REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Białołęka

historia »

 

Białołęka XIX wieku

  10 grudnia 2004

Białołęka ma bardzo ciekawą historię, o czym można się przekonać zaglądając na jedną ze stron internetowych urzędu (www.bialoleka.waw.pl). Jest tam cały rozdział poświecony terenom Białołęki na dawnych mapach. Ostatnio pojawiły się informacje o kolejnej mapie - tym razem pochodzącej z XIX wieku.

REKLAMA

norblin lipiec 02 2norblin lipiec 02 0
- Bardzo się ucieszyłem, że zamieszczono skan mapy Dóbr Białołęka należących do Departamentu Warszawskiego. Jest również interesujący opis. Chciałbym jednak dowiedzieć się, gdzie można taką mapę obejrzeć w całości. Escola Varsovia straci boiska? W tle zainteresowanie Polonii Warszawa Escola Varsovia straci boiska? W tle zainteresowanie Polonii Warszawa Przyszłość Escoli Varsovia przy ul. Fleminga 2 nadal nie jest przesądzona. Klub uzyskał propozycję przedłużenia dzierżawy do końca roku, ale jednocześnie pojawiają się informacje o zainteresowaniu tym terenem ze strony Polonii Warszawa. Skan jest bardzo mały i niewiele na nim widać. Czyżby ktoś podarował mapę urzędowi dzielnicy i jest ona do wglądu - zastanawia się Czytelnik "Echa", Sławomir Skotnicki. Mapę oczywiście można obejrzeć, niestety nie w urzędzie dzielnicy. Trzeba udać się na ul. Długą 7.

- Mapa została zamieszczona na prośbę mieszkańca dzielnicy, w celu rozszerzenia działu poświęconego terenom Białołęki na dawnych mapach i planach - poinformowano nas w sekretariacie zarządu dzielnicy. - Wersja oryginalna mapy (sygnatura zbiór kartograficzny 280-15) znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych (Pracownia Naukowa) przy ul. Długiej 7 w Warszawie. Mapa została udostępniona urzędowi przez archiwum w postaci diapozytywu.

Dobrze więc, że istnieje dostęp do oryginałów, szkoda natomiast, że nie na Białołęce. Może kiedyś będzie to możliwe. Oczywiście osoby zainteresowanie nie marzą, by były pod ręką oryginały. Wiadomo, że te muszą być pieczołowicie przechowywane w specjalnych warunkach. Może natomiast udałoby się na potrzeby urzędu, a tym samym mieszkańców wykonać kserokopie w skali 1:1.

Grzegorz Cielecki

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 3refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Tech Research Studies 2Tech Research Studies 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida ostatnie miejsca 2olowkowa kraina swiatowida ostatnie miejsca 0

REKLAMA

eRecepta - recepta online
eRecepta - recepta online

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA