REKLAMA

Targówek

zdrowie »

 

Bródnowski SOR zagrał w serialu. "Prawdziwe historie, autentyczne przypadki"

  20 stycznia 2020

alt='Bródnowski SOR zagrał w serialu. "Prawdziwe historie, autentyczne przypadki"'
źródło: kadr z serialu "Młodzi lekarze"

Wielu pacjentów narzeka na jakość obsługi na bródnowskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Nakręcony niedawno serial TVP pokazał też trudną rzeczywistość, z którą codziennie mierzą się młodzi lekarze.

REKLAMA

Bródnowski SOR regularnie pojawia się w trzecim sezonie serialu dokumentalnego TVP "Młodzi lekarze", którego premiera miała miejsce 6 stycznia. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Bródnowskim występuje w programie dzięki Agnieszce Szadryn - najmłodszemu szefowi SOR w Polsce. Pani Agnieszka jest lekarzem, ma już specjalizację z interny, robi specjalizację z kardiologii. Jest także jednym z sześciu lekarzy, których pracę podglądają kamery trzeciej serii "Młodych lekarzy". Premierowe odcinki widzowie mogą zobaczyć na kanale TVP2 w poniedziałki i wtorki o godz. 22:30 lub na VOD. - Nie jest łatwo. Serial, który możemy oglądać w telewizji publicznej, powstał na naszych warunkach - zdradza Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Prawdziwy obraz funkcjonowania SOR

- Nie zgodzilibyśmy się na to przedsięwzięcie, gdyby miało to polegać na robieniu fikcji. Sceny, które teraz można oglądać w telewizji, mają już swoją historię. Dla potrzeb produkcji udostępniliśmy sale, są tam prawdziwe historie pacjentów i nasi lekarze. Chcieliśmy pokazać pacjentów nie tylko pod względem ciekawych przypadków medycznych, ale też sprawy ważne społecznie. Niestety, jeżeli po raz kolejny przyjeżdża kobieta w zaawansowanej ciąży, która jest pod wpływem alkoholu, to nie jest to przypadek dla SOR a terapeuty rodzinnego. Historie pokazują problemy ludzi, ale i pogotowia ratunkowego - mówi Piotr Gołaszewski.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Bezdomny z odległej Hiszpanii

Gdyby miała nastąpić kontynuacja serialu, to z całą pewnością chcielibyśmy, aby w scenariuszu jednego z odcinków pokazać takie przypadki jak bezdomnego z Hiszpanii, który trafił do nas na SOR. Pan miał jakieś fragmentaryczne dokumenty, które nie pozwalały go namierzyć i rozliczyć, ciężko było też mu pomóc, bo nie miał żadnej historii choroby. Wiedzieliśmy, że jest po świeżo przebytym zawale i nie mówi w naszym języku. Odrobinę rozumiał po angielsku, ale kontakt z nim był bardzo utrudniony. Był dramatycznie zaniedbany, prawdopodobnie nadużywał alkoholu, bo miał poważne problemy z wątrobą. Jego przypadek rozwinął kolejkę ludzi, którzy czekali na udzielenie pomocy. Ściągnęliśmy specjalnie dla niego tłumacza. Trudnych historii naprawdę nie brakuje - mówi Piotr Gołaszewski.

REKLAMA

Ponad 140 pacjentów dziennie

Corocznie na bródnowski SOR trafia około 52 tysiące pacjentów z różnymi przypadkami. Jak łatwo wyliczyć, dzienna średnia to ponad 140 chorych. Jak twierdzą lekarze, obłożenie na SOR mogłoby być o co najmniej połowę mniejsze, gdyby nie pacjenci, którzy powinni najpierw kierować się ze swoimi dolegliwościami do punktu Nocnej Pomocy Lekarskiej. Są też i inne problemy - w tym brak lekarzy na rynku pracy, przemęczenie załogi, czy też zbyt duży obszar do obsłużenia.

- Rejonizacja Szpitala Bródnowskiego jest bardzo duża. Trafiają do nas pacjenci z odległego Legionowa, Marek, Wołomina, plus do tego najbliższe dzielnice Warszawy. Samo wprowadzenie zasad triażu - pogrupowania pacjentów na kolory w zależności od stanu zdrowia, na pewno nie zmniejsza bólu spowodowanego tym, że trzeba odczekać te kilka godzin na SOR-ze - mówi Piotr Gołaszewski.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Chodecka

21.01.2020 15:02

Mniej osób trafiałoby na SOR, gdyby ktoś wcześniej chciałby im pomóc. Z odzwierzęcym pogryzieniem / silny obrzęk i ból/ próbowałam uzyskać pomoc przez 48h. Dzienne przychodnie miały to gdzieś. Pani z Nocnej Pomocy Lekarskiej poradziła przemywanie :D. Udałam się na bródnowski SOR, traktując to jako ostateczność. Mocno zagniewany /błahością mego przypadku/ pan doktor wreszcie pomógł, ale przeciwtężcowego zastrzyku musiałam się domagać, jak również zabandażowania rany.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy