Białołęka odkrywa kosmos w Kobiałce
22 maja 2013
Stowarzyszenie Moja Białołęka zaprasza na Dni Odkrywców Kosmosu. W sobotę 25 maja, w godz. 10-14 odbędzie się wielki finał trwającego od ponad miesiąca projektu.
Impreza wystartowała 12 kwietnia w Noc Jurija - ogólnoświatowe święto Kosmosu. Inauguracyjny wykład "Od sputnika i Gagarina do łazika Curiosity i misji Dawn" wygłosił astronom, dr Krzysztof Ziołkowski. Przez pierwszy tydzień dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 oglądały filmy w przenośnym planetarium. Natomiast wszyscy zainteresowani mogli śledzić szereg wiadomości i ciekawostek dotyczących kosmosu, które są umieszczane na Facebooku.
Dni Odkrywców Kosmosu pokazują, że nauka nie jest nudna. Przyświeca im idea "bawiąc - uczyć". Pokazują, że świat jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mieć odwagę realizować swoją pasję, sięgnąć po marzenia. Białołęka jest zamieszkała przez ludzi, którzy chcą dzielić się swoją pasją, tak jak Paweł Z. Grochowalski - sekretarz "Mojej Białołęki", inicjator projektu, który zaprosił do szkoły osoby, które na co dzień zajmują się badaniem kosmosu czy konstruowaniem urządzeń kosmicznych.
25 maja odbędzie się wielki finał Dni Odkrywców Kosmosu. W programie: pokaz tworzenia komety, modele polskich satelitów, robot mobilny Skarabeusz, wystawa Centrum Badań Kosmicznych PAN, filmy w Planetarium. Uczestnicy pikniku będą mogli spotkać się i porozmawiać z astronomami i inżynierami, pracownikami Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w formie "spotkania z żywą księgą". Licząc na spore zainteresowanie - w końcu nie co dzień spotyka się astronoma - szykujemy już miejsca do rozmów i dyskusji.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka
Szczegóły:
Szkoła Podstawowa nr 31, ul. Kobiałka 49, dojazd autobusem 120
Przez cały czas trwania pikniku - Wystawa Centrum Badań Kosmicznych PAN, w godz. 10.20-13.40 - film "Wiosenne niebo nad Warszawą" w przenośnym Planetarium - sala nr 6, czas trwania seansu 20 minut.