REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Chaplin w Legionowie. "Klimat przedwojennego rynku"

  26 września 2017

alt='Chaplin w Legionowie. "Klimat przedwojennego rynku"'
Fot. Legionowo Porusza

W niedzielę 24 września Legionowo zyskało kolejny, jakże ważny element kulturalny. W centralnym punkcie miasta stanęła bowiem rzeźba Charliego Chaplina z charakterystyczną dla artysty parasolką.

REKLAMA

Słynny brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, a później także filmów udźwiękowionych, producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej - stanął właśnie na legionowskim rynku.

Na 40-lecie śmierci artysty

- Jest to dzieło wykonane z drewna, autorstwa Jerzego Kuźmińskiego z Legionowa. Artysta ma ogromne doświadczenie, działał bardzo długo w Szczecinie i tam znajdziemy mnóstwo jego rzeźb w różnych instytucjach kulturalnych. Wiele wystaw organizował także w Niemczech. Jerzego Kuźmińskiego poznałem przed rokiem w ratuszu miejskim, kiedy organizowałem wernisaż jego rzeźb. Widząc jego prace zaproponowałem, żeby wyrzeźbił postać Charliego Chaplina według własnej koncepcji artystycznej. Jesteśmy domem kultury imienia Charliego Chaplina a właśnie w tym roku przypada 40-lecie śmierci komika - tłumaczy Zenon Durka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.

Zapraszamy na zakupy

Świat też jest smutny

Jak zaznacza dyrektor, zdania na temat rzeźby są podzielone, jednak większości wizja artysty się podoba. - Mówili, że rzeźba bardzo przypomina Chaplina i że może on jest smutny, ale że świat też jest smutny. A przecież Chaplin wcale nie był taki wesoły i wszystkie jego późniejsze dzieła, które reżyserował, jak "Dyktator", "Światła rampy", "Pan Verdoux", to są filmy poważne, o problemach człowieka, o smutku, o dyktaturze, o śmierci - mówi dyrektor Durka.

REKLAMA

Rynek ma nawiązywać do epoki międzywojennej

Miejsce umieszczenia rzeźby też było nieprzypadkowe. - To pomysł na ożywienie rynku, miejsca spotkań ludzi. A może jakaś para usiądzie na ławeczce zakochanych, spojrzy na Chaplina i stwierdzi: "Idealne miejsce do rozmowy o sztuce i życiu". To jest oczywiście takie moje marzenie, z przymrużeniem oka - dodaje dyrektor MOK.

Około dwustukilogramowa, czarna rzeźba kosztowała 6 tys. zł. Zostanie z nami na stałe i - według dyrektora MOK - nada legionowskiemu rynkowi "klimat". - Rynek wedle pewnych koncepcji rewitalizacji miasta ma uzyskać charakter rynku przedwojennego. Będziemy tam instalować elementy, które są związane z epoką - mówi Zenon Durka.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe