Bródnowski kirkut: wstęp płatny, przejścia brak
29 maja 2014
Po naszej publikacji o żydowskim cmentarzu na Bródnie odezwali się czytelnicy skarżąc się, że planowana renowacja cmentarza spowodowała, że zabrano im przejście ulicą Rzeszowską wzdłuż muru do ulicy Odrowąża, a właśnie tamtędy chodzili do pracy a dzieci do szkoły.
To nie jedyny problem tego miejsca.
Jedna kamienica, dwa murale. "Panna Wolna" na Radzymińskiej
Na Targówku powstało okazałe malowidło przygotowane przez znanego grafika Andrzeja Pągowskiego.
Było to koczowisko bezdomnych i miejsce alkoholowych libacji. Teraz ma się to zmienić. Przez lata tym miejscem zarządzała Fundacja Nissenbaumów, a od grudnia 2012 roku opiekę nad nim przejęła Warszawska Gmina Żydowska.
Fundacja ograniczyła się tylko do ogrodzenia terenu i zamknięcia głównej bramy. Pozostała jednak szpara, która kusiła do wejścia niektórych przechodniów, a także bezdomnych i lokalny margines społeczny. Teraz cmentarz ma zostać gruntownie odremontowany.
Początkowo Warszawska Gmina Żydowska planowała renowację tego zabytkowego cmentarza w szerszym zakresie. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Miała powstać między innymi Ściana Pamięci o długości dwustu metrów wzdłuż granicy cmentarza, gdzie obecnie nie ma ogrodzenia, a jedynie wysoka skarpa. Na tej ścianie miało się pojawić aż sto pięćdziesiąt macew i zieleń.
- Cała ściana miała być podświetlona w taki sposób, aby oglądać ją można było z długiego podestu, co sprawiałoby wrażenie galerii. Niestety, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło nasz wniosek na poziomie merytorycznym, choć formalną procedurę przeszliśmy pozytywnie, a następnie odrzuciło nasze odwołanie. Kolejna instancja - Ministerstwo Infrastruktury - także odrzuciło nasze odwołanie w tej sprawie. Pozostajemy zatem przy tańszej wersji - wyjaśnia Joanna Korzeniewska, kierowniczka biura komunikacji społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
W ramach prac odrestaurowane zostanie ogrodzenie cmentarza. Planowana jest kompleksowa renowacja zgodna ze sztuką konserwatorską. Ponadto postawione zostanie lapidarium z kilkoma zrewitalizowanymi macewami, będzie także pawilon wystawowy z punktem informacji turystycznej o powierzchni około 300 m2. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Gmina dysponuje wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami, w tym zgodą stołecznego konserwatora zabytków. Warto dodać, że na cmentarzu czuwać będą zarówno strażnicy, jak również elektroniczny monitoring. Prace, jak ostrożnie szacuje przedstawicielka Gminy, najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie przyszłego roku.
Zmieni się coś jeszcze - wstęp będzie płatny.
- We wnioskach o dotację cenę biletu dla osoby dorosłej szacowaliśmy na poziomie sześciu złotych i prawdopodobnie o takiej kwocie będzie mowa w przyszłości. Oczywiście pieniądze te będą przeznaczane na sukcesywne odrestaurowywanie kolejnych macew i dalszą renowację kirkutu - podkreśla Joanna Korzeniewska.
ak
.









































