Białołęka będzie miała nowe muzeum! Poprzednie "zestarzało się" technologicznie
4 lutego 2022
Co prawda nie będzie to obiekt stacjonarny, ale muzeum wirtualne. Realizująca przedsięwzięcie Fundacja Ave chce zebrać wiedzę dotyczącą przeszłości dzielnicy i stworzyć narzędzie popularyzatorskie i edukacyjne.
Pomysł nie jest nowy. - Pierwsze Wirtualne Muzeum Białołęki zrobiliśmy w 2010 roku, ale wykonane jest w wycofywanej właśnie technologii flash - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Zebrane tam treści były bardzo cenione, zwłaszcza przez nauczycieli i uczniów oraz wykorzystywane podczas prowadzonych przez nas lekcji historycznych "Z Kleksem przez Białołękę", z których korzysta każdego roku 5 tysięcy dzieci ze szkół i przedszkoli.
Znikają drewniane domy
- Dzięki wsparciu Polskich Sieci Energetycznych, które w ramach programu "Wzmocnij swoje otoczenie" przeznaczyły grant na modernizację Wirtualnego Muzeum, udało się ocalić zbierane przez lata zasoby i przygotować do użytkowania w języku html. Właśnie zakończyły się prace modernizacyjne i programistyczne - mówi Włodkowski.
W Muzeum znajdą się informacje dotyczące dziejów białołęckich świątyń, kapliczek przydrożnych, dworków, klasztorów, fabryk i szkół. Nie zabraknie zbieranych przez lata archiwalnych fotografii, w tym historycznych już dokumentacji białołęckich drewniaków, których dekadę temu było jeszcze blisko 100. Będą też zebrane przez Fundację Ave wspomnienia mieszkańców oraz dział dziecięcy z animowanymi filmami, audiobookiem "Z Kleksem przez Białołękę", kolorowankami i prezentacją zabytków "Zabytkowe dzieciaki".
Mieszkańcy zaproszeni do współtworzenia muzeum
- Mamy też rozmaite unikatowe "artefakty" - eksponaty, związane z różnymi historiami i miejscami, jak przedwojenne gazety lokalne, kupony loteryjne, wspierające budowę szkół czy plakaty "Solidarności" - dodaje Włodkowski.
Portal ma być wciąż rozbudowywany i rozwijany. Nie jest formą zamkniętą i skończoną. - Od 15 lat co roku realizujemy kilka projektów historycznych, wydaliśmy 12 publikacji i przygotowaliśmy 18 wystaw, a kolejne cztery zostały zaplanowane na 2022 rok. Chcemy, żeby każde nowe okrycie od razu miało swoje miejsce w wirtualnym muzeum - deklarują organizatorzy i zachęcają mieszkańców do dzielenia się wspomnieniami, pamiątkami i zdjęciami.
Otwarcie zaplanowano na wiosnę. Będzie połączone z koncertem i niespodzianką wydawniczą.
(red)