Białołęcka szkoła wygrała Rowerowy Maj. Aż trudno uwierzyć
11 czerwca 2019
Zdrowo i modnie, ale na co dzień niebezpiecznie. Co zrobić, żeby dojazd do szkoły na dwóch kółkach służył nie tylko rywalizacji?
Rowerowy Maj to coroczna akcja promująca jazdę rowerem wśród uczniów warszawskich podstawówek, a od roku 2019 - także przedszkolaków. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, w rywalizacji wzięło udział 221 placówek i ponad 65 tys. dzieci.
Największa podstawówka w Polsce. "Grzechem byłoby narzekać"
Ponad 1500 uczniów od przedszkola do ósmej klasy, 150 nauczycieli, jeden dyrektor i czworo zastępców. Największa szkoła podstawowa w Polsce znajduje się przy Głębockiej w Warszawie.
- Na rowery, rolki hulajnogi przesiadł się prawie każdy: do szkół i przedszkoli dotarło aktywnie 3/4 uczniów i przedszkolaków - podsumowują drogowcy. - Większą aktywnością wykazały się przedszkolaki, niż uczniowie. 86% przedszkolaków przynajmniej raz dotarło do przedszkola na jednośladach, takich uczniów było za to 74%.
Placówki rywalizowały w czterech kategoriach: przedszkole, szkoła mała, szkoła średnia i szkoła duża. W tej ostatniej wygrała Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego przy Głębockiej. Na dwa kółka przesiadło się już 84,7% uczniów, przy czym w najlepszej klasie VId frekwencja wyniosła 99,2%. Rowerem do szkoły dojeżdżała także ponad połowa nauczycieli.
Rowerowa pustynia
Zgodnie z przepisami dzieci do 10. roku życia są zawsze traktowane jak piesi i mają obowiązek jeździć po chodniku (także w towarzystwie opiekuna). Starsi uczniowie muszą już korzystać z dróg rowerowych, a gdy ich nie ma - z jezdni. Rodzice ze wschodniej Białołęki od dawna zwracają uwagę, że ich okolica jest "rowerową pustynią".
Droga na Głębockiej zaczyna się na węźle z trasą S8 a kończy przy Magicznej (odcinek do Berensona jest w budowie). Na innych ulicach ścieżek ani pasów dla rowerów nie ma w ogóle. W planach jest droga rowerowa m.in. na Białołęckiej, ale powstanie ona dopiero za kilka lat, podczas przebudowy ulicy.
(dg)
.