REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Więcej książek w bibliotekach? Zadecydują mieszkańcy

  12 lutego 2024

alt='Więcej książek w bibliotekach? Zadecydują mieszkańcy'
źródło: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Z myślą o czytelnikach do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dzielnicy zgłoszono aż 10 projektów, które mają za zadanie wzbogacić ofertę bibliotek na Żoliborzu. Przyjrzyjmy się im.

REKLAMA

- Do budżetu obywatelskiego na 2025 rok zgłoszonych zostało 10 projektów obejmujących działania w obrębie żoliborskiej biblioteki. Wszystkie projekty są dla nas bardzo ważne. Najważniejszy to oczywiście "Zakup książek, audiobooków, prasy, e-prasy i e-booków do Biblioteki Żoliborskiej w 2025 roku". Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Bez dopływu nowości książkowych czy codziennej prasy, biblioteka nie może funkcjonować - to przecież nasza podstawowa działalność - wyjaśnia dyrektor żoliborskich bibliotek Małgorzata Kocot, wprowadzając nas tym samym w pierwszy z projektów, który został wyceniony na 200 tys. zł.

O tym, czy ten lub inne projekty zyskają aprobatę mieszkańców przekonamy się już w lipcu, tuż po głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Co jeszcze zaproponowano dla żoliborskich czytelników?

Żoliborz chce książkomatu

- Jednym z projektów, który złożyliśmy już po raz trzeci, jest książkomat. To urządzenie, którego na Żoliborzu jeszcze nie ma, a wiemy od naszych czytelników, że jest bardzo potrzebne. W większości dzielnic takie lub podobne urządzenia funkcjonują i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chcielibyśmy mieć takie urządzenie również na Żoliborzu - mówi Małgorzata Kocot. Co ciekawe, książkomaty to urządzenia już od kilku lat dość powszechnie spotykane nawet w dzielnicach leżących na obrzeżach miasta, jak chociażby w Wawrze. Szacunkowy koszt urządzenia, które miałoby stanąć przy wypożyczalni nr 111 przy ul. Mickiewicza 65, to 155 tys. zł.

Kolejnym projektem (za 40 tys. złotych) jest zakup książek w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim. Czytelnię Pod Sowami odwiedzają bowiem mieszkańcy Warszawy w poszukiwaniu książek do nauki języków obcych oraz chcących czytać książki obcojęzyczne. Aby zapewnić mieszkańcom bezpłatny dostęp do publikacji obcojęzycznych, zakupione zostałyby książki i podręczniki w różnych językach.

- Na Żoliborzu brak jest wypożyczalni obcojęzycznej. Poprzez złożony projekt chcielibyśmy uzupełnić zbiory, a przy wsparciu finansowym Urzędu Dzielnicy Żoliborz, otworzyć taką wypożyczalnię - deklaruje Małgorzata Kocot.

Zapraszamy na zakupy

Coś dla młodzieży

Kolejne projekty są skierowane głównie do młodzieży. Projekt pod nazwą "Biblioteka planszówek" za 10 tys. zł ma na celu zakup do bibliotek (przy ul. Śmiałej 24 oraz przy ul. Mickiewicza 65) różnorodnych gier planszowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych, gier rodzinnych, edukacyjnych, karcianych itp. oraz zestawów puzzli. Czytelnicy będą mogli skorzystać z nich na miejscu w bibliotece lub nawet wypożyczać do domu.

Kolejny projekt to "Komiksy w bibliotece" - za 16 tys. zł ma na celu zakup około 120 tytułów różnorodnych komiksów do biblioteki przy ul. Śmiałej 24. Realizacja projektu pozwoli na wzbogacenie komiksowych zbiorów żoliborskiej biblioteki o nowości oraz wznowienia klasycznych tytułów z gatunku. Projekt pozwoli też na zakup niedostępnych do tej pory w bibliotece, a bardzo poszukiwanych przez młodzież, serii mang.

- Do młodzieży najtrudniej jest nam dotrzeć z ciekawą, interesującą dla nich ofertą. To z myślą o tej grupie wiekowej powstały projekty: zakup komiksów, gier planszowych, a także kurs szybkiego czytania. Liczymy, że nowa oferta skierowana do młodzieży przyciągnie ją do bibliotek - przyznaje dyrektorka Biblioteki Publicznej.

Neurobik na Żoliborzu?

"Neurobik w bibliotece..." - to projekt za blisko 17 tys. zł, który ma na celu zorganizowanie cyklu zajęć, na których zaprezentowane zostaną ćwiczenia i codzienne zachowania wpływające korzystnie na kondycję mózgu, pamięci i koncentracji. Warsztaty będą przeznaczone dla osób po 40. roku życia. W ramach projektu zakupione zostaną również książki tematyczne i pomoce dydaktyczne.

- To projekt, z którego skorzystać będą mogli wszyscy dorośli mieszkańcy Żoliborza. Profesjonalnie przygotowane warsztaty, czyli coraz popularniejsze treningi poznawcze, które mają na celu rozwijać potencjał umysłowy osób zdrowych oraz wspierać regenerację i procesy neuroplastyczności osób z różnymi urazami mózgu. Może mieć zastosowanie w chorobach neurodegeneracyjnych, jak w chorobie Alzheimera, Huntingtona, Parkinsona, w naprawianiu procesów poznawczych u osób po udarach, czy po operacjach neurochirurgicznych mózgu. Będą świetną odskocznią od codzienności, integrując społeczność lokalną również dla osób z niepełnosprawnościami - przekonuje Małgorzata Kocot.

Kursy i warsztaty w bibliotece

Ciekawym projektem jest kurs szybkiego czytania. Ma kosztować 12 tys. zł a jego przeprowadzenie zaplanowano w wypożyczalni przy Słowackiego 19a. W dzisiejszym świecie brak czasu to częsty problem każdego z nas, przez co lektura odchodzi na dalszy plan. Dzięki kursowi uczestnik będzie w stanie przeczytać książkę pięć razy szybciej, a nauka przestanie być problemem.

"Rodzinne warsztaty artystyczne w bibliotece" za 17,5 tys. zł, to kolejny z projektów skierowanych do tych, którzy od nowoczesnej biblioteki spodziewają się "czegoś więcej". Celem projektu jest zorganizowanie cyklu rodzinnych warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym seniorów oraz cyklu warsztatów artystycznych o charakterze arteterapii dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Warsztaty zostałyby przeprowadzone w wypożyczalni nr 111 przy ul. Mickiewicza 65, wypożyczalni nr 13 i bibliotece dla dzieci przy Śmiałej 24.

Filmy, seriale i audiobooki

Pomysł za 20 tys. zł pod nazwą "Oglądamy filmy i seriale oraz rozmawiamy o kinie w czytelni Pod Sowami" ma na celu zakup filmów i seriali na DVD dla czytelników oraz przeprowadzenia prelekcji ze specjalistami w dziedzinie sztuki filmowej, które sprzyjać mają integracji mieszkańców.

Kolejnym z projektów jest zakup około 400 e-audiobooków, czyli audiobooków cyfrowych, które czytelnik będzie mógł wypożyczyć nie wychodząc z domu. Koszt - 28 tys. zł.

- W dzisiejszych czasach, tradycyjna książka i bezpośrednie kontakty międzyludzkie są wypierane przez nowoczesne technologie. Czytanie książek zmniejsza poziom stresu, relaksuje, odrywa od rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby takie miejsca jak biblioteki funkcjonowały i wychodziły z taką ofertą, która zaspokoi potrzeby i oczekiwania mieszkańców. W ten sposób chcemy zwiększyć zainteresowanie czytelnictwem - wyjaśnia Małgorzata Kocot.

DB

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024