REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Czy pociąg dziś kursuje? "Mamy 40 awarii miesięcznie"

  29 sierpnia 2018

alt='Czy pociąg dziś kursuje? "Mamy 40 awarii miesięcznie"'
źródło: ZTM

"Szanowni Państwo, z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem..." - te słowa zna na pamięć już chyba każdy pasażer naszej kolei miejskiej.

REKLAMA

Problemy z kursowaniem pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich występują tego lata wyjątkowo często. Przykłady? We wtorek 28 sierpnia o 7:20 SKM poinformowała o awarii pociągu, który odjechał z Wawra z 35-minutowym opóźnieniem a jego kurs skrócono do Falenicy. 23 sierpnia pęknięta szyna na linii średnicowej spowodowała, że pociąg normalnie jadący przez Dworzec Centralny pojechał przez stację Śródmieście. 21 pociągów w drodze. "Największy zakup w historii" 21 pociągów w drodze. "Największy zakup w historii"
Ponad 310 mln zł netto zapłaci Szybka Kolej Miejska za nowy tabor, który dostarczy bydgoska Pesa.

Korwin-Mikke: Zlikwidować kolej, położyć asfalt Korwin-Mikke: Zlikwidować kolej, położyć asfalt
Kontrowersyjny polityk tym razem wypowiedział się na temat SKM-ki. Czy oryginalna opinia przysporzy mu popularności przed jesiennymi wyborami?
21 sierpnia doszło do awarii systemu sterowania ruchem, 20 sierpnia - interwencji pogotowia ratunkowego, 17 sierpnia - uszkodzenia sieci trakcyjnej, które wywołało ogromne utrudnienia. Najgorzej jest na linii otwockiej.

- To już nawet nie jest zabawne - komentują pasażerowie. - Po 1 września będzie armagedon. Powiedzmy sobie prawdę: kolej aglomeracyjna przestała kursować. Teraz można nią podróżować turystycznie, ale na dojazdy do szkół i pracy się już nie nadaje.

"Pasażerowie się zniechęcają"

Ponad 200 podpisało się pod prośbą o interwencję ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. W największej dzielnicy Warszawy kolej jest dziś podstawowym środkiem transportu, ale od kiedy kolejarze zabrali się za remont odcinka leżącego już za granicami miasta, korzystanie z niego stało się ruletką.

- Częste awarie infrastruktury powodują opóźnienia, odwołania pociągów, a w konsekwencji paraliż komunikacyjny na jednej z sześciu linii kolejowych - pisze autor petycji Kamil Oroń. - Pasażerowie zniechęcają się do transportu kolejowego i przesiadają do innych środków transportu, np. autobusów czy samochodów. Powrót do transportu indywidualnego jest dla Warszawy ogromną uciążliwością ze względu na korkowanie się dróg, nerwy, stres, stracony czas, a przede wszystkim zwiększoną emisję spalin.

Wstąp do księgarni

Liczby mówią

- Jak nietrudno zauważyć, zwłaszcza w ostatnim czasie zdecydowana większość zdarzeń spowodowana jest awariami bądź usterkami różnego rodzaju urządzeń sterowania ruchem, za utrzymanie których odpowiada zarządca infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe oraz awariami taboru innych przewoźników - mówi Kamil Migała, rzecznik SKM. - Poza tym, dużo rzadziej, zdarzają się przypadki potrącenia osób postronnych, przechodzących przez tory w niedozwolonych miejscach czy potrącenia dzikiej zwierzyny. Czasami konieczna jest też interwencja pogotowia do pasażerów, którzy gorzej się poczuli lub interwencja policji do osób agresywnych.

Statystyki SKM nie dają pełnego obrazu problemów, z którymi zmaga się warszawska kolej. Wyłącznie z winy miejskiego przewoźnika do opóźnień przekraczających 20 minut dochodzi w tym roku stosunkowo rzadko, bo 2-6 razy miesięcznie.

- Z uwagi na to, że kolej stanowi system naczyń ściśle ze sobą połączonych i powiązanych, często występuje tzw. efekt motyla - przyznaje Migała. - Oznacza to, że zdarzenie, jakie wydarzyło się np. na stacji w Otwocku, często wpływa na kursowanie pociągów nie tylko na linii otwockiej, ale również np. na średnicowej, rzutując przy tym na wszystkie pociągi, które tamtędy kursują.

REKLAMA

Co się dzieje?

- Są różne przyczyny: awarie pociągów, dewastacje i kradzieże infrastruktury, zdarzenia z osobami postronnymi na liniach kolejowych, kolizje na przejazdach kolejowo-drogowych, gwałtowne załamania pogody - wymienia Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK. - Wyeksploatowane urządzenia są bardziej podatne na awarie. Na zmodernizowanych liniach, takich jak linia między Żyrardowem a Warszawą, Czachówkiem a Warszawą, Legionowem a Warszawą czy Wołominem a Warszawą, przypadki awarii infrastruktury są sporadyczne.

Jak mówi Jakubowski, obecnie nowy system sterowania ruchem jest instalowany na liniach do Grodziska Mazowieckiego i tzw. obwodowej na Woli. W planach jest także modernizacja linii średnicowej.

- Obecnie miesięcznie odnotowujemy średnio ok. 40 przypadków awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na warszawskim węźle kolejowym, które mogą mieć wpływ na punktualność pociągów - informuje rzecznik kolejarzy. - W przypadku wystąpienia zmian dodatkowe komunikaty podawane są na stacjach i przystankach oraz na stronie portalpasazera.pl.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# petytor

30.08.2018 12:24

Panie, gdzie ta petycja???

# Za co serdecznie przepraszamy

30.08.2018 13:44

Dojeżdżam każdego dnia z Falenicy i nigdy nie wiem czy dojadę do pracy na czas. Niemal dzień w dzień są opóźnienia chociaż na trasie nie ma żadnych problemów. Zrelaksowani motorniczowie, nierzadko rozmawiający sobie podczas prowadzenia pociągu i wjazdu na stację przez telefon komórkowy, kompletnie nic sobie nie robią z tego, że na trasie Świder-Falenica, czyli 3 przystanki, potrafią mieć 5-10 min. spóźnienia. Nikt nawet takiego spóźnienia nie zapowiada, bo stało się to całkowitą normalnością. Co jakiś czas rozkład jest korygowany o te właśnie 5-10 minut, ale po tygodniu pociągi pomimo korekty znowu spóźniają się o tę samą ilość czasu. Nie wspominam tu o sytuacjach, kiedy dzieje się coś "grubszego", jakiś większy problem na trasie, a dzieje się regularnie 2-3 razy w tygodniu, tylko piszę w tej chwili o zwykłym bezproblemowym kursie. Pociągi wjeżdżają raz na ten peron, raz na inny, a przejście jest podziemne i żeby z niego skorzystać, trzeba opuścić peron i wyjść na zewnątrz stacji (niestety tak została ona zaprojektowana). Starsze osoby mają problem z szybkim przemieszczeniem się. Jak słyszę słowa z megafonu "za co serdecznie przepraszamy" to autentycznie mnie telepie i robi mi się niedobrze. SKM, KM, PKP powinny sobie te słowa wpisać na stałe do loga firmy. Czy naprawdę nie ma nikogo, kto by wyciągnął konsekwencję służbowe za taki stan rzeczy? Przecież to partanina a nie należyte wykonywanie pracy! Zakup biletu przez pasażera to nie tylko potwierdzenie jego uprawnienia do przejazdu. Bilet jest też potwierdzeniem zawarcia umowy między pasażerem, a przewoźnikiem. Przewoźnik sprzedając bilet otrzymuje wynagrodzenie i zobowiązuje się wykonać usługę przewozu pasażera z punktu A do punktu B w określonych warunkach i w określonym czasie. Pasażer płacą wymaganą kwotę realizuje warunki umowy. Przewoźnik, który niemal dzień w dzień doprowadza do spóźnień, umowy moim zdaniem nie realizuje. Na pewno nie w stopniu chociażby zadowalającym. Umowa w stosunku do pasażera a jednocześnie płatnika jest więc realizowana nienależycie i narusza podstawowe zasady rynkowe. Gdyby przewoźnicy czynili tak wobec podmiotu gospodarczego a nie jak w tym wypadku w stosunku do pojedynczych konsumentów, to zostaliby przez drugą stronę umowy wezwani albo do zwrotu części wypłacanego wynagrodzenia, albo do aneksowania umowy i ujęcia w niej w formie zapisów regulacji mających przewidywać taki stan rzeczy i działać w ten sposób na korzyść płatnika oraz go zabezpieczać przed taką sytuacją, albo do zadośćuczynienia lub zostaliby wezwani po prostu do sądu. Przewoźnik jednak pieniądze bierze, pracy nie wykonuje jak należy, ale czuje się w tej chwili całkowicie bezkarny. Czy tak ma być?

# Siódemka

03.10.2018 13:21

https://www.petycjeonline.com/petycja_do_urzdu_transportu_kolejowego_oraz_ministerstwa_infrastruktury_ws_interwencji_w_spoce_pkp_plk
#petytor napisał(a) 30.08.2018 12:24
Panie, gdzie ta petycja???

Przy okazji zapraszam do polubienia fp Siódemka, której Admin jest autorem tej petycji :)

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe