REKLAMA

Bielany

Czytelnicy pytają, Echo szuka odpowiedzi

 

Bielany młodzieżową pustynią?

  28 listopada 2011

alt='Bielany młodzieżową pustynią?'

Ciekawe, czy gdyby Pablo Neruda żył w latach współczesnych na Bielanach nie napisałby swego słynnego dzieła "Rzecz o zmierzchu" w zupełnie w innym kontekście? Obecnie akcja "Lato w mieście" jest przeznaczona dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej. Starszym pozostaje gromadzenie się pod pawilonem handlowym tuż pod oknami spółdzielni mieszkaniowej. Ciężko oczekiwać, że takie zorganizowane grupy młodzieżowe będą grzecznie maszerować na płatne poranki z panem Tomaszem Kammelem w bielańskim ratuszu.

REKLAMA

To co kiedyś działało pierwszorzędnie, teraz odeszło w zapomnienie. Jeszcze w latach 90. funkcjonował tu baraczek, gdzie można było wypożyczyć sprzęt sportowy - do godz. 19.00, a nad wszystkim czuwał instruktor. Mało osób wie, że takim kulturalno-oświatowym był pod koniec lat 70. znany dziennikarz Piotr Pytlakowski, organizujący u nas m.in rozgrywki piłkarskie. Niestety, przykro to stwierdzić, ale jako dzielnica jesteśmy intelektualną pustynią, a potem włodarze się dziwią, że nastolatki nie mają gdzie dać upust nagromadzonej energii. Później serwowane są społeczeństwu odgrzewane kotlety w postaci filmów typu "Galerianki", opisujące jedynie skutek, a nie naświetlające przyczynę zaistniałego problemu.

Zamiast gderać na młodzież, która wcale nie jest anonimowa (to przecież dzieci naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół), trzeba im coś zaoferować, a nie biernie czekać z założonymi rękoma, aż znowu zapadnie zmierzch i będą się działy dantejskie sceny.

Czytelnik z Chomiczówki

Odpowiedź urzędu dzielnicy

Z dość dużym zaskoczeniem odebrałem opinię czytelnika o braku oferty sportowo-rekreacyjnej na terenie Bielan, dzięki której młodzież mogłaby się wyszaleć. Na terenie dzielnicy organizowane są nieodpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach różnych programów: "Otwarte sale", "Otwarte boiska", czy "Otwarte obiekty sportowe" - każdego dnia 23 placówki, obiekty sportowe czekają na dzieci, młodzież i dorosłych.

Dla pełnoletnich mieszkańców organizowane są zajęcia w ramach programu Bielańskie Czwartki Sportowe, gdzie w czwartki, w wyznaczonych placówkach, w godzinach wieczornych udostępniane są im sale i hale sportowe. Programy udostępniające obiekty realizowane są od października do czerwca. Młodzi mają do dyspozycji boiska wielofunkcyjne: orlik na Rudzkiej 6 i syrenka w parku Olszyna. Obiekty te są otwarte od godz. 10.00 do 20.00.

Nie można zapomnieć o działalności sportowej, realizowanej w dużym stopniu poprzez liczne organizacje pozarządowe, które działają na Bielanach. Wśród najprężniej działających wymienić należy: AZS-AWF, UKS G-8 Bielany, UKS Kusy, MKS Hutnik Warszawa, UKS Dragon, UKS 273 Bielany, Teaback Bielany, Akademia Judo, Bielański Klub Karate Kyokushine, TKKF Piaski i TKKF Chomiczówka.

Równie bogata jest oferta kulturalna adresowana do mieszkańców Bielan, w tym do młodzieży. Warto wymienić choćby te najważniejsze, przygotowane przez bielański samorząd: piknik przy stawach Brustmana z muzyką hip-hopową, powitanie lata (z licznymi konceratmi), widowiska teatrów ulicznych (ul. Kasprowicza i teren wokół stacji metra Słodowiec), letnie kino w plenerze (tereny wokół stacji metra Słodowiec), projekcje na terenie AWF - "Kino na plaży", czy koncerty jazzowe w Podziemiach Kamedulskich. Z kolei podległe samorządowi dzielnicy instytucje kulturalno-oświatowe: Bielański Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. S. Staszica, Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, Młodzieżowy Dom Kultury im. M. Gwizdak, MDK "Bielany" oferują szeroką gamę zajęć warsztatowych (edukacyjno-artystycznych), muzycznych, plastycznych, wokalnych, tanecznych, teatralnych czy literackich. Młode osoby, chcące rozwijać swoje zainteresowania, talenty i pasje na pewno znajdą tam ciekawe propozycje. Odsyłam więc na strony internetowe tych placówek.

Na osobne omówienie zasługuje oferta istniejącej od prawie roku Mediateki (ul. Szegedyńska 13a). Oprócz ciekawych zajęć w formule "nauka poprzez zabawę" realizowanych w Multicentrum, zespół placówki realizuje skierowane do młodzieży ciekawe cykle tematyczne jak: dyskusyjny klub książki, warsztaty dziennikarskie czy Bielańska Akademia Filmowa.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo poprawiła się infrastruktura kulturalna dzielnicy. Oprócz wspomnianej już tu Mediateki mamy do dyspozycji Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej. Olbrzymią modernizację przeszedł Bielański Ośrodek Kultury - powstała profesjonalna scena teatralna, unowocześniono bazę dla projektów warsztatowych. Nowe oblicze otrzymała także biblioteka na Duracza. Przystępując do oceny bielańskiej bazy kulturalnej i rekreacyjno-sportowej warto wziąć te fakty pod uwagę.

Tadeusz Olechowski
rzecznik urzędu dzielnicy Bielany

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# olamonola

28.11.2011 13:17

Pan rzecznik zapomniał wspomnieć o likwidacji bibliotek na bielanach, zamknięciu MDK "Bielany" i poziomie oferowanych zajęć w innych ośrodkach.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy