REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Białołęka będzie miała nowe muzeum! Poprzednie "zestarzało się" technologicznie

  4 lutego 2022

alt='Białołęka będzie miała nowe muzeum! Poprzednie "zestarzało się" technologicznie'
Fundacja Ave

Co prawda nie będzie to obiekt stacjonarny, ale muzeum wirtualne. Realizująca przedsięwzięcie Fundacja Ave chce zebrać wiedzę dotyczącą przeszłości dzielnicy i stworzyć narzędzie popularyzatorskie i edukacyjne.

REKLAMA

Pomysł nie jest nowy. - Pierwsze Wirtualne Muzeum Białołęki zrobiliśmy w 2010 roku, ale wykonane jest w wycofywanej właśnie technologii flash - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Zebrane tam treści były bardzo cenione, zwłaszcza przez nauczycieli i uczniów oraz wykorzystywane podczas prowadzonych przez nas lekcji historycznych "Z Kleksem przez Białołękę", z których korzysta każdego roku 5 tysięcy dzieci ze szkół i przedszkoli.

Znikają drewniane domy

- Dzięki wsparciu Polskich Sieci Energetycznych, które w ramach programu "Wzmocnij swoje otoczenie" przeznaczyły grant na modernizację Wirtualnego Muzeum, udało się ocalić zbierane przez lata zasoby i przygotować do użytkowania w języku html. Właśnie zakończyły się prace modernizacyjne i programistyczne - mówi Włodkowski.

W Muzeum znajdą się informacje dotyczące dziejów białołęckich świątyń, kapliczek przydrożnych, dworków, klasztorów, fabryk i szkół. Nie zabraknie zbieranych przez lata archiwalnych fotografii, w tym historycznych już dokumentacji białołęckich drewniaków, których dekadę temu było jeszcze blisko 100. Będą też zebrane przez Fundację Ave wspomnienia mieszkańców oraz dział dziecięcy z animowanymi filmami, audiobookiem "Z Kleksem przez Białołękę", kolorowankami i prezentacją zabytków "Zabytkowe dzieciaki".

Kup bilet

Mieszkańcy zaproszeni do współtworzenia muzeum

- Mamy też rozmaite unikatowe "artefakty" - eksponaty, związane z różnymi historiami i miejscami, jak przedwojenne gazety lokalne, kupony loteryjne, wspierające budowę szkół czy plakaty "Solidarności" - dodaje Włodkowski.

Portal ma być wciąż rozbudowywany i rozwijany. Nie jest formą zamkniętą i skończoną. - Od 15 lat co roku realizujemy kilka projektów historycznych, wydaliśmy 12 publikacji i przygotowaliśmy 18 wystaw, a kolejne cztery zostały zaplanowane na 2022 rok. Chcemy, żeby każde nowe okrycie od razu miało swoje miejsce w wirtualnym muzeum - deklarują organizatorzy i zachęcają mieszkańców do dzielenia się wspomnieniami, pamiątkami i zdjęciami.

Otwarcie zaplanowano na wiosnę. Będzie połączone z koncertem i niespodzianką wydawniczą.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Marcin90

05.02.2022 11:10

Popieram ten pomysł. Jak zwykle Fundacja AVE działa prężnie i pomysłów im nie brakuje. A może zacząć tak podejmować działania związane z utworzeniem stacjonarnego muzeum Białołęki?

# Biał65

05.02.2022 11:15

#Marcin90 napisał(a) 05.02.2022 11:10
Popieram ten pomysł. Jak zwykle Fundacja AVE działa prężnie i pomysłów im nie brakuje. A może zacząć tak podejmować działania związane z utworzeniem stacjonarnego muzeum Białołęki?

Zbędny wydatek. Białołęka nie ma atrakcyjnej historii

# loloooo

05.02.2022 12:57

Muzeum miejskiego zaplecza, dzielnicy - porażki pod każdym względem. Jest co dokumentować.

REKLAMA

# ralfik

05.02.2022 14:02

Będzie specjalna ekspozycja poświęcona Zapachom Białołęki?

# xyz

08.02.2022 23:01

owszem Białołęka ma atrakcyjna historię, ale tylko i wyłącznie dla tych którzy z Tą historią identyfikują swoich przodków a jak Wam się Białołęka nie podoba to co na niej robicie i na tym forum? sp... skąd przyszliście, tam NA PEWNO macie "atrakcyjną" historię; kupili nieruchomości po najniższej cenie w stolicy, a chcieliby wąchać stołeczne "fiołki", kupcie gołodupcy lokum w Centrum wtedy na.... pewno będziecie zadowoleni; pszenno-buraczana Białołęka to dzięki Wam i to Wasze smrody wąchamy

# lokals

09.02.2022 11:58

W 1951 roku włączono do Pragi-Północ kilkanaście wsi, z zamiarem zrobienia tam zaplecza techniczno-przemysłowego dla odbudowującego się miasta.
Obecnie ten rejon nazywa się Białołęka i nadal jest zapleczem, wokół którego rozrosły się bez ładu i składu pseudoosiedla, urbanistycznie przypominające slumsy Kalkuty.
Współczesna Białołęka jest dysfunkcyjnym zlepem, miejscem, gdzie miasto upycha wszystkie nieciekawe tematy.
Tak postanowiono 70 lat temu i tak jest do dzisiaj.
Oto historia Białołęki.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy