REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Cztery złote z dziesięciu

  19 września 2011

alt='Cztery złote z dziesięciu'

40% dochodów podatkowych Mazowsza województwo jest zobowiązane przekazać biedniejszym regionom - tak wygląda "janosikowe". Mówiąc inaczej - z każdych dziesięciu złotych, które powinno wpływać do wojewódzkiej kasy, cztery złote oddajemy innym.

REKLAMA

Gros tych pieniędzy pochodzi z budżetu Warszawy. W tym roku janosikowe pochłonie 628 milionów złotych. To ponad połowa kwoty, jaką trzeba wyłożyć na most Północny, jedna czwarta tego, co wydano na budowę dziesięciu kilometrów trasy S8 przez Warszawę.
Po ubiegłorocznych wypłatach trzeba było zaciągnąć 1,5 miliona kredytu na własne inwestycje - z najbogatszego regionu Mazowsze stało się de facto najbiedniejszym.
P Pieniądze, które nam zabrano, trafią do gmin, które mają większe niż Warszawa możliwości ubiegania się o dotacje zewnętrzne, w tym o pieniądze z Unii Europejskiej. Takiej szansy nie ma stolica, która generuje największe przychody w województwie i ciągnie za sobą resztę Mazowsza, które jest jedynym województwem w Polsce, płacącym "solidarnościowy haracz". Ciągnie, niestety, na dno.

Janosikowe powoduje bowiem, że w całym województwie będzie brakować pieniędzy na inwestycje: budowę i remonty dróg, usprawnianie infrastruktury kolejowej, naprawy mostów. Po ubiegłorocznych wypłatach trzeba było zaciągnąć 1,5 miliona kredytu na własne inwestycje - z najbogatszego regionu Mazowsze stało się de facto najbiedniejszym. Nic więc dziwnego, że inicjatywa "STOP Janosikowe" cieszy się wielką popularnością i inicjatorzy akcji nie mieli żadnych problemów ze zgromadzeniem stu tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma zmienić zasady naliczania haraczu. Projekt odpowiedniej ustawy trafił już do Sejmu, który zajmie się nim w następnej kadencji. Obywatele chcą m.in., aby podstawą było 110% zameldowanych w gminie. Dzięki takiemu systemowi darowizna będzie sprawiedliwsza, bo odzwierciedli rzeczywistą liczbę mieszkających np. w Warszawie.

Więcej o inicjatywie można przeczytać na stronie www.stopjanosikowe.pl.

Z ostatniej chwili

Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na obniżenie janosikowego w 2012 roku. O ile w tym roku Mazowsze utargowało niższy haracz - zamiast 800 milionów zł miało do zapłacenia 630 mln - to już w przyszłym zapłaci 658 milionów, zamiast spodziewanych 512. Przypomnijmy, że jednym z wyznaczników wysokości janosikowego jest dochód województwa dwa lata wstecz - dlatego przyszłoroczna opłata "wyrównująca" szanse jest niższa od obecnej, bo w 2010 roku po świecie szalała już kolejna fala kryzysu ekonomicznego.

Ministerstwo Finansów analizuje obywatelski projekt ustawy, który ma zmienić zasady naliczania janosikowego.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# tutka

24.07.2014 17:39

Chcecie dowiedzieć się więcej o darowiznach? Poczytajcie to:

# tutka

24.07.2014 17:40

Chcecie dowiedzieć się więcej o darowiznach? Poczytajcie to: http://darowizna.waw.pl/

# Janek5

27.08.2014 18:24

Będzie to http://darowizna.waw.pl/ na rzecz biedniejszych?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy