"Błogosławiony Prymas Wyszyński". Kościół uznał cud
3 października 2019
Zmarły w 1981 roku arcybiskup warszawski zostanie uznany za błogosławionego Kościoła katolickiego - postanowił papież Franciszek.
2 października papież podpisał dekret niezbędny do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to bliskie zakończenie trwającego od 30 lat procesu, zmierzającego do uznania "Prymasa Tysiąclecia" za błogosławionego. Według papieskich lekarzy w 1988 roku za sprawą kard. Wyszyńskiego doszło w Szczecinie do uzdrowienia 19-latki cierpiącej na nowotwór tarczycy.
Historyczna postać
Stefan Wyszyński (1901-1981) był obok papieża Jana Pawła II jedną z dwóch najważniejszych postaci w XX-wiecznej historii Kościoła katolickiego w Polsce. Podczas powstania warszawskiego pełnił funkcję kapelana w grupie Kampinos i szpitalu polowym w Laskach. Już cztery lata później został arcybiskupem Warszawy i Gniezna oraz prymasem.
Stał na czele polskiego Kościoła w okresie stalinizmu, będąc w latach 1953-1956 przetrzymywanym (formalnie internowanym) w klasztorach. Za rządów Władysława Gomułki udało mu się znormalizować stosunki z komunistycznymi władzami. W pogrzebie prymasa, który odbył się w maju 1981 roku, wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków.
Warszawa pamięta
Postać kardynała upamiętnia w Warszawie m.in. pomnik na Krakowskim Przedmieściu oraz dwie nazwy na Woli: al. Prymasa Tysiąclecia i skwer Wyszyńskiego. Stefan Wyszyński spoczywa w mauzoleum, znajdującym się w bocznej kaplicy archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starówce.
(dg)