Czy na Bemowie potrzebne jest drugie liceum?
16 listopada 2021
Z Bemowa płyną głosy, że w pobliżu powinna powstać nowa szkoła średnia. Tymczasem zaledwie 30% uczniów "Pawlikowskiej" to mieszkańcy dzielnicy.
Działające przy ul. Anieli Krzywoń LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powstało pod koniec lat 80.
Jak znaleźć idealny prezent? 5 uniwersalnych propozycji
Prezenty to nie tylko radość dla otrzymującego, ale również dla wręczającego. Niestety, często, nawet kogoś dobrze znając, nie mamy pewności, co powinniśmy kupić, a ta sytuacja pogarsza się wraz ze zmniejszaniem stopnia znajomości. Jednak to nie jest problem, jeśli zna się najbardziej popularne i uniwersalne prezenty, które można spersonalizować tak, aby pasowały do danej osoby. Warto się im dokładnie przyjrzeć.
W rankingu "Perspektyw" szkoła zajmuje w ostatnich latach miejsca 74-98 wśród najlepszych liceów w Warszawie. To jedyna taka placówka w dzielnicy.
Jedyne liceum na Bemowie
- Na Chrzanowie i w innych rejonach powstają duże osiedla, przybywa mieszkańców a tymczasem nie słyszę żadnych deklaracji o planowanej budowie drugiego liceum - pisze mieszkanka dzielnicy. - Jesteśmy skazani na to jedyne lub jazdy poza granice naszej dzielnicy, czyli w dalsze rejony Warszawy.
- "Pawlikowska" jest przepełniona i tak naprawdę brakuje miejsc dla bemowskiej młodzieży - komentuje radny Jarosław Oborski. - Nie dziwię się frustracji niektórych rodziców. Brakuje zdecydowanych działań odnośnie budowy szkoły podstawowej, jak i liceum na Chrzanowie. Tego drugiego nie ma nawet w planach. A to właśnie na Chrzanowie mocno rozrastają się osiedla, przybywa mieszkańców, a nie ma infrastruktury oświatowej. Wszyscy oblegają szkoły na Jelonkach i nie jest to dobre dla nikogo.
Młodzież woli Wolę
Jak udało nam się ustalić, w LXXVIII Liceum Ogólnokształcącym ponad 70% uczniów jest spoza dzielnicy Bemowo.
- Na tę chwilę nie jest planowane utworzenie nowego liceum na terenie Bemowa - przekazała nam Marzena Wojewódzka z warszawskiego ratusza.
W ostatnich pięciu latach w Warszawie powstało pięć liceów: przy Smoczej (Wola), Turmonckiej (Targówek), Klimatycznej (Wesoła), Chełmskiej (Mokotów) i Ostródzkiej (Białołęka). Wcześniej, podczas ostatniej reformy systemu oświaty, w licea zostało przekształconych sześć gimnazjów.
Czy warto budować?
Czy jedno liceum w dzielnicy liczącej 125 tys. mieszkańców to wystarczająca liczba? 79-tysięczny Wawer ma dwie takie szkoły, podobnie jak 55-tysięczne Legionowo. Czy zbudowanie drugiego liceum na Bemowie coś zmieni? Od lat uczniowie podstawówek aplikują do jak najlepszych szkół średnich, a nawet jeśli wybiorą liceum bemowskie, to niekoniecznie się do niego dostaną. Nie ma w rekrutacji kryterium miejsca zamieszkania.
Jest też oczywiste, że nowe liceum musi zaczynać od zera a dobry poziom buduje się przez długie lata. Zanim szkoła stanie się atrakcyjnym wyborem dla młodzieży, mogą minąć trzy dekady. Warto także dodać, że licea działające w zewnętrznych dzielnicach Warszawy - takich jak Bemowo - w praktyce służą uczniom z sąsiednich gmin.
(db)
.