REKLAMA

Wawer

historia »

 

Co z pomnikiem?

  8 października 2010

Przed pawilonem handlowym na Walcowniczej stoi pomnik upamiętniający żołnierzy 13. Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, którzy podczas kampanii wrześniowej polegli w okolicach Wawra.

REKLAMA

Cała sytuacja trwa od lat - mieszkańcy nie zgadzają się na takie przesunięcie pom-nika. Chcą, aby stał tam, gdzie stoi, choć nie odmawiają prawa własności terenu spółdzielni. Sęk w tym, że według różnych źródeł kwestia własności gruntu - i tego, kto może zadecydować o przeniesieniu pomnika - wciąż pozostaje nierozstrzyg-nięta. Spór więc trwa, a jego rozwiązania wciąż nie widać.

- Pomnik powstał w tym miejscu w 1991 roku z inicjatywy mieszkańców i To-warzystwa Miłośników Falenicy - mówi Lucyna Wośko, prezes TMF. - Tablica upa-miętnia walkę Żołnierzy 13 Dywizji Strzelców Kresowych WP we wrześniu 1939 r. Jej lokalizacja jest związana z wydarzeniami historycznymi. Mamy pismo Rady Ochrony i Pamięci Walki i Męczeństwa, w którym jasno stwierdzono, że przenie-sienie obelisku nie wchodzi w rachubę i nie ma uzasadnienia.

Uzasadnienie jednak jest - Warszawska Spółdzielnia Handlowa chciała, kosztem skwerku między pawilonem handlowym a ulicą Pracowniczą, powiększyć parking przed budynkiem. Zamierzenie słuszne, bo podczas dni targowych wszystkie okoliczne ulice są zapchane parkującymi samochodami. Prezes WSH Fala Tadeusz Chumowicz sprawę stawia jasno. - Teren przed pawilonem należy do Fali, nie ma mowy o jego dzierżawie czy najmowaniu. Pomnik znajduje się więc na gruncie spółdzielni. Rzeczywiście, przed kilku laty pojawił się pomysł przeniesienia tablicy w inne miejsce, a na skwerku miał powstać większy parking. Jednak ze względu na sprzeciwy mieszkańców od projektu odstąpiono i nie ma teraz mowy o zmianie lokalizacji pomnika.

Ciut historii

Bitwa pod Falenicą to nazwa przypisywana walkom 13 Dywizji Kresowej i 3 Lubel-skiego Dywizjonu Artylerii Konnej, przebijających się w stronę Jabłonny, z niemiec-ką piechotą, artylerią i czołgami w połowie września 1939 roku. Pomimo dużych strat części żołnierzy udało się dotrzeć do Warszawy. Bój pod Falenicą został naz-wany przez pułkownika Kubickiego - dowódcę odcinka - "bojem o honor Pułku". Dekretem z 11 listopada 1966 r. rząd RP na uchodźstwie, w uznaniu czynów nie-zwykłego męstwa w okresie II wojny światowej, nadał 43 Pułkowi Legionu Bajoń-czyków, biorącemu udział w bitwie w strukturach dywizji, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Wiktor Tomoń

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe