REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0
Targówek

historia »

 

Bródnowski kirkut: wstęp płatny, przejścia brak

  29 maja 2014

alt='Bródnowski kirkut: wstęp płatny, przejścia brak'

Po naszej publikacji o żydowskim cmentarzu na Bródnie odezwali się czytelnicy skarżąc się, że planowana renowacja cmentarza spowodowała, że zabrano im przejście ulicą Rzeszowską wzdłuż muru do ulicy Odrowąża, a właśnie tamtędy chodzili do pracy a dzieci do szkoły.

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
- To nigdy nie była regularna ulica. Mieszkańcy po prostu zrobili sobie skrót, teraz będą musieli chodzić normalną drogą - kwituje, jak zawsze dobitnie, rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota.

To nie jedyny problem tego miejsca. Jedna kamienica, dwa murale. "Panna Wolna" na Radzymińskiej Jedna kamienica, dwa murale. "Panna Wolna" na Radzymińskiej Na Targówku powstało okazałe malowidło przygotowane przez znanego grafika Andrzeja Pągowskiego. Było to koczowisko bezdomnych i miejsce alkoholowych libacji. Teraz ma się to zmienić. Przez lata tym miejscem zarządzała Fundacja Nissenbaumów, a od grudnia 2012 roku opiekę nad nim przejęła Warszawska Gmina Żydowska.

Fundacja ograniczyła się tylko do ogrodzenia terenu i zamknięcia głównej bramy. Pozostała jednak szpara, która kusiła do wejścia niektórych przechodniów, a także bezdomnych i lokalny margines społeczny. Teraz cmentarz ma zostać gruntownie odremontowany.

Początkowo Warszawska Gmina Żydowska planowała renowację tego zabytkowego cmentarza w szerszym zakresie. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Miała powstać między innymi Ściana Pamięci o długości dwustu metrów wzdłuż granicy cmentarza, gdzie obecnie nie ma ogrodzenia, a jedynie wysoka skarpa. Na tej ścianie miało się pojawić aż sto pięćdziesiąt macew i zieleń.

- Cała ściana miała być podświetlona w taki sposób, aby oglądać ją można było z długiego podestu, co sprawiałoby wrażenie galerii. Niestety, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło nasz wniosek na poziomie merytorycznym, choć formalną procedurę przeszliśmy pozytywnie, a następnie odrzuciło nasze odwołanie. Kolejna instancja - Ministerstwo Infrastruktury - także odrzuciło nasze odwołanie w tej sprawie. Pozostajemy zatem przy tańszej wersji - wyjaśnia Joanna Korzeniewska, kierowniczka biura komunikacji społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

W ramach prac odrestaurowane zostanie ogrodzenie cmentarza. Planowana jest kompleksowa renowacja zgodna ze sztuką konserwatorską. Ponadto postawione zostanie lapidarium z kilkoma zrewitalizowanymi macewami, będzie także pawilon wystawowy z punktem informacji turystycznej o powierzchni około 300 m2. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Gmina dysponuje wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami, w tym zgodą stołecznego konserwatora zabytków. Warto dodać, że na cmentarzu czuwać będą zarówno strażnicy, jak również elektroniczny monitoring. Prace, jak ostrożnie szacuje przedstawicielka Gminy, najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie przyszłego roku.

Zmieni się coś jeszcze - wstęp będzie płatny.

- We wnioskach o dotację cenę biletu dla osoby dorosłej szacowaliśmy na poziomie sześciu złotych i prawdopodobnie o takiej kwocie będzie mowa w przyszłości. Oczywiście pieniądze te będą przeznaczane na sukcesywne odrestaurowywanie kolejnych macew i dalszą renowację kirkutu - podkreśla Joanna Korzeniewska.

ak

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

Komentarze (4)

# jankas

29.05.2014 09:16

to była ,,regularna" ulica niech sprawdzi na starych mapach!!!

# mieszkanka

29.05.2014 14:12

oczywiście,że to była ulica co za głupoty

# Nik, nik

30.05.2014 03:45

Na mapach była, pytanie, czy w realu też. Kamieniecka na Szmulowiźnie też na mapach była, a nie ma jej do dziś, tak jak de facto jej komunistycznej następczyni -- Alei Tysiąclecia (jest tylko chodnik, ścieżka, tory tramwajowe, a po drugiej stronie bloku o dumnym numerze 151 -- droga osiedlowa). Za to np. do dziś pojawia się na mapach Hoża w Toruniu, w miejscu której od lat stoi domek jednorodzinny. Ale mogła być, np. Smętna była, pisze o niej w Varsavianach w resztówce Życia Warszawy red. Jabłoński.

REKLAMA

biedronka 050 2biedronka 050 0

 bogdan46

30.05.2014 08:58

Teren aktualnie ogrodzony przez Fundację Nissenbałmów mia trzy bramu :od Św.Wincentego,Odrowąża i Rzeszowskiej. Mieszkańcy nie tylko Rzeszowskiej korzystali z przejazdu do Odrowąża wyrzucając na teren Kierkutu pod murem odgradzającym cmentarz od Cmentarz Bródnowskego śmieci i inne zbędne rzeczy traktując teren Kierkutu jak wysypisko. Aktualnie obie bramy są zamknięte a pod bramą od Reszowskiej powstało złomowisko blokujące wjazd i wyjazd z obiektu Kierkutu. Rzeszowską można przecież odtworzuć do Odrowąża a teren Kierkutu rewaloryzować i udostępnić społeczeństwu wszystko przed nami.
więcej na forum

REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni