REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Pomnik Boernera na śmietnik? Kontrowersyjny pomysł

  13 lutego 2024

alt='Pomnik Boernera na śmietnik? Kontrowersyjny pomysł'
źródło: Budżet Obywatelski m.st. Warszawy

Co można zrobić za 170 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego? Zdaniem autora jednego z projektów - naprawdę bardzo dużo. Tylko czy to nie obsesja na punkcie własnego osiedla?

REKLAMA

Anonimowy mieszkaniec Warszawy złożył projekt "Bemowo historyczne: spotkanie z dziedzictwem". Zgodnie z opisem, który weryfikują teraz urzędnicy stołecznego magistratu, dzieli się on na trzy kluczowe części.

Pomnik za pomnik

Autor projektu uważa, że odsłonięty w 2007 roku pomnik Ignacego Boernera, znajdujący się na skwerze jego imienia u zbiegu ulic gen. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Kaliskiego i gen. Kutrzeby należy wymienić, bo jest już "zniszczony". Przypominający modernistyczne, przedwojenne upamiętnienia, monument składa się z kolumny zwieńczonej popiersiem byłego ministra poczt i telegrafów.

Zgodnie z pomysłem autora projektu do budżetu obywatelskiego w tym miejscu powinien stanąć zupełnie inny obiekt: pułkownik Boerner siedzący na ławeczce spoglądałby na makietę Boernerowa. Nowy pomnik - zdaniem projektodawcy - miałby kosztować 80 tys. zł.

- Tylko to nie jest takie proste. Pomijając fakt, że istniejący pomnik jest ładny i do tego w bardzo dobrym stanie, na budowę pomnika trzeba rozpisać konkurs. I nie sądzę, żeby zaproponowana ławeczka z pułkownikiem i makietą kosztowała 80 tys. Myślę, że znacznie więcej. Poza tym realizacja takiego projektu zajęłaby więcej niż rok, więc pomysł wymiany pomnika "na lepszy model" jest po prostu nierealny w ramach budżetu obywatelskiego - mówi nam jeden ze stołecznych urzędników zajmujących się budżetem obywatelskim.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Pastorały na Westerplatte?

Drugim elementem projektu jest wymiana 25 latarni wzdłuż ulicy Westerplatte. Część z nich jest betonowa, część aluminiowa, ale wszystkie są wyposażone w oprawy sodowe - które najprawdopodobniej niedługo zostaną wymienione przez Zarząd Dróg Miejskich na ledowe. Autor projektu w ich miejscu widzi latarnie "modernistyczne", i załącza zdjęcie słupów z oprawami, jakie ustawiane są m.in. w podwarszawskich i mazowieckich miejscowościach.

- Takiego typu latarń nie stosuje się w obszarach historycznych w Warszawie. Jedyne modele to albo pastorał warszawski, albo repliki latarń gazowych, jakie są np. na Agrykoli - mówi nasz informator. - Poza tym wymiana 25 słupów wymaga nie tylko zakupu ich i ustawienia, jak w makiecie z klocków Lego. Do tego potrzebny jest projekt, opinia konserwatora zabytków, szczegółowe wytyczne co do wysokości masztów, wielkości opraw, przy okazji wymiana okablowania. Nie wydaje mi się, żeby te wszystkie prace zamknęłyby się w kwocie 60 tys. zł proponowanej przez autora projektu - podsumowuje.

REKLAMA

Wszędzie tablice pamiątkowe?

"Tabliczkoza" - tak można określić trzeci element projektu nr 1311. "Umieszczenie 20 tabliczek informacyjnych o historycznie istotnych miejscach na terenie osiedla Boernerowo. Stworzenie unikalnego "Chodnika Dziejów na Boernerowie" - ścieżki historycznej z tablicą informacyjną (100 x 70 cm) oraz szlakiem zwiedzania, prezentującym wszystkie punkty wycieczki - to skrótowy opis autora, który tę część wycenił na 30 tys. zł. Nie doprecyzował jednak - poza zdjęciem mosiężnych tablic wmurowanych w chodniki płockiej starówki - co to miałyby być za tablice.

- Czy rzeczywiście metalowe albo kamienne, wmurowane w chodniki, a może plastikowe ustawione na słupku? A co jeśli któryś z właścicieli nie życzy sobie oznakowania jego domu i ewentualnych wycieczek oraz fotografowania go? - zastanawia się urzędnik z warszawskiego ratusza.

REKLAMA

Dla kogo ten projekt?

Ten projekt prawdopodobnie ma małe szanse na dopuszczenie do głosowania. Ale też dowodzi tego, że budżet obywatelski, zamiast służyć realizacji potrzebnych i słusznych pomysłów, staje się miejscem do zgłaszania projektów dla dosłownie grupki osób. Przecież nie należy spodziewać się zorganizowanych wycieczek krajowych i zagranicznych, które przyjadą na Boernerowo oglądać drewniany domek, w którym kiedyś była skrytka na broń albo tuż przed wojną sprowadził się pan generał.

(walt)

.
 

REKLAMA

Komentarze (12)

# IZA

13.02.2024 14:33

czy to wzrastające zidiocenie społeczeństwa można jeszcze zatrzymać?

# zjelonek

13.02.2024 20:47

#IZA napisał(a) 13.02.2024 14:33
czy to wzrastające zidiocenie społeczeństwa można jeszcze zatrzymać?
Ciężko będzie ale może na początek wprowadzić do regulaminu zapis że przechodzą tylko projekty na które zagłosuje minimum 5% uprawnionych do glosowania

# Panjan

14.02.2024 08:56

Artykuł ewidentnie niechętny proponowanym pomysłom ale argumenty słabe. Przecież wszystkie proponowane pomysły służą tylko grupom ludzi. Jak to będzie remont łazienki w szkole to dzieciom, jak budowa ścieżki rowerowej to rowerzystom, jak wypożyczalni kijków do nordic walking to nikomu.
Osobiśćie nie ruszałbym pomnika I. Boernera. Jednak wymiana lamp to niewątpliwie propozycja warta rozważenia. Obecna mieszanina różnych rodzajów słupów wygląda po prostu źle. Co do tablic to faktycznie nie wolno przesadzać.
Jednak jest moim zdaniem pilna potrzeba uhonorowania jednego mieszkańca Boernerowa - Rafała Lemkina. Mało kto wie, ale to był jeden z najważniejszych prawników XX wieku. To on stworzył pojęcie genocyd (ludobójstwo), zdefiniował jego zakres, napisał i doprowadził do przyjęcia Konwencji ONZ o Ludobójstwie. W Polsce nieznany, ale postać formatu światowego. Jego dom na Bawełnianej spłonął od niemieckiej bomby w 1939 r.

REKLAMA

# IZA

14.02.2024 10:50

Ad. #zjelonek
to co obecnie dzieje się w Sejmie wyraźnie wskazuje, że nie o ilość % chodzi a o ich jakość
Ad. #Panjan
racja

# Boernerowiak

14.02.2024 10:54

komuś przeszkadza że mieszkańcy zaczną mówić o Boernerowie a jak zachęceni tu przyjadą to zobaczą dziurawe ulice, domowe śmieci wyrzucane do miejskich koszy (te śmieci latają z wiatrem po całym osiedlu) i zólte skrzynki gazowe na zabytkowym osiedlu
żeby teraz zwiedzać Boernerowo trzeba mieć kalosze, inaczej można utonać w błocie. Warto też zabrać worek na śmieci i pomóc Dzielnicy Bemowo w sprzątaniu.

# MałgorzataB

14.02.2024 11:10

Budżet obywatelski to mechanizm partycypacyjny, w którym mieszkańcy danego regionu lub miasta mają możliwość decydowania o wydatkowaniu części środków publicznych na projekty społeczne, infrastrukturalne lub kulturalne. Służy on głównie demokratyzacji procesu podejmowania decyzji.
Projekt jest naprawdę trafiony w punkt! Gratuluję pomysłu. Obecny wygląd pomnika jest fatalny, natomiast propozycja pomnika z projektu stanowi świetną zachętę do robienia sobie z nim zdjęć oraz inspiruje do aktywności historycznej, zapoznania się z historią na wolnym powietrzu!
Naprawdę cieszę się, że takie projekty są realizowane! Historia w plenerze, edukacja oraz dbałość o estetykę, dopasowanie elementów do epoki oraz stylu - to wszystko bardzo pozytywne. Latarnie również prezentują się świetnie, mając modernistyczny charakter, idealnie wpisując się w charakter osiedla. Widać, że projekt został dokładnie przemyślany!

REKLAMA

# IZA

14.02.2024 12:31

każdy wychwalający modernizm w jakiejkolwiek dziedzinie jest zwyczajnie niedouczony (albo zamroczony)

# Ula Michalska

14.02.2024 17:06

Eh, pomnik wystarczy umyć i zieleń uporządkować.
Latarnie (nie wiem jaki wzór - wydany został niedawno Poradnik dobrych Praktyk dla Boernerowa - warto tam zajrzeć jakie wskazania) trzeba uporządkować, ujednolicić i to dobra myśl.
80 tyś nie kosztuje żadnen pomnik a pomniki w Warszawie wymagają konkursu. W tej części projekt nietrafiony, zdędny i wydawać pieniądze na zmianę postumentu kiedy jest wiele innych potrzeb osiedlowych jest zwyczajnie nieekonomicznie.
W ramach wyjaśnienia dla czytających, komentarz powyżej MałgorzatyB nie jest autorstwa Magłorzaty Boerner (jak by ktoś tak zupełnie nie wiadomo dlaczego pomyślał:)
Marzę aby na takich profilach trzeba było pisać komentarze pod własnymi imionami i nazwiskami

 Małgorzata Boerner

14.02.2024 17:26

Obecny pomnik koło kościoła wystarczy umyć, krzewy przyciąć. Zwykła rzecz. Fajnie byłoby gdyby ci anonimowi mieszkańcy składający projekt zastanowili się,czy nie ma na osiedlu większych potrzeb niż pomnik.
Chyba anonimowy autor projektu się go wstydzi, inaczej nie byłoby anonimowy..

REKLAMA

# Zmiany, zmiany, zmiany....

15.02.2024 23:58

Dobre miejsce na fotoradar albo wejście do stacji metra, coś wyżej albo niżej no i pomnik może sobie tak stać.

# Liwia008

16.02.2024 15:58

Powiem tak nie wiem czy ktoś by chciał byc poniżany. Jak można być tak podłym człowiekiem, wstydził bys się chłopie lecz się.

# Darek D.

16.02.2024 16:10

Rychu... proponuję zająć się swoją osobą, bo jest nad czym pracować

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe