Budżet obywatelski - zgłosiłeś już projekt?
14 lutego 2014
Prace nad budżetem obywatelskim z fazy przygotowań weszły w fazę realizacji. Od 20 stycznia mieszkańcy Białołęki mogą składać formularze z opisem pomysłu na projekt. Projekty należy składać do 9 marca, przesyłając je listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2015", składając w wydziale obsługi mieszkańców w ratuszu na Modlińskiej lub przesyłając dokumenty na specjalny adres mailowy.
Trzy obszary
Białołęka - ze względu na swoją specyficzną niejednorodność - została podzielona na trzy obszary lokalne: 1. Tarchomin i Nowodwory (teren od Wisły do ul. Modlińskiej oraz okolice ulic Kowalczyka/Krzyżówki), 2. Choszczówka i Białołęka Dworska (teren od ul. Modlińskiej do Kanału Żerańskiego), 3. "Zielona Białołęka" (teren od Kanału Żerańskiego do wschodniej granicy dzielnicy). Budżet został podzielony następująco: 600 tys. zł na projekty ogólnodzielnicowe i 300 tys. zł na lokalne - w ramach poszczególnych części, na które została podzielona Białołęka.
Jakie projekty?
Zasady dotyczące uchwalania budżetu obywatelskiego zostały ustalone. Teraz czas na pomysłowość, aktywność i marzenia mieszkańców. Nikt za nas nie zagospodaruje kwoty 1,5 mln zł! Musimy zrobić to sami. Rozejrzyjmy się dookoła, spójrzmy na swoje ulice, osiedla, porozmawiajmy z sąsiadami. Warto także spojrzeć na Białołękę całościowo i poszukać pomysłów, które staną się projektami ogólnodzielnicowymi, które będą łączyć i integrować mieszkańców tak różnorodnej dzielnicy.
Półtora miliona złotych nie rozwiąże wszystkich problemów, nie spełni wszystkich naszych marzeń. Nie da się za tę kwotę wybudować domu kultury, basenu, przychodni czy większości brakujących dróg. Można jednak pozwolić sobie na realizację niewielkich projektów inwestycyjnych lub ciekawych projektów kulturalnych, społecznych, edukacyjnych albo... i tutaj liczę na pomysłowość i aktywność mieszkańców Białołęki. Nie bójmy się swoich marzeń!
Pomocą mogą być materiały dostępne na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na stronie www.bialoleka.waw.pl w zakładce poświęconej budżetowi partycypacyjnemu. Zamieszczony tam został przykładowy kosztorys różnych przedsięwzięć: od budowy ulic, boisk, placów zabaw, po projekty kulturalne, imprezy plenerowe czy społeczne.
Projekt, który zgłosimy, musi spełniać kilka warunków:
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka