REKLAMA

Wola

historia »

 

Co z zagospodarowaniem Pola Elekcyjnego?

  19 czerwca 2013

alt='Co z zagospodarowaniem Pola Elekcyjnego?'

Pole Elekcyjne przy ul. Obozowej tuż przy Młynarskiej to jedno z ważniejszych historycznie miejsc w dzielnicy. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Woli mają pomysły, jak je zagospodarować.

REKLAMA

Plac "Pole Elekcyjne" położony przy ul. Obozowej w pobliżu ul. Ostroroga to miejsce dawnych polskich elekcji. Od dawna wiele osób było zaangażowanych w działania związane z zagospodarowaniem tego miejsca. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Woli udało się do tej pory postawić obelisk Electio Viritim projektu Stanisława Michalika, nieżyjącego już artysty rzeźbiarza. - Chcielibyśmy, aby teren wokół obelisku był lepiej zagospodarowany. Powinny zniknąć brzydkie reklamy, a zamiast nich niech pojawią się ozdobne tablice upamiętniające królów elektów i Unię Lubelską, a wokół dużo zieleni - proponuje Jan Boerner z TPW.

Tablice pamiątkowe i ławeczki otoczone zielenią

Projektem zagospodarowania terenu zajęli się architekci: Antoni Filipowicz i Max Biskupski. - Pracując nad nim, starałem się kontynuować zamysł Stanisława Michalika. Na przykład cokół znajdujący się przy obelisku można ozdobić rzeźbami i tablicami pamiątkowymi - tłumaczy Antoni Filipowicz.

Projekt zakłada obłożenie cokołu granitem i postawienie na nim rzeźby przestrzennej oraz dziesięciu tablic upamiętniających dziesięciu królów elektów (z ich herbami). Architekci proponują też powiększenie utwardzonej powierzchni otaczającej obelisk, na obrzeżach której można by ustawić ławki i ozdobne tablice o treści historycznej. Wszystko z zewnątrz byłoby otoczone zielenią, która tworzyłaby kameralny charakter miejsca, izolując je od otoczenia.

W przyszłości mogłoby tu stanąć Muzeum Elekcji - twierdzą zarówno architekci, jak i członkowie TPW. - Powinny się tu znaleźć obrazy, pamiątki związane z tematem wolnych elekcji, można by też utworzyć bibliotekę - dodaje Antoni Lewandowski z TPW.

Kup bilet

Lekcje historii na Woli

Miejsce jest idealne dla celów edukacyjnych, szczególnie, że wolne elekcje są tematem ważnym i kontrowersyjnym z historycznego punktu widzenia. Pole elekcyjne mogłoby być wizytówką dzielnicy. Wystarczyło trochę inicjatywy ze strony urzędników, aby tę sprawę doprowadzić do końca - komentują członkowie TPW. - Instytucja electio viritim, mimo upływu od jej ustanowienia 450 lat, jest wciąż instytucją żywą, a zasada, na której się opierała, trwałym elementem każdej demokracji - mówił w 2007 roku Bronisław Komorowski, wówczas wicemarszałek Sejmu, również zaangażowany w prace przy obelisku.

W czerwcu 2002 roku na polu elekcyjnym odbyła się wielka rekonstrukcja historyczno-plenerowa i widowisko "Wybory królów Polski na polu elekcyjnym". Byli aktorzy, historyczne stroje, wojsko i fotele senatorskie...

REKLAMA

Procedury wstrzymują ciekawe plany?

Plany planami, a wszystko rozbiło się o formalności. Aby w ogóle rozpocząć prace przy obelisku, trzeba lekko przebudować sieć ciepłowniczą. Kilka lat temu członkowie TPW sygnalizowali problem władzom dzielnicy. Rozmawiali także z właścicielem sieci - SPEC S.A. Zakład Energetyki Cieplnej Wola wstępnie zgodził się przebudować ją na własny koszt. Na tym rozmowy się zakończyły, władze dzielnicy nie zainteresowały się sprawą. Obecne władze dzielnicy mówią: - ZEC Wola, a po prywatyzacji SPEC - dziś firma Dalkia, nie występowała z takim wnioskiem. Przebudowa sieci ciepłowniczej oczywiście odbywałaby się na koszt jej właściciela, czyli tej firmy. W przypadku złożenia takiego wniosku, wraz z pełną uzgodnioną dokumentacją przez inwestora, dzielnica na pewno nie zrobi problemów - informuje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka wolskiego ratusza.

- To władze dzielnicy zobowiązały się do przełożenia fragmentu sieci ciepłowniczej na własny koszt - twierdzi z kolei Jan Boerner z TPW. - To dzielnica powinna wykonać dokumentację i za nią zapłacić oraz zlecić wykonanie przełożenia i za to również zapłacić. Zmarnowała okazję, że zrobi to za nią ktoś inny - dodaje.

- Pole elekcyjne mogłoby być wizytówką dzielnicy. Wystarczyło trochę inicjatywy ze strony urzędników, aby tę sprawę doprowadzić do końca - komentują członkowie TPW. - Przecież nikt z prywatnej firmy nie będzie biegał za urzędnikami w tej sprawie - dodają. Kwestia zagospodarowania pola elekcyjnego jest jednak cały czas otwarta. - Wolne elekcje to nie tylko historia Polski, ale całej Europy. Jest więc duża szansa na pozyskanie funduszy unijnych na prace na tym terenie - mówi architekci, podkreślając jednocześnie, że prace w tym miejscu można prowadzić etapami.

REKLAMA

Historia wolskiego pola

Historyczne pole elekcyjne to teren pomiędzy ulicami: Obozową - Ostroroga - Płocką. Niektóre wolskie nazwy ulic i osiedli nadano właśnie dla upamiętnienia dawnych wydarzeń. Ulica Elekcyjna wprost nawiązuje do omawianej sprawy. Również osiedle Koło to pamiątka po Kole Rycerskim - miejscu zgromadzenia posłów ziemskich. Jest też Wolność, Banderii, trochę dalej Elektoralna i Senatorska.

Centrum pola elekcyjnego stanowił kiedyś prostokątny plac otoczony ze wszystkich stron wałem i fosą. We wnętrzu zasiadali oddzielnie senatorzy (słynna "szopa" z krzesłami senatorskimi) i posłowie ziemscy. Zaraz obok pod gołym niebem wspomniane Koło Rycerskie.

Królowie, których wybrano na wolskim polu: Anna Jagiellonka w 1575, Stefan Batory w 1575, Zygmunt III Waza w 1587, Władysław IV w 1632, Jan Kazimierz w 1648, Michał Korybut Wiśniowiecki w 1669, Jan III Sobieski w 1674, August II Mocny w 1697, Stanisław Leszczyński w 1704 i 1733, Stanisław August Poniatowski w 1764.

kz

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# kiskon

30.06.2013 16:17

Tutaj wszystko jest opisane - http://www.gazetaecho.pl/
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni