REKLAMA

Wola

różne »

 

Celebryci sadzili drzewa na Woli. Akcja ku czci powstańców

  29 listopada 2021

alt='Celebryci sadzili drzewa na Woli. Akcja ku czci powstańców'
źródło: UM Warszawa

Na Woli zasadzone zostały drzewa upamiętniające 20 uczestników powstania z 1944 roku, których potomkowie zgłosili się do projektu "Korzenie pamięci" i nagrali swoje wspomnienia.

REKLAMA

W sobotę 27 listopada w parku Powstańców Warszawy zasadzone zostały nowe drzewa. Przy każdym z nich stanie tabliczka z nazwiskiem powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji "Korzenie pamięci".

Drzewa ku czci powstańców

- W pierwszej odsłonie projektu "Korzenie pamięci" zadaliśmy potomkom powstańców kilkanaście pytań o wspomnienia ich dziadków i rodziców - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Z ponad 140 zgłoszeń wybraliśmy te, które poruszały najbardziej. Przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiady z 23 potomkami powstańców: wnukami, wnuczkami, synami i córkami. Rozmawialiśmy o tym, jakie były zwyczaje powstańców, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć. Do świata swoich wspomnień i uczuć zabrali nas m.in. Karolina Korwin-Piotrowska, Jan Młynarski, Szymon Majewski oraz Conrado Moreno.

Zasadzone w sobotę drzewa upamiętniają Stanisława Sommera, Ignacego Łysakowskiego, Maurycego Młynarskiego, Ryszarda Włodarczyka, Tymoteusza Duchowskiego, Józefa Gajdę, Zbigniewa Warzyńskiego, Marię Echaust-Twarowską, Zbigniewa Dębskiego, Janinę Kaiper, Ludwikę Gołąbek, Stanisława Krotofilskiego, Bohdana Krzyżanowskiego, Klarę Mulewicz, Edwarda Piecyka, Zbigniewa Madejczyka, Jana Szypowskiego i Zofię Mokrzyńską.

Kup bilet

Korzenie pamięci

Akcja "Korzenie pamięci" została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy powstania warszawskiego i polega na rejestracji rozmów z rodzinami jego uczestników. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających powstańców.

Wywiady z członkami rodzin powstańców będą dostępne m.in. na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zaprasza członków rodzin do zgłaszania się do projektu za pośrednictwem strony 1944.pl

(dg)

Chcesz wiedzieć więcej o Warszawie, decyzjach samorządu stolicy i swojej dzielnicy? Zapisz się na newsletter.

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Brunon

29.11.2021 19:07

A szatan-kurdej się nie lansowała?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA