REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Boiska otwarte w wakacje? Tego chcą mieszkańcy

  20 marca 2024

alt='Boiska otwarte w wakacje? Tego chcą mieszkańcy'
źródło: OSiR Bemowo

Problem z dostępnością szkolnych boisk jest dobrze znany mieszkańcom Bemowa i Jelonek. Największy kłopot pojawia się, gdy w wakacyjne dni młodzież może oglądać je tylko zza ogrodzenia. Jest pomysł, aby temu choć częściowo zaradzić.

REKLAMA

Do budżetu obywatelskiego Bemowa, jak co roku, trafiają projekty skierowane do mieszkańców lubiących sport i rekreację: zajęcia na pływalni, zajęcia taneczne, sportowe, gimnastyczne, rytmiczne, zumba. W tym roku jeden z projektów "zahaczył" o coroczny problem z dostępnością boisk szkolnych.

Boiska szkolne w wakacje

O problemach z dostępnością szkolnych boisk pisaliśmy wielokrotnie. Radny Jarosław Oborski prosił władze dzielnicy o wydłużenie czasu ich otwarcia, m.in. przy ul. Zachodzącego Słońca. Zrobił to w imieniu mieszkańców, którzy nie mają gdzie pograć ze swoimi dziećmi w piłkę. Zamiast boiska, które w tym czasie jest zamknięte na klucz, pozostaje im trawnik, na którym załatwiają się psy. Problem zamkniętych przyszkolnych boisk odczuwalny jest zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

W minionym roku urzędnicy wraz z dyrektorami szkół opracowali plan, który dla mieszkańców Bemowa nadal jest niewystarczający. Podstawówki udostępniały swoje obiekty dość wybiórczo, raptem na dwie, czasem trzy godziny i tylko raz lub dwa razy w tygodniu.

Wstąp do księgarni

Budżet obywatelski na Bemowie

Edyta i Jan Oknińscy złożyli do budżetu obywatelskiego Bemowa na 2025 rok projekt otwartych boisk.

- Obecnie mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali swoje niezadowolenie z powodu zamkniętych na klucz obiektów sportowych znajdujących się w pobliżu miejsc zamieszkania. Niejednokrotnie latem boiska na terenach szkół są pozamykane z powodu braku pieniędzy na zapewnienie opieki/ochrony otwartego obiektu oraz dostępu do sanitariatów. Niedopuszczalne jest, że obiekty sportowe, które powinny być udostępnione mieszkańcom, są pozamykane na klucz w wolnym okresie wakacyjnym, zamiast służyć wszystkim mieszkańcom Bemowa. Nie wszyscy mają możliwość wyjazdu w okresie wakacyjnym - zauważają pomysłodawcy, którzy koszt swojego projektu oszacowali na 65 tys. zł.

REKLAMA

Gdzie grać w piłkę na Bemowie?

W ramach projektu szkoły podstawowe nr 82, 321, 341, 306, 316, 150, 301, 350, 357, 362, 363 i 364 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powinny otworzyć swoje boiska na miesiąc w okresie wakacyjnym. W sumie to aż 13 boisk. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, drugi miesiąc funkcjonowania boisk ma być być zapewniony przez władze dzielnicy. Koszt miesięcznego wynagrodzenia dla pilnującego każdego boiska pracownika został wyceniony na 5 tys. zł.

- Mieszkańcy mogą oglądać boiska z perspektywy turysty, obiekty stoją pozamykane - argumentują pomysłodawcy. Projekt z pewnością będzie jednym z faworytów w czerwcowym głosowaniu mieszkańców, jeśli zostanie dopuszczony do głosowania. Ewentualna jego realizacja już w przyszłym roku.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Panjan

20.03.2024 16:23

A dlaczego nie mogą być otwarte cały rok? To co władze miasta zrobiły z boiskami zamykając je przed dziećmi to jeden wielki skandal i pokaz lekceważenia mieszkańców. Jak byłem dzieckiem boiska były dostępne 24/7. Nie raz (już jako "starsze dzieci" siedzieliśmy tam przez pół nocy. I nikomu nic się nigdy nie stało. Oczywiście nikt nie obnosił się, że to są "otwarte boiska". Po prostu były ogólnodostępne i tyle. Teraz jest wielka akcja "otwarte boiska" i boiska są zamknięte 95,5% czasu. To jedno z największych urzędniczych kłamstw Warszawy. W efekcie moje dzieci nie mogą korzystać nawet z boiska szkoły do której chodzą. Ani po lekcjach, ani w weekendy, ani w święta. Boisko jest otwarte... kilka godzin w miesiącu.

# Miś

20.03.2024 18:55

"Boisko zamknięte. Najbliższe czynne boisko we Wrocławiu...". A nie, tam też nieczynne, też dopadła ich ta głupia moda.

# Edyta Oknińska

22.03.2024 06:57

Jako autorzy projektu nie chcemy narzekać na ciężki los i patrzeć na zamkniete boiska, rozumiemy również "po części" argumentację władz dzielnicy, że nie ma chętnych do pilnowania boisk i jest problem z finansami. Dlatego być może warto zagłosować na projekt, który przewiduje środki na zapłatę osobom pilnującym terenu. Nie jest dopuszczalna sytuacja w której wszyscy narzekamy na dzieci i młodzież spędzające godziny w domach przed komputerem czy "z nosami" w komórkach nie dając nic w zamian.Nie chcę juz więcej słyszec od syna stwierdzenia "mamo znowu zamknięte boisko..." Dlatego postanowiliśmy "coś zrobić" zamiast narzekać. Mamy nadzieję, że projekt spodoba się mieszkańcom i dadzą mu szansę na wzdrozenie w życie. Może być tylko lepiej...

REKLAMA

# POKOpany leming

22.03.2024 10:42

standardowe 'niedasie...'
Cholera bierze że w szkole siedzi cieć i pilnuje budynku. ale furtki na boisko nie otworzy.
a na drzwiach zielona karteczka z informacją Boisko Otwarte.

# ojojoj

24.03.2024 12:39

Po co wgl te boiska, przecież są w Berlinie.

# mic

26.03.2024 15:15

#POKOpany leming napisał(a) 22.03.2024 10:42
standardowe 'niedasie...'
Cholera bierze że w szkole siedzi cieć i pilnuje budynku. ale furtki na boisko nie otworzy.
a na drzwiach zielona karteczka z informacją Boisko Otwarte.
Cieć nie siedzi bo już od dwóch lat miasto oszczędza na pensjach obsługi. Jeżeli dyrektor placówki, udostępnia obiekt, którym zarządza, musi zapewnić dozór dlatego, że odpowiada za wszystko co na tym obiekcie może się stać. Na przykład wypadek w czasie gry.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA