REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Bródno w plastikach tonie

  4 lipca 2008

W tym roku z rejonu Bródna zniknęło kilka zestawów pojemników na surowce wtórne. Nie zostały ukradzione. To władze dzielnicy doszły do wniosku, że mieszkańcy zostali już wyedukowani i można pojemniki sprzątnąć. Jak ludzie wiedzą, że trzeba segregować, to niech noszą surowce tam, gdzie pojemniki jeszcze stoją.

REKLAMA

Na przykład w osiedlu Toruńska, w rejonie Suwalskiej, Wybrańskiej i Skrajnej pew-nego dnia zabrano dwa zestawy liczące po cztery pojemniki. Teraz każdy, kto chce nadal segregować musi wędrować spory kawałek drogi. Wiadomo, nie wszystkim się chce. Zatem edukację ekologiczną zapewne - przynajmniej w jakimś stopniu - diabli wezmą. Segregować będą tylko najbardziej wytrwali. Ci, którym nie prze-szkadza, że trzeba daleko chodzić.

Wyślę pismo

Postanawiam dokładnie zbadać sprawę. Najpierw rozmawiam z osiedlową adminis-tracją i pytam, dlaczego jest mniej zestawów. I co się okazuje? Tak zdecydowały władze Targówka. Bo wcześniej - na jakiś czas, w celach edukacyjnych, urząd nie-odpłatnie udostępnił zestawy do segregacji. Gdy uznał, że szkolenia było już wy-starczająco dużo, nakazał je zabrać.

- Zostały tylko te zestawy, które administracja zamówiła w firmie Remondis - wyjaśnia Bożena Winter, kierownik działu eksploatacji w administracji osiedla To-ruńska. - Dzielnica bez uprzedzenia wycofała się z finansowania pojemników, więc została ich tylko część.

- Czy można sprawić, by było ich więcej? - pytam.

Okazuje się, że - przynajmniej na razie - nie, ponieważ administracja - podpi-sując umowę z Remondisem - podała określoną liczbę pojemników, za które płaci ryczałtem.

- Jedyne co możemy zrobić, to wystosować pismo do firmy z prośbą o częstsze opróżnianie pojemników - wyjaśnia Bożena Winter. - I to zrobię - obiecuje. To dobra wiadomość, ponieważ na razie pojemniki opróżniane są zbyt rzadko. A gdy są pełne, to mieszkańcy układają surowce obok.

Kup bilet

Zgniatajmy butelki

Najgorzej jest z pojemnikami na plastik, do których trafiają przede wszystkim bu-telki po napojach. Wystarczą dwa-trzy ciepłe dni i z pojemników się wysypuje.

Jest sposób na to, by pojemnik wolniej się zapełniał: zgniatanie butelek. Po zgnieceniu - zakręcenie. Do zgniecionych, zakręconych butelek nie dostaje się po-wietrze, dzięki czemu zajmują o wiele mniej miejsca, a tym samym pojemnik wy-starcza na dłużej.

Podpowiadam Bożenie Winter, by firma Remondis umieściła na pojemnikach przeznaczonych na plastiki informację dla mieszkańców, by wrzucali zgniecione, zakręcone butelki.

- To świetny pomysł, na pewno tak zrobię - mówi Bożena Winter.

Od siebie jeszcze dodam, że firma Remondis mogłaby też w ramach akcji edu-kacyjnej rozdać mieszkańcom specjalne niewielkie zgniatarki do domowego użyt-ku. Byłoby łatwiej. I mniej do noszenia.

Jolanta Zientek-Varga

P.S. W tym artykule miała znaleźć się wypowiedź wiceburmistrza Wacława Kowal-skiego. Niestety burmistrz odwołał spotkanie. Mamy jednak nadzieję, że dojdzie do niego niebawem i w kolejnym, powakacyjnym numerze "Echa", wiceburmistrz od-powiedzialny za ochronę środowiska odpowie m.in. na pytania, dlaczego jest mniej pojemników na surowce wtórne i jaki pomysł na rozwiązanie problemów recyklingu na Targówku mają władze dzielnicy.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni