REKLAMA

Białołęka

Planują wyniesione skrzyżowania i ulice jednokierunkowe

 

Chaos na kółkach. Kiedy zlikwidują słupki?

  28 lutego 2018

alt='Chaos na kółkach. Kiedy zlikwidują słupki?'

Czy da się zapewnić bezpieczeństwo na drodze, a jednocześnie nie zezłościć kierowców?

REKLAMA

Na to pytanie próbują odpowiedzieć białołęccy urzędnicy, którzy już trzeci rok zajmują się okolicą podstawówki przy Podróżniczej. Kiedyś w pobliżu stały tylko domy jednorodzinne. Teraz Henryków zabudowuje się blokami, przybywa mieszkańców i samochodów. Wielu rodziców decyduje się na podwożenie dzieci do szkoły, więc ruch przed wejściem jest intensywny.

Nie chcieli esowania

Wraz z początkiem roku szkolnego 2016/2017 białołęcki ratusz uspokoił ruch na Krokwi i Podróżniczej za pomocą tzw. esowania, powszechnie stosowanego w Europie Zachodniej, ale mało znanego w Warszawie. W wybranych miejscach jezdnia została zwężona za pomocą słupków i wygrodzeń, zmuszających kierowców do wykonania w małych odstępach czasu kilku skrętów i ustąpienia pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka. W rezultacie samochody jechały wolniej, ale najbardziej spektakularnym skutkiem były korki, których wcześniej w tym miejscu nie było.

- Jeśli okaże się, że nowa organizacja ruchu nie spełnia swej funkcji we właściwy sposób, będziemy szukać alternatywnych rozwiązań - zapowiadała wówczas Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

W czerwcu ubiegłego roku ratusz przeprowadził w sprawie esowania ankietę. 56% uczestników stwierdziło, że żadne uspokojenie ruchu nie jest potrzebne. Urzędnicy zapowiedzieli przywrócenie jezdni do poprzedniego stanu. - Esowanie miło być już dawno zlikwidowane. Kiedy wreszcie będzie demontaż? - pytają mieszkańcy.

Kup bilet

Może być dużo zmian

- Ponieważ esowanie jezdni się nie przyjęło, postanowiliśmy poprawić bezpieczeństwo innymi metodami - mówi Marcin Krop z wydziału infrastruktury urzędu dzielnicy. - Kwartał między Klasyków, Modlińską, Kołacińską i torami kolejowymi jest już objęty strefą Tempo 30, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h i równorzędne skrzyżowania. Teraz planujemy wyniesienie części z nich, by wymusić ograniczenie prędkości w newralgicznych miejscach. Dodatkowo część ulic chcielibyśmy przekształcić w jednokierunkowe, z osobnymi pasami dla samochodów i dla rowerów. Na pewno pojawi się też lepsze oznakowanie przejść dla pieszych w rejonie szkoły.

Założenia projektowe powinny być gotowe na przełomie lutego i marca. Na koniec marca urzędnicy planują konsultacje społeczne. Nowa organizacja ruchu mogłaby zostać wprowadzona w wakacje.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Mieszkaniec1999

28.02.2018 11:21

Zwykłe progi niech zrobią, przez to esowanie i pojazdy z budowy, nie można przejechać spokojnie do domu lub w drugą stronę. Wszyscy jadą na czołówkę. W samochodzie mocy brakuje.

# z ratusza

28.02.2018 14:58

Co na to burmistrz komisarz Dariusz "Nie da się" Kacprzak?

# nicked

04.03.2018 20:10

Zamienić esowanie na wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych !!!
Dodatkowo rozszerzyć kwartał o ulice: Żywiczną, Kątskiego, Fleminga - tam też mieszkają ludzie !!!

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break