Co z pomnikiem?
8 października 2010
Przed pawilonem handlowym na Walcowniczej stoi pomnik upamiętniający żołnierzy 13. Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, którzy podczas kampanii wrześniowej polegli w okolicach Wawra.
- Pomnik powstał w tym miejscu w 1991 roku z inicjatywy mieszkańców i To-warzystwa Miłośników Falenicy - mówi Lucyna Wośko, prezes TMF. - Tablica upa-miętnia walkę Żołnierzy 13 Dywizji Strzelców Kresowych WP we wrześniu 1939 r. Jej lokalizacja jest związana z wydarzeniami historycznymi. Mamy pismo Rady Ochrony i Pamięci Walki i Męczeństwa, w którym jasno stwierdzono, że przenie-sienie obelisku nie wchodzi w rachubę i nie ma uzasadnienia.
Uzasadnienie jednak jest - Warszawska Spółdzielnia Handlowa chciała, kosztem skwerku między pawilonem handlowym a ulicą Pracowniczą, powiększyć parking przed budynkiem. Zamierzenie słuszne, bo podczas dni targowych wszystkie okoliczne ulice są zapchane parkującymi samochodami. Prezes WSH Fala Tadeusz Chumowicz sprawę stawia jasno. - Teren przed pawilonem należy do Fali, nie ma mowy o jego dzierżawie czy najmowaniu. Pomnik znajduje się więc na gruncie spółdzielni. Rzeczywiście, przed kilku laty pojawił się pomysł przeniesienia tablicy w inne miejsce, a na skwerku miał powstać większy parking. Jednak ze względu na sprzeciwy mieszkańców od projektu odstąpiono i nie ma teraz mowy o zmianie lokalizacji pomnika.
Ciut historii
Bitwa pod Falenicą to nazwa przypisywana walkom 13 Dywizji Kresowej i 3 Lubel-skiego Dywizjonu Artylerii Konnej, przebijających się w stronę Jabłonny, z niemiec-ką piechotą, artylerią i czołgami w połowie września 1939 roku. Pomimo dużych strat części żołnierzy udało się dotrzeć do Warszawy. Bój pod Falenicą został naz-wany przez pułkownika Kubickiego - dowódcę odcinka - "bojem o honor Pułku". Dekretem z 11 listopada 1966 r. rząd RP na uchodźstwie, w uznaniu czynów nie-zwykłego męstwa w okresie II wojny światowej, nadał 43 Pułkowi Legionu Bajoń-czyków, biorącemu udział w bitwie w strukturach dywizji, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.Wiktor Tomoń