REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Chłodna piękna, ale nie dla tubylców

  7 czerwca 2012

alt='Chłodna piękna, ale nie dla tubylców'

Według planów dzielnicy ulica Chłodna miała stać się swoistym centrum życia kulturalnego na Woli. Początkiem tego procesu była rewitalizacja ulicy w latach 2010-2011. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego i wyodrębnieniu przestrzeni dla pieszych oraz skweru ten zakątek dzielnicy znakomicie nadaje się do odpoczynku na świeżym powietrzu i organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. Młodzi najchętniej zrobiliby z ul. Chłodnej drugi Nowy Świat. Taka wizja nie podoba się jednak rdzennym mieszkańcom ulicy, którzy zamiast kawiarni i restauracji woleliby tanie sklepy.

REKLAMA

Konsultacje społeczne na temat ożywienia kulturalnego życia na ulicy Chłodnej trwały od 13 kwietnia do 13 maja br. W ramach badania zebrano łącznie 434 ankiety (208 tradycyjnych oraz 226 za pośrednictwem internetu). Wśród respondentów było 66% kobiet i 34% mężczyzn, głównie w wieku 25-34 lata (46%). Zdaniem ankietowanych na ul. Chłodnej powinno pojawić się więcej lokali gastronomicznych - kawiarni, klubokawiarni, restauracji, pubów oraz obiektów kulturalnych, a także więcej imprez i wydarzeń kulturalnych. Część badanych wskazywała również na potrzebę dalszego istnienia klubokawiarni "Chłodna 25" lub podobnych miejsc. Ponad połowa badanych postulowała, aby na ul. Chłodnej istniały galerie sztuki, saloniki prasowe, cukiernie, piekarnia, dom kultury, a nawet kino. Zdecydowana większość uczestników konsultacji (niemal 90%) była zainteresowana udziałem w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Najchętniej uczestniczyliby w koncertach (54%), wystawach (19%), kiermaszach i jarmarkach (18%), spektaklach (16%), imprezach plenerowych i festynach (13%), pokazach filmowych (12%), wydarzeniach w klubokawiarni "Chłodna 25" (10%) oraz w przedsięwzięciach nawiązujących do historii ulicy i jej okolicy (10%). Spośród wydarzeń odbywających się na ul. Chłodnej najwięcej badanych uczestniczyło bowiem już w święcie ulicy - Kercelaku (38%), wolskim jarmarku świątecznym i wielkanocnym (po 34%) oraz w wydarzeniach organizowanych przez klubokawiarnię "Chłodna 25" (29%).

Ratujcie lokalne sklepy!

Nieco odmienny pogląd na temat ożywienia kulturalnego ul. Chłodnej mają mieszkańcy sąsiadujących z ulicą bloków. Podkreślają, że osoby odwiedzające to miejsce powinny same nauczyć się kultury i nie zatruwać życia tubylcom. - Mamy prawo do spokojnego snu we własnym łóżku - czytamy na forum poświęconym konsultacjom. Pojawiają się tam również prośby do władz dzielnicy o dbanie o czystość, porządek i bezpieczeństwo na ulicy oraz o ograniczenie strefy parkowania. - Dobrze byłoby częściej sprzątać, na deptaku często jest brudno, a już na skrzyżowaniu Żelaznej z Chłodną, przy filarze z przeźroczami to praktycznie cały czas jest śmietnik - pisze jeden z mieszkańców. - No i zdecydowanie parkujące na deptaku samochody psują klimat - dodaje. Największy jednak sprzeciw wzbudził pomysł likwidacji osiedlowych sklepów usługowo-handlowych. Tubylcy twierdzą, że ich właściciele stali się wręcz ofiarami tzw. ożywienia ulicy Chłodnej.

Wstyd, że w miejscu, skąd Korczaka z dziećmi zabrano do obozu śmierci, nie ma nawet żadnej tablicy, która o tym wspomina - uważa mieszkaniec.
- Wiele placówek handlowych jest na skraju bankructwa od momentu postawienia na czas remontu płotu dzielącego ulicę. Wkrótce kilka sklepów przestanie istnieć, a inne zamkną się do końca roku. Niestety, wraz z otwarciem ulicy Chłodnej nie nastąpił cud i ludzie nie zaczęli gromadnie odwiedzać ulicy w celu zrobienia zakupów. Na dodatek dochodzą nas wieści, że istnieje tendencja nieprzedłużania umów najmu właścicielom istniejących sklepów. Nasze małe, osiedlowe, zaprzyjaźnione sklepiki mają ustąpić miejsca kolejnym lokalom gastronomicznym? To akurat wiele wspólnego z kulturą nie ma - skarży się anonimowy forumowicz. - Ludzie na naszej ulicy to w wielkim procencie osoby w starszym wieku. Czy oni potrzebują kolejnej knajpy? Oni potrzebują podstawowych sklepów, bo wkrótce zostanie nam tylko Hala Mirowska. Mam wrażenie, że akurat na dobru mieszkańców Chłodnej nikomu nie zależy - dodaje.

Jak władze dzielnicy zamierzają zabezpieczyć interes mieszkańców i jednocześnie stworzyć na Chłodnej centrum kulturalne dzielnicy? - Po to właśnie odbyły się konsultacje, abyśmy uniknęli podejmowania nieprzemyślanych decyzji i abyśmy mieli szanse poznać opinie mieszkańców i użytkowników ul. Chłodnej - mówi Monika Beutch-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wola. Jednocześnie nie ukrywa rozczarowania bardzo skromnym odzewem mieszkańców na konsultacje. - Nie wiemy ile ankiet wypełnili mieszkańcy tej ulicy. W warsztatach wzięło udział zaledwie kilkanaście osób, a na spotkaniu podsumowującym były raptem cztery osoby z ul. Chłodnej - żali się rzeczniczka. Zapewnia jednak, że dzielnica będzie się starać pogodzić interes mieszkańców Chłodnej z jej ponadlokalnym znaczeniem. - Nie ma mowy o tym, że znikną wszystkie sklepy spożywcze, których jest obecnie na samej Chłodnej ok. 30. Rozumiemy, że mieszkańcy obawiają się zmian. Owszem, na pewno można się spodziewać więcej imprez plenerowych czy minikoncertów. Zapewniam jednak, że nie będą to zmiany rewolucyjne - podkreśla Monika Beuth-Lutyk.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Plac zabaw zamiast obskurnych bud

Mieszkańcy uważają, że dzielnica powinna na nowo zagospodarować przestrzeń między Żelazną a Wronią i zamiast obskurnych bud zrobić np. plac zabaw dla dzieci, bo żadnego w tym rejonie nie ma. - Może mały park z ogromnym placem zabaw dla dzieci oraz punkt informacyjny poświęcony ostatniemu sierocińcowi prowadzonemu przez Janusza Korczaka? To byłby taki pomnik dla niego i jego wychowanków, a dzieci z Woli nareszcie nie musiałyby się bawić po śmietnikach - pisze forumowicz o pseudonimie Bartolo. - Poza wszystkim to wielki wstyd, że w miejscu, skąd Korczaka z dziećmi zabrano do obozu śmierci nie ma nawet żadnej tablicy, która o tym wspomina - dodaje.

Władze dzielnicy nie planują w najbliższym czasie budowy przy Chłodnej placu zabaw dla dzieci, ani żadnego pomnika. Zapewniają jednak, że postać Janusza Korczaka będzie w tym roku wielokrotnie przywoływana z racji obchodów Roku Janusza Korczaka. - Poznając jego twórczość i dokonania mam wątpliwości czy właśnie tablica byłaby czymś, na czym temu wybitnemu pedagogowi by zależało - mówi Monika Beuth-Lutyk. - Myślę, że raczej wolałby, abyśmy jako dorośli, więcej uwagi, szacunku i zrozumienia okazywali dzieciom, które są, jak pisał, niczym cudzoziemcy - nie znają języka, obyczajów, kierunku ulic - potrzebują przewodnika, który grzecznie odpowie na ich pytania - kwituje pomysł forumowicza rzeczniczka wolskiego ratusza.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break