REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Odszkodowanie za zalania?

  19 września 2011

alt='Odszkodowanie za zalania?'

W naszej dzielnicy po ostatnich deszczach (i zeszłorocznej powodzi) większość domów ma całkowicie zalane piwnice - wypompowywanie wody nic nie daje, ponieważ podniosły się wody gruntowe. Czy mamy prawo do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do władz - np. o zaniedbania w udrażnianiu rowów melioracyjnych?

REKLAMA

Poszkodowani przez powódź, niezależnie od tego czy posiadają wykupione ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych, mogą dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa lub gminy za szkodę spowodowaną przez powódź - z tytułu nienależytego wykonywania władzy publicznej (art. 417 § 1 Kodeksu Cywilnego).

Zarzuty w stosunku do jednostek takich jak wojewoda, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, powiat czy gmina, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza odnosi się do zaniedbań inżynieryjno- technicznych, np. niewybudowanie wałów w miejscach tzw. zalewowych, brak konserwacji zabezpieczeń przeciwpowodziowych, brak modernizacji śluz i przepustów wałów melioracyjnych, źle utrzymywane i zbyt niskie wały, zarośnięte międzywala etc. Druga grupa zarzutów może dotyczyć niewłaściwego przeprowadzenia - w ocenie poszkodowanych - akcji ewakuacyjnej i ratunkowej, tj. zbyt późnego ogłoszenia alarmu, zbyt późnego wezwania wojska na ratunek i innych zaniedbań.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj roszczenia odszkodowawczego za szkodę w postaci zalania domu. Chodzi o roszczenie do organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę domu na terenach powodziowych czy do organu, który nie uwzględnił w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego danego terenu jako zalewowego bądź jako obszaru zagrożonego powodzią. Należy jednak mieć na uwadze, że ten rodzaj roszczenia jest znacznie bardziej skomplikowany od wymienionych wyżej, a to ze względu na trudność wykazania bezprawności i winy w działaniu organów władzy publicznej.

Trzeba podkreślić, że przedstawione powyżej możliwości skierowania roszczeń do ww. podmiotów oparte jest na zasadzie winy, co oznacza, że poszkodowany zobowiązany jest do wykazania tejże winy po stronie wskazanego podmiotu. Powodzianin ma bowiem obowiązek wykazania wszystkich przesłanek odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny, tj. fakt wystąpienia szkody, jej wysokość, bezprawność działania, konkretny organ władzy oraz związek przyczynowy pomiędzy działaniem sprawcy a powstaniem szkody. Musi także wykazać, że wskazane podmioty mogły zapobiec skutkom powodzi poprzez udowodnienie dopuszczenia się przez organy władzy publicznej czy samorządowej zaniedbań lub wprost zawinionego działania.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# bohdan

20.12.2019 09:20

Jeżeli mieszkanie tudzież dom jest ubezpieczone to bez problemu dostaniemy odszkodowanie od zalania. Warto się ubezpieczyć. Ja swoje mieszkanie ubezpieczam od kilku lat. Miałem bardzo wysokie ubezpieczenie dlatego jak sprawdziłem na https://rankomat.pl/ oferty innych firm to jedna z nich okazała się znacznie korzystniejsza. Umowa obejmowała więcej opcji i była nieco tańsza dlatego zmieniłem ubezpieczyciela. Mam nadzieję jednak, że nie będziemy musieli nigdy mieć takiej krytycznej sytuacji jak zalanie mieszkania.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy