Co buduje się na Bemowie?
4 lipca 2016
Rozbudowa szkół, nowe ulice i drogi dla rowerów - zebraliśmy wszystkie ważne inwestycje, prowadzone na terenie dzielnicy lub mające rozpocząć się w najbliższym czasie.
Jelonki w remoncie
Na Jelonkach największe inwestycje to obecnie rozbudowy szkół, które muszą być przygotowane na przyjęcie coraz większej liczby dzieci z Chrzanowa. Trwają prace nad budową nowego skrzydła szkoły podstawowej przy Tkaczy - znajdzie się w nim przedszkole. Przy Brygadzistów trwa oczekiwany od dawna remont boiska szkolnego, natomiast szkoła przy Irzykowskiego złapała spore opóźnienie.
Przebudowa Lazurowej coraz bliżej. Staną przy niej ekrany?
Trwa przetarg na budowę drugiej jezdni między Sterniczą a Górczewską. Istnieje groźba, że Jelonki zostaną oddzielone od Chrzanowa płotem z ekranów akustycznych.
Nie ogłoszono jeszcze przetargu i nie wiadomo, kiedy rozbudowa placówki ruszy.
Południowy odcinek Powstańców Śląskich zyska wreszcie drogę rowerową, która powstanie między Sterniczą a Górczewską. To opóźniony projekt z I edycji budżetu partycypacyjnego, na realizację którego rowerzyści czekali dwa lata. Na etapie projektowania są także drogi rowerowe na Połczyńskiej. Po północnej stronie ulicy przejedziemy między Powstańców Śląskich a Szeligowską, zaś po południowej - całą długością i dalej prosto do Śródmieścia.
Lada moment rozpocznie się budowa parkingu na rogu Powstańców Śląskich i Człuchowskiej (podpisano już umowę). Dzielnica ma już także przyznane przez Radę Warszawy pieniądze na przebudowę ulic Świętochowskiego, Legendy (od Drogomilskiej do Muszlowej), Wyki (od pawilonu do Raginisa) i Muszlowej (od parku do Człuchowskiej). Będą one budowane kolejno aż do 2021 roku.
Największą prywatną inwestycją na Jelonkach jest budowa osiedla Przyjaciół. Dwa bloki przy przebitej do Powstańców Śląskich ul. Jana Olbrachta zostaną wykończone w tym roku, trzeci w roku 2017.
Na Bemowie rośnie żłobek
Zdecydowanie mniej dzieje się w północnej części dzielnicy. Przy Obrońców Tobruku powstaje żłobek, którego otwarcie planowane jest na przyszły rok. Spośród inwestycji drogowych zdecydowanie najbardziej zaawansowane są prace nad ulicami Sosnowiecką (od Rodła do zawrotki) i Rodła (od Sosnowieckiej do Piastów Śląskich). Ratusz wybiera właśnie firmę, która zajmie się tymi drogami.
Niewiele słychać w temacie Bemowskiego Centrum Kultury, które ma się przenieść do Willi Generalskiej w Forcie Bema. Obecnie BCK pracuje nad programem funkcjonalnym nowej siedziby, którego opracowanie musi poprzedzić wszystkie działania w terenie. Pełzającą inwestycją jest też sama ulica Waldorffa, przy której stoi willa. Jej przebudowa utknęła na etapie aktualizacji projektu.
Na lata 2020-2021 zaplanowana jest przebudowa uliczek sąsiadujących z kampusem Wojskowej Akademii Technicznej: Arciszewskiego, Leibniza, Siemienowicza, Mendelejewa i Newtona.
Deweloperskie Górce
Prawdopodobnie najszybciej zmieniającą się częścią dzielnicy są okolice ulic Pełczyńskiego i Dywizjonu 303. Dzięki kilku różnym deweloperom powstaje tam około tysiąca mieszkań na osiedlach o bardzo zróżnicowanej wielkości. Przy Lazurowej 166 będą zaledwie 32 mieszkania, natomiast Bemowo Park i osiedle Premium to wielkie place budowy, które zmienią się w osiedla oferujące po 300 lokali.
Do bloków deweloperskich trzeba doliczyć osiedle budowane przy Pełczyńskiego przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ. Obecnie trwają prace nad trzema blokami, a w jednym z nich znajdzie się dodatkowo przedszkole. Otwarcie planowane na wrzesień.
Bloki w polu kapusty
Wbrew pozorom na Chrzanowie jest zaplanowanych więcej publicznych inwestycji, niż na Górcach i Bemowie. Trwa budowa odcinka ulicy Coopera, która połączy się z Batalionów Chłopskich. Zaawansowane są także prace nad Kopalnianą - tylko w tym roku wydamy 1,2 mln zł na wykup gruntów pod ulicę i 5 mln zł na projekt i budowę. Na swoją kolej czeka także Lazurowa. Ta ważna ulica zostanie przebudowana na odcinku od Sterniczej do Górczewskiej, zyskując drugą jezdnię, drogi dla rowerów i nowe chodniki. Obecnie trwają prace nad wyborem najlepszej oferty na budowę.
Najbardziej oczekiwaną inwestycją w tej części dzielnicy jest zespół szkoły, przedszkola i żłobka, który ma powstać przy Szeligowskiej. Urząd dzielnicy musi najpierw kupić działkę, która pomieści tak wielki kompleks. Choć już w maju wstępnie wytypowano osobę, od której najlepiej odkupić teren, ale sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.
Na Chrzanowie powstają oczywiście także bloki mieszkalne. Obecnie budowa skoncentrowana jest w rejonie ul. Batalionów Chłopskich, gdzie powstaje około tysiąca mieszkań.
Na koniec warto przypomnieć o planowanej budowie metra. W prognozie finansowej Warszawy zapisana jest budowa stacji przy ratuszu, której otwarcie jest planowane między rokiem 2020 a 2022. Kolejne stacje (Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska) oraz stacja techniczno-postojowa Mory miały powstać później, ale wiceprezydent Jacek Wojciechowicz zapewnia, że ratusz postara się zbudować wszystkie do roku 2022.
(dg)
.