Centrum Dizajnu w Gazowni Warszawskiej - zobacz projekt
11 marca 2014
Adaptacja zabytkowych zbiorników gazu na terenie byłej Gazowni Warszawskiej na Woli na potrzeby Centrum Dizajnu autorstwa Urszuli Koziarskiej zdobyła pierwszą nagrodę w drugiej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tej dzielnicy w roku 2013.
- Od dawna intrygowały mnie te budynki. Przejeżdżając nieraz pociągiem koło Dworca Zachodniego, nie mogłam wręcz oderwać od nich wzroku. Ich widok urzekał mnie nawet z daleka. Nie jestem wprawdzie mieszkanką Woli, ale nieraz bywałam w okolicy - chodziłam na targi w centrum wystawienniczym EXPO XXI. Przy okazji chętnie szłam na spacer, "odwiedzić" gazometry. Interesuję się architekturą poprzemysłową. Zastanawiając się nad wyborem tematu dyplomowego wiedziałam, że chciałabym się podjąć tematu związanego z konserwacją. Wybór padł na zabytkowe zbiorniki gazu. Nie żałuję, bo praca przy tym temacie była dla mnie fascynująca. Wiele w tym zasługi mojego życzliwego promotora, profesora Stefana Westrycha. A poza tym udało mi się wygrać już dwa prestiżowe konkursy - z uśmiechem podkreśla Urszula Koziarska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Projekt prezentuje adaptację dwóch zabytkowych zbiorników gazu i ma na celu zachowanie unikatowego zespołu historycznej zabudowy, natomiast jego rozbudowa o kolejną, tym razem współczesną bryłę, umożliwia uzupełnienie go o dodatkowe funkcje. W sumie w skład projektu wchodzą trzy budynki, zawierające część wystawową, centrum informacyjne i biurowe oraz zaplecze edukacyjne. Całość otaczają tereny rekreacyjne uatrakcyjniające funkcje ogólnomiejskie zespołu.
Restauracja, mediateka a może studio?
- Na parterze zaprojektowałam niewielką restaurację. Dodatkowo w zespole miałaby się mieścić mediateka, drukarnia wielkoformatowa, a nawet studio fotograficzne. Na parterze zaprojektowałam niewielką restaurację. Dodatkowo miałaby się tu mieścić mediateka, drukarnia wielkoformatowa, a nawet studio fotograficzne. Pod większą częścią działki znajdowałby się natomiast duży garaż podziemny - opowiada projektantka. Pod większą częścią działki znajdowałby się natomiast duży garaż podziemny. Zaplanowałam też ogród oraz plenerową wystawę fotografii, prezentującą historyczne zdjęcia gazowni. Nowy budynek ma kawiarnię na dachu, z której można podziwiać przepiękną panoramę Warszawy, a szczególnie - znajdujące się tuż za płotem tereny byłej Gazowni Warszawskiej, na których obecnie znajduje się Muzeum Gazownictwa - opowiada.
Jak wyjaśnia autorka, Centrum Dizajnu jest propozycją siedziby dla nowoczesnej instytucji, zajmującej się promowaniem wzornictwa, wspomaganiem innowacyjności przedsiębiorstw i rozwoju nowych technologii oraz działaniem na rzecz zwiększania konkurencyjności polskich produktów na rynku międzynarodowym.
- Chciałabym, aby kiedyś ten projekt został zrealizowany. Wręcz marzę o tym, aby gazometry zyskały "nowe życie". Jednak zdaję sobie sprawę, że to mało realne z uwagi na koszty i problemy organizacyjne. Choć warto pamiętać, że podobne obiekty na Zachodzie (np. w Wiedniu) dostały swoją szansę i teraz cieszą się ogromną popularnością. Mam nadzieję, że i nasze znajdą wkrótce inwestora! Bo nie ma nic gorszego, niż patrzeć na znikające na naszych oczach zabytki - mówi Urszula Koziarska.
O dzielnicowym konkursie na najlepszą pracę dyplomową dowiedziała się z internetu, kiedy przygotowywała swoją pracą magisterską. - Natknęłam się na informację o pierwszej edycji, pomyślałam wtedy, że jeżeli ruszy kolejna, to będzie to coś dla mnie. Praca powstawała więc z myślą o tym, że być może trafi na konkurs. Cieszę się, że wygrałam - stwierdziła Urszula Koziarska. O "Warszawskim Koloseum" pisaliśmy w lutym. Jest od kilku lat własnością osoby prywatnej. Biznesmen zaniechał budowy tam loftów i biur ze względu na ograniczenia stawiane przez konserwatora zabytków.
Anna Krzesińska