REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Białołęka buduje bibliotekę. Mazowsze przyszło z pomocą

  3 listopada 2022

Białołęka buduje bibliotekę. Mazowsze przyszło z pomocą
źródło: Dzielnica Białołęka

Poprzedni przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie biblioteki w Choszczówce zakończył się fiaskiem z powodu zbyt wysokich kosztów. Teraz z pomocą przyszedł samorząd Mazowsza, który dorzucił kilka milionów.

REKLAMA

Radny Filip Pelc zwrócił się do władz dzielnicy Białołęka o udzielenie informacji na temat harmonogramu prac związanych z budową nowej siedziby biblioteki w Choszczówce. Jak się okazuje, samorząd Mazowsza przyznał aż 3,6 mln zł dotacji na sfinansowanie budowy nowej biblioteki.

Nowa biblioteka w Warszawie

Według rzeczniczki samorządu Mazowsza Marty Milewskiej dotacja jest odpowiedzią na zwiększającą się co roku liczbę mieszkańców, szczególnie na Zielonej Białołęce, w okolicach ulic Zdziarskiej i Kobiałki. Nie ma tam żadnej placówki bibliotecznej a ostatnia nowa placówka na Białołęce została otwarta w 2012 roku.

Od tamtej pory przybyło prawie 30 tysięcy mieszkańców. Urzędnicy szacują, że koszt budowy nowej biblioteki nie przekroczy 8,3 mln zł. Wcześniej przetarg musiano unieważnić, gdyż brakowało aż 4 mln zł. Tym razem dzięki wsparciu z Mazowsza ma się udać.

- Dzielnica Białołęka w czwartym kwartale ogłosi ponowne postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy w formule "zaprojektuj i wybuduj" z terminem realizacji na III kwartał 2023 roku - informuje wiceburmistrz Jan Mackiewicz.

Drewniany budynek na Białołęce

Przy ulicy Kłosowej, tuż obok poczty, ma powstać drewniany budynek o powierzchni 670 m2 dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz małych dzieci. Placówka będzie wybudowana w technologii modułowej. Do dyspozycji użytkowników ma być m.in. mediateka wyposażona w płyty BluRay, bajki, płyty muzyczne, audiobooki czy gry planszowe, a także... płyty DVD. Mieszkańcy będą mogli też skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu i drukarek. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zainstalowany zostanie sprzęt ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji.

Sala edukacyjno-wystawiennicza

Wybudowana zostanie też sala o powierzchni ok. 100 m2, która będzie miejscem spotkań, wystaw i zajęć dla dzieci. Dzięki temu pomieszczeniu będą mogły odbywać się spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wykłady, spotkania dla dzieci z Klubu Małego Czytelnika czy spotkania uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki.

Powstać ma również pomieszczenie przeznaczone do gromadzenia, opracowywania i ewidencji zbiorów. Oprócz tego w nowym budynku przewidziano pokoje służbowe, pomieszczenia gospodarcze i socjalne, toalety, szatnia i serwerownia z zapleczem technicznym.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (4)

# kio

03.11.2022 12:31

Według rzeczniczki samorządu Mazowsza Marty Milewskiej dotacja jest odpowiedzią na zwiększającą się co roku liczbę mieszkańców, szczególnie na Zielonej Białołęce, w okolicach ulic Zdziarskiej i Kobiałki.
Że co? Toż to zupełnie inny rejon miasta. Mazowsze daje dotację na bibliotekę na Zielonej Białołece,a ratusz wydaje ją na Choszczówce?

# Robi N

03.11.2022 13:02

8 milionów na bibliotekę? Pogrzało kogoś

# ALICJA

03.11.2022 13:35

Naprawdę nie ma ważniejszych potrzeb na Białołęce?

REKLAMA

# alaaa

03.11.2022 15:41

A jak tam dojechać bez samochodu? Może i sala na zajęcia dla dzieci by się przydała, ale czy ktokolwoiek będzie chciał tu wozić dzieci i czekać pod salą na koniec zajęć, bo to nie Tarchomin, żeby pójść coś załatwić, a dzieci, zwłaszcza małe, same tu nie dojadą... No chyba że pociągiem, ale musiałyby być bardzo zdeterminowane... To chyba jednak trochę przerost formy nad treścią. A, i fajnie, że będą płyty DVD, tylko czy w dobie nienajdroższych platform vod ktoś ma jeszcze sprzęt do odtwarzania?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA