REKLAMA

Targówek

historia »

 

Bródnowski kirkut: wstęp płatny, przejścia brak

  29 maja 2014

alt='Bródnowski kirkut: wstęp płatny, przejścia brak'

Po naszej publikacji o żydowskim cmentarzu na Bródnie odezwali się czytelnicy skarżąc się, że planowana renowacja cmentarza spowodowała, że zabrano im przejście ulicą Rzeszowską wzdłuż muru do ulicy Odrowąża, a właśnie tamtędy chodzili do pracy a dzieci do szkoły.

REKLAMA

- To nigdy nie była regularna ulica. Mieszkańcy po prostu zrobili sobie skrót, teraz będą musieli chodzić normalną drogą - kwituje, jak zawsze dobitnie, rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota.

To nie jedyny problem tego miejsca. Było to koczowisko bezdomnych i miejsce alkoholowych libacji. Teraz ma się to zmienić. Przez lata tym miejscem zarządzała Fundacja Nissenbaumów, a od grudnia 2012 roku opiekę nad nim przejęła Warszawska Gmina Żydowska.

Fundacja ograniczyła się tylko do ogrodzenia terenu i zamknięcia głównej bramy. Pozostała jednak szpara, która kusiła do wejścia niektórych przechodniów, a także bezdomnych i lokalny margines społeczny. Teraz cmentarz ma zostać gruntownie odremontowany.

Początkowo Warszawska Gmina Żydowska planowała renowację tego zabytkowego cmentarza w szerszym zakresie. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Miała powstać między innymi Ściana Pamięci o długości dwustu metrów wzdłuż granicy cmentarza, gdzie obecnie nie ma ogrodzenia, a jedynie wysoka skarpa. Na tej ścianie miało się pojawić aż sto pięćdziesiąt macew i zieleń.

- Cała ściana miała być podświetlona w taki sposób, aby oglądać ją można było z długiego podestu, co sprawiałoby wrażenie galerii. Niestety, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło nasz wniosek na poziomie merytorycznym, choć formalną procedurę przeszliśmy pozytywnie, a następnie odrzuciło nasze odwołanie. Kolejna instancja - Ministerstwo Infrastruktury - także odrzuciło nasze odwołanie w tej sprawie. Pozostajemy zatem przy tańszej wersji - wyjaśnia Joanna Korzeniewska, kierowniczka biura komunikacji społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

W ramach prac odrestaurowane zostanie ogrodzenie cmentarza. Planowana jest kompleksowa renowacja zgodna ze sztuką konserwatorską. Ponadto postawione zostanie lapidarium z kilkoma zrewitalizowanymi macewami, będzie także pawilon wystawowy z punktem informacji turystycznej o powierzchni około 300 m2. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku, a ich koszt szacowany jest na około 3 mln zł. Gmina dysponuje wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami, w tym zgodą stołecznego konserwatora zabytków. Warto dodać, że na cmentarzu czuwać będą zarówno strażnicy, jak również elektroniczny monitoring. Prace, jak ostrożnie szacuje przedstawicielka Gminy, najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie przyszłego roku.

Zmieni się coś jeszcze - wstęp będzie płatny.

- We wnioskach o dotację cenę biletu dla osoby dorosłej szacowaliśmy na poziomie sześciu złotych i prawdopodobnie o takiej kwocie będzie mowa w przyszłości. Oczywiście pieniądze te będą przeznaczane na sukcesywne odrestaurowywanie kolejnych macew i dalszą renowację kirkutu - podkreśla Joanna Korzeniewska.

ak

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# jankas

29.05.2014 09:16

to była ,,regularna" ulica niech sprawdzi na starych mapach!!!

# mieszkanka

29.05.2014 14:12

oczywiście,że to była ulica co za głupoty

# Nik, nik

30.05.2014 03:45

Na mapach była, pytanie, czy w realu też. Kamieniecka na Szmulowiźnie też na mapach była, a nie ma jej do dziś, tak jak de facto jej komunistycznej następczyni -- Alei Tysiąclecia (jest tylko chodnik, ścieżka, tory tramwajowe, a po drugiej stronie bloku o dumnym numerze 151 -- droga osiedlowa). Za to np. do dziś pojawia się na mapach Hoża w Toruniu, w miejscu której od lat stoi domek jednorodzinny. Ale mogła być, np. Smętna była, pisze o niej w Varsavianach w resztówce Życia Warszawy red. Jabłoński.

REKLAMA

 bogdan46

30.05.2014 08:58

Teren aktualnie ogrodzony przez Fundację Nissenbałmów mia trzy bramu :od Św.Wincentego,Odrowąża i Rzeszowskiej. Mieszkańcy nie tylko Rzeszowskiej korzystali z przejazdu do Odrowąża wyrzucając na teren Kierkutu pod murem odgradzającym cmentarz od Cmentarz Bródnowskego śmieci i inne zbędne rzeczy traktując teren Kierkutu jak wysypisko. Aktualnie obie bramy są zamknięte a pod bramą od Reszowskiej powstało złomowisko blokujące wjazd i wyjazd z obiektu Kierkutu. Rzeszowską można przecież odtworzuć do Odrowąża a teren Kierkutu rewaloryzować i udostępnić społeczeństwu wszystko przed nami.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA