REKLAMA

Wawer

historia »

 

Cmentarz w Radości - 70 lat po Zagładzie

  29 stycznia 2015

alt='Cmentarz w Radości - 70 lat po Zagładzie'

Na rogu ul. Izbickiej i Kwitnącej Akacji znajduje się jedno z najbardziej przygnębiających miejsc, jakie można znaleźć w granicach Warszawy.

REKLAMA

Styczeń, 70 lat po Zagładzie. Skończywszy "ważne spotkanie" w Radości sięgam po notatnik, sprawdzając listę miejsc w okolicy, o których można napisać jakiś artykuł. "Cmentarz żydowski, Izbicka r. Kw. Akacji" brzmi najciekawiej, więc idę na najbliższy przystanek autobusowy w stronę Aleksandrowa. Rozkład jazdy wygląda nieciekawie. Zanim przyjedzie tu 161 albo 213, dojdę na piechotę. Ruszam więc na wschód, po drodze szukając w internecie informacji o miejscu, którego szukam.

- Cmentarz żydowski u zbiegu obecnych ulic Izbickiej i Kwitnącej Akacji (w okresie międzywojennym przy ul. 3 Maja) został założony przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Falenicy i służył jako miejsce pochówku dla zmarłych z okolicznych miejscowości, między innymi Falenicy, Wawra i Wiązowny - czytam na kirkuty.xip.pl. - Jak wynika z protokołu Komisji Sanitarno-Technicznej z 26 marca 1927 r., cmentarz powstał około 1917 roku.

Historia cmentarzy żydowskich zawsze jest owiana tajemnicą. Nic dziwnego, skoro zazwyczaj nie żyją wszyscy, którzy mogliby cokolwiek o nich powiedzieć. Zwykle jednak znany jest los wojenny i powojenny kirkutów. Fakt, że ta część Warszawy nosi nazwę Radość, brzmi tutaj jak wyjątkowo ponury żart. To nie jest Radość, to pamiątka Zagłady. Wiadomo, że cmentarz w Radości chciano zamknąć pod koniec lat 20-tych, bo ówcześni mieszkańcy spodziewali się, że letnisko rozbuduje się w tym kierunku. Przeliczyli się. Już po kilku minutach zabudowania przy Izbickiej się kończą, a ja idę przez okolicę wyglądającą jak mało popularna droga międzymiastowa. Jestem tu jedynym pieszym, mijają mnie jakieś pojedyncze samochody. Nikt pewnie nie zdziwiłby się, gdybym zaczął teraz łapać "stopa". Wciąż jestem jednak w granicach Warszawy.

Okazuje się, że kirkut w Radości został zamknięty dopiero w 1938 r., bo miejscowi Żydzi przez całą dekadę próbowali doprowadzić do zmiany decyzji sugerując, że za wszystkim stoi właściciel jednej z tutejszych działek, dążący do tego, by wartość ziemi wzrosła. Ostatecznie cmentarz zamknięto a rok później wybuchła wojna i dla Żydów zaczął się koniec ich świata. Utworzenie getta, transporty do obozów - wszyscy znają tę historię. Według relacji kirkut w momencie zamknięcia był w dobrym stanie, otaczał go ceglany mur.

Zaraz za skrzyżowaniem z ul. Kwitnącej Akacji widzę ten właśnie mur. Część jeszcze stoi, większy fragment leży w gruzach. Wdrapuję się na znajdującą się za nim "górkę" i widzę widok absolutnie przygnębiający. To nie jest cmentarz. To kilka macew, na których ktoś, pewnie dzieciaki z pobliskiej szkoły, poustawiał dawno wypalone znicze. Fakt, że ta część Warszawy nosi nazwę Radość, brzmi tutaj jak wyjątkowo ponury żart. To nie jest Radość, to pamiątka Zagłady.

Kiedy myślę "Żydzi w Radości", staje mi przed oczami obraz rabina jadącego na wypoczynek wagonem kolejki otwockiej. Albo chasydów, obchodzących Święto Namiotów w podwarszawskim letnisku. Powiedzieć, że ten świat zniknął, to ogólnik dla dzieci. On nie zniknął, tylko został brutalnie wymordowany, spalony w potwornych obozach śmierci. Znicze, "próby ratowania zabytku", pomysły umieszczenia tablic upamiętniających są w tym wypadku nietrafione, moim zdaniem nie oddają charakteru miejsca. Na cmentarzu w Radości powinno się odmawiać kadisz albo płakać. Wszystko inne jest zbędne.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Radościanin

29.01.2015 17:35

Część macew i płotu drewnianego została przekształcona w "ziemianki" przez naszych "oswobodzicieli ze wschodu" w 1944 roku. A jak niesie "wieść gminna" lepsze pomniki "rozparcelowali" kamieniarze z Wiązownej i okolic?

# jacek

31.01.2015 15:47

fakt tak zaniedbanego cmentarza jest absolutnie skandalem! Nie zgodzę się jednak z anonimowym autorem czy autorką tego wpisu dotyczace okolicy przedmiotowego cmentarza.
tam jest naprawdę ślicznie

# Tweje Bielski

31.01.2015 16:02

Niesamowite. "Oswobodziciele ze wschodu" tak paskudnie obeszli się z grobami ich naturalnych sprzymierzeńców?

REKLAMA

# Jeśli już to Tuvia Bielski

27.07.2016 12:08

#Tweje Bielski napisał(a) 31.01.2015 16:02
Niesamowite. "Oswobodziciele ze wschodu" tak paskudnie obeszli się z grobami ich naturalnych sprzymierzeńców?
jak zwykle pieć groszy bez sensu jakich sprzymierzeńców? Czerwoni nie szanowali nikogo...

# symforjan

26.02.2017 12:04

Drodgi Autorze DG.
Szanuję Twój wysiłek dziennikarski, ale trudno mi się pogodzić z nadużyciem, świadomym, czy też nie. Wspomniany cmentarz, rzeczywiście żydowski był, a jakże z tym, że był zwykłym cmentarzem, jak wiele innych. Zamknięty przed II wojną światową i, jak znam sprawę z opowieści starszych mieszkańców Radości, już nie żyjących, nie tylko zamknięty, ale i ekshumowany, przeniesiony. Z martyrologią narodu żydowskiego nie ma to nic wspólnego, ot dziennikarska fantazja, żeby nie powiedzieć manipulacja. Ludzie, którzy nie wiele wiedzą o tym miejscu doszukują się jakiegoś drugiego dna, bo to cmentarz żydowski. Tym czasem żadnego drugiego dna nie ma, a to miejsce nie jest żadnym miejscem kultu, jak chcą niektórzy, ot cała prawda i tajemnica.

# PrawdaBoli

14.03.2019 17:35

Ciekawe co ma do powiedzenia na temat prawdziwego ludobójstwa Palestyńczyków na ich własnej ziemi przez nielegalny reżim izraela nielegalnie założony przez bezdusznych żydow, nad którymi tak się kabaretkowo użala.

REKLAMA

 Pani Wiosna

24.05.2019 23:58

Dzięki Wiośnie dostaniesz się do lekarza specjalisty najdłużej w ciągu miesiąca, a nie jak obecnie trzeba czekać rok czy dwa lata... #wiosnabiedronia $KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe