REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Comenius. Dlaczego tak mało szkół się zgłasza?

  20 września 2013

alt='Comenius. Dlaczego tak mało szkół się zgłasza?'

Unia Europejska oferuje krajom członkowskim szereg programów adresowanych do różnych środowisk i grup społecznych, w tym m.in. do szkół. Jednym z nich jest program Comenius, który mimo swojej niewątpliwej wartości, w wielu szkołach nie jest niestety szerzej znany. Na Białołęce znaleźliśmy dwie placówki, które zadały sobie trud zmierzenia się z procedurą kwalifikacyjną i wzięły w tym programie udział.

REKLAMA

Program Comenius jest skierowany zarówno do nauczycieli, jak też uczniów korzystających z edukacji szkolnej do końca szkoły średniej. Jego celem jest między innymi rozwijanie wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich.

Szkoła Podstawowa nr 154 z Oddziałami Integracyjnymi im. P.E. Strzeleckiego jest beneficjentem programu od września 2012 roku.

- Bierzemy udział w wielostronnym projekcie partnerskim pt. "Similarity in Variety - Szukajmy podobieństw w różnorodności" - mówi Katarzyna Adamus, nauczycielka angielskiego i jednocześnie koordynatorka programu w szkole. - Współpracujemy ze szkołami podstawowymi z Belgii, Hiszpanii, Walii, Włoch, Polinezji Francuskiej, Portugalii oraz Grecji. W ramach wymiany doświadczeń w maju 2012 roku zorganizowaliśmy pobyt uczniów oraz nauczycieli z nami współpracujących na terenie naszej placówki. Udało nam się zorganizować również 24 (planowane są jeszcze cztery) wyjazdy uczniów oraz nauczycieli z naszej szkoły do szkół partnerskich. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tych wyjazdów, bo mieli możliwość poznania rówieśników z innych krajów, nawiązania przyjaźni, które trwają do dziś, wymiany doświadczeń i znakomitą możliwość podszlifowania języka - stwierdza Katarzyna Adamus.

Każda szkoła biorąca udział w programie może liczyć na dofinansowanie z funduszy europejskich, którego wysokość jest uzależniona od liczby "mobilności", o jakie się wnioskuje (jedna "mobilność" to wyjazd jednej osoby za granicę). Szkoła na 24 "mobilności" uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 tys. euro. Udział w programie jest też atrakcyjny z tego względu, że nie wymaga w zasadzie udziału własnego szkoły.

- Realizując założenia projektu nasi uczniowie razem z uczniami naszych partnerów stworzyli między innymi książkę kucharską zatytułowaną "The Big Book of Cooking" oraz słownik obrazkowy prezentujący międzynarodowe słownictwo związane ze szkołą, jak też album o stylach uczenia się - wymienia Katarzyna Adamus.

Z Tarchomina do Turcji

Podobnie dużą popularnością program Comenius cieszy się w Szkole Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi.

- My kierujemy ten program i jego tematykę do całej naszej społeczności szkolnej, nawet i rodziców - mówi dyrektor szkoły Iwona Turowska. - Zakresy tematyczne są bardzo różne. Dotychczas uczestniczyliśmy w zadaniu dotyczącym zasad zdrowego odżywiania się, a w tym roku przystąpiliśmy ponownie do programu i realizować będziemy temat "Dyscyplina i demokracja w kontekście europejskim" i skupiać się będziemy na promowaniu dyscypliny, demokracji i szacunku w szkole, wśród uczniów. Partnerami są szkoły z Łotwy, Turcji, Szkocji i Rumunii. Nasi uczniowie już się cieszą na te wyjazdy, bo poza realizacją tematu głównego uczestnicy programu poznawać będą tradycję i kulturę kraju oraz doskonalić znajomość języka obcego - podkreśla dyrektor Turowska.

Kup bilet

Dla kogo program?

Jak podkreśla Katarzyna Adamus, program Comenius jest adresowany do każdej szkoły, ale chętni muszą spełnić kilka kryteriów, by wziąć udział w projekcie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tych wyjazdów, bo mieli możliwość poznania rówieśników z innych krajów, nawiązania przyjaźni, wymiany doświadczeń i znakomitą możliwość szlifowania języka - mówi nauczycielka Katarzyna Adamus.

- Gdy wnioskowaliśmy po raz pierwszy, to na ponad tysiąc szkół z całej Polski około 500 wniosków zostało zaakceptowanych. Wiele szkół obawia się kryteriów, jakie są stawiane i całej ścieżki, którą trzeba przejść. Trzeba przede wszystkim wymyślić projekt i znaleźć sobie partnerów, ale to wcale nie jest takie trudne. Jest strona internetowa www.etwinning.net, gdzie nauczyciele z całego świata zakładają swoje konta społecznościowe i można się skontaktować, omówić wszystkie szczegóły i poszukiwać partnerów do współpracy. Na tej stronie zamieszczamy też wyniki projektu, w jakim braliśmy udział, prace uczniów, krótkie relacje ze spotkań - mówi Katarzyna Adamus.

Udział w programie jest też atrakcyjny z tego względu, że nie wymaga w zasadzie udziału własnego szkoły. - Na początku otrzymujemy 80 procent kwoty dofinansowania, a pozostałe 20 procent musi zapewnić organ prowadzący, czyli samorząd. Po zakończeniu projektu i napisaniu raportu końcowego ze wszystkich działań, organ prowadzący otrzymuje zwrot tych 20 procent, które wcześniej zapewniał - tłumaczy Katarzyna Adamus.

Szkoła Podstawowa nr 154 już w lutym tego roku złożyła wniosek o możliwość realizacji kolejnego projektu pt. "Moving Europe - physical exercise and nutrition" z partnerami ze Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii oraz Turcji. Projekt będzie miał na celu kształcenie wśród uczniów świadomości wpływu zdrowego trybu życia na człowieka. - Niebawem powinniśmy otrzymać odpowiedź, czy się zakwalifikowaliśmy czy nie - mówi Katarzyna Adamus.

Zachęcamy wszystkie szkoły do udziału w programie Comenius, którego realizację na terenie Polski nadzoruje Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji. Naprawdę warto!

sb

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# lewandowiczka

22.09.2013 16:19

Program realizowany jest także w SP nr 112 na ul. Zaułek.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA