REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Co zrobić z Kanałem Nowe Ujście?

  8 października 2014

alt='Co zrobić z Kanałem Nowe Ujście?'

Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Warszawie pozostaje niezagospodarowane.

REKLAMA

Zachodnia część dzielnicy Wawer poprzecinana jest kanałami i rowami melioracyjnymi. Kanał Wawerski, Nowe Ujście, Nowa Ulga, Zagóździański, Rów Zerzeński... Długo by wymieniać. Nie jest to Wenecja, nie był Petersburg i nie będzie Amsterdam, ale istnienie cieków wodnych z pewnością mogłoby być wykorzystywane lepiej niż teraz. Brzegi kanałów to przecież idealne miejsca dla ścieżek rekreacyjnych i dróg rowerowych. To także łącznik z historią dzielnicy, bo wawerskie kanały powstawały, dla celów melioracyjnych, na początku XX wieku.

W czerwcu w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym mieszkańcy Zerznia mogli oddawać głosy na projekt ścieżki rekreacyjnej nad Kanałem Nowe Ujście, która powstałaby na odcinku od Lucerny do Wału Miedzeszyńskiego. Mieszkańcy osiedla musieli więc wybierać między ścieżką a dofinansowaniem Szkoły Podstawowej nr 109. W konflikcie między rekreacją a edukacją wygrała ta druga. Za zaledwie 64 tys. zł na mapę dzielnicy mogło trafić przyjemne miejsce do biegania i spacerowania, które zimą zmieniałoby się w trasę do narciarstwa biegowego. Projekt przepadł - zabrakło 50 głosów. Problem polega na tym, że pula pieniędzy przyznana dla Zerznia wynosiła właśnie niewiele ponad 64 tys. zł a wawerski budżet partycypacyjny nie przewidywał kategorii projektów ogólnodzielnicowych, w której koncepcja zagospodarowania brzegu kanału pasowałaby idealnie. Mieszkańcy osiedla musieli więc wybierać między ścieżką a dofinansowaniem Szkoły Podstawowej nr 109. W konflikcie między rekreacją a edukacją wygrała ta druga.

Czy nad Kanałem Nowe Ujście zajdą w najbliższym czasie jakieś zmiany? Rada Osiedla Sadul chce poszerzenia mostu na ul. Lucerny, na którym w ciągu ostatniej dekady były dwa wypadki śmiertelne, tak by piesi mieli na nim więcej miejsca i byli lepiej odseparowani od pędzących samochodów. W ciągu najbliższych sześciu lat powstanie także droga rowerowa na Lucerny. Życie w Wawrze nadal toczy się więc obok kanału, a nie nad nim.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Bobi_wawer

12.10.2014 10:50

fantastyczny pomysł !!!

# Wacław

13.10.2014 20:05

Smutne, że sie nie udało. Okolice kanału są bardzo malownicze, byłoby super gdyby powstała tam ścieżka rowerowa. Niestety nie powstanie... Inną kwestią jest jakość budowanych ścieżek. Nie powinny być one z kostki brukowej, bo bardzo szybko zarastają. Asfalt jest dużo lepszy.

# jak

19.10.2014 15:47

malowniczość miejsca polega właśnie na tym, ze pozostaje niezagospodarowane, martwią natomiast domy coraz bliżej kanału

REKLAMA

# miłośnik_motyk

03.11.2014 14:12

Zamiast na siłę upychać ścieżkę rowerową na Lucerny należlałoby ją poprowadzić nad Kanałem na tyły osiedla Lebiodowa, a następnie obok polany do ul. Węglarskiej i dalej Murarską i Wapienną (jest szeroka i o małym natężeniu ruchu, a dalej do Paczkowskiej i tędy do Mrówczej.
Chyba lepiej rowerzystom jeździć po lesie i po bocznych uliczkach niż pchać się przez Lucerny ?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy