REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Białołęccy szóstoklasiści: zdali powyżej stołecznej średniej

  18 czerwca 2014

alt='Białołęccy szóstoklasiści: zdali powyżej stołecznej średniej'
Najlepsza na Białołęce okazała się Szkoła Podstawowej numer 118 przy ul. Leszczynowej 5.

Wynik sprawdzianu szóstoklasisty uplasował Białołękę na dziewiątej pozycji w warszawskim rankingu. Średni wynik 30,74 pkt jest nieco wyższy od stołecznej średniej, która wyniosła 30,57.

REKLAMA

Najlepszy wynik na Białołęce osiągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 118 im. Przyjaciół Mazowsza przy ul. Leszczynowej 5. Jak podkreśla dyrekcja, najważniejszy jest bardzo dobry kontakt z rodzicami.

Jednym głosem

- Jeżeli mamy wsparcie i zrozumienie z ich strony, to wyniki są zdecydowanie lepsze. Nie twierdzą, że "przemęczamy" uczniów, ale wiedzą, że powinni wesprzeć i motywować swoje dzieci. Jeśli rodzice mówią "jednym głosem" z kadrą nauczycielską, to dziecko zupełnie inaczej odbiera to, co mówi dany nauczyciel. W tym roku rodzice bardzo nas wspierali - podkreśla Małgorzata Stawiarska, dyrektorka placówki.

Uczniowie tej szkoły mogą korzystać z konsultacji przedmiotowych. Tygodniowo każdy nauczyciel ma dwie godziny dla uczniów, zarówno dla takich z problemami, jak i tych, którzy chcą się rozwijać.

W szkole organizowane są próbne testy, przygotowujące do sprawdzianu szóstoklasistów, podczas których uczniowie uczą się, w jaki sposób bez stresu opanować technikę ich rozwiązywania.

- Bez znajomości techniki rozwiązania testu można sobie nie poradzić z uzyskaniem jak najlepszego wyniku, mimo że posiada się wiedzę - dodaje dyrektor Stawiarska.

Wstąp do księgarni

Liczy się lekcja

Od lat w czołówce plasuje się też Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. M. Zaruskiego.

- Myślę, że ten ranking jest dowodem na wypracowanie dobrych metod pracy i ważnym potwierdzeniem, że przyjęte przez nas założenia - dobry warsztat dydaktyczny i tzw. praca u podstaw - są dobrze realizowane. Najważniejsza jest dobrze przeprowadzona lekcja. Na tym oparliśmy naszą pracę i każdy nauczyciel cały czas pracuje nad tym, aby poprawić jej efektywność - podkreśla dyrektor placówki Wanda Szczepańska.

Jak tłumaczy, na elementy dobrej lekcji składa się jasne przedstawienie jej celu, prowadzenie jej zrozumiałym językiem i z zaangażowaniem uczniów. Ważne jest też podsumowanie tego, czego dzieci nauczyły się i odniesienie się ponownie do celu lekcji. Jeżeli coś było niezrozumiałe, to nauczyciel wie, że powinien wrócić do niejasnych dla uczniów zagadnień.

- Czasami rzeczy podstawowe dają dobre efekty. Poza tym dodam, że motywujemy się nawzajem i staramy się być dobrym zespołem - podkreśla dyrektor SP nr 231.

REKLAMA

Co to za test?

Sprawdzianu szóstoklasistów nie można nie zdać. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu, musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył szesnastego roku życia. Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów z pięciu obszarów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Maksymalna liczba punktów, jaką może zdobyć uczeń rozwiązujący test, wynosi czterdzieści.

ak

REKLAMA

Średni wynik sprawdzianu szóstoklasisty w dzielnicach m.st. Warszawy w 2014 r.


1. Ursynów 32,91
2. Żoliborz 31,81
3. Bemowo 31,65
4. Włochy 31,61
5. Ochota 30,90
6. Wawer 30,81
7. Śródmieście 30,80
8. Ursus 30,77
9. Białołęka 30,74
10. Targówek 30,63
11. Bielany 30,61
12. Wesoła 30,60
13. Mokotów 30,28
14. Praga Południe 29,93
15. Wola 29,74
16. Wilanów 29,36
17. Rembertów 29,00
18. Praga Północ 24,76

Trzy najlepsze białołęckie szkoły podstawowe


1. Szkoła Podstawowa nr 118 (średnia 33,37)
2. Szkoła Podstawowa nr 231 (średnia 32,50)
3. Szkoła Podstawowa nr 344 (średnia 32,47)
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# macopat

18.06.2014 14:59

A inne szkoły na Białołęce?

# ABC

18.06.2014 15:57

#macopat napisał(a) 18.06.2014 14:59
A inne szkoły na Białołęce?

Podawanie kolejności szkół poniżej miejsca na podium jest niezgodne z linią przyjętą przez białołęcką PO

# prud

27.06.2014 11:02

Do rodziców przyszłych 6-klasistów.
Apel: Warto zainteresować się jak są "rozliczane" Wasze dzieci za wiedzę i jak to wpływa na ich dalsze losy.
Podobno zasady rekrutacji do gimnazjum mają się zmienić -nie wiem w jaki sposób.
Podzielę się tylko spostrzeżeniem co do obecnych zasad. Otóż każdy punkt ze sprawdzianu 6-klasisty jest równoważny punktowi uzyskanemu za średnia ocen z 5 przedmiotów na świadectwie (języka polskiego, historii, przyrody, języka obcego, matematyki). Czyli uczeń z ocenami 5.00 z każdego ww przedmiotu i wynikiem sprawdzianu 30 pkt uzyskuje te sama liczbę punktów jeśli np. z matematyki miałby 4.00 a z pozostałych 5.00 ale na sprawdzianie uzyska 31 pkt. Ten jeden punkt na sprawdzianie to odpowiedź np na pytanie: "Ania ma zapłacić za zakupy 12,70 zł. Dała kasjerce 20 zł. Ile najmniej monet kasjerka może wydać Ani?" (do zaznaczenia jest jedna z proponowanych odpowiedzi: 4,3,6 lub 5). Wniosek: pracując przez cały rok na lepszą średnia uzyskasz tyle samo co odpowiadając dobrze na proste pytanie. Żeby jeszcze umiejętność rozwiązywania tych testów była elementem edukacji ... Ale testy wg oficjalnych informacji nie służą do oceny wiedzy ucznia a przygotowanie do ich rozwiązywania polega na rozwiązywaniu testów z lat poprzednich na zajęciach dodatkowych. tymczasem okazuje się, że wynik sprawdziany 6-klasisty ma istotne znaczenie w rekrutacji do gimnazjum. Dla mnie jest to wielkie nieporozumienie, za które odpowiadają "fachowcy" z kuratorium dający wytyczne gimnazjom odnośnie zasad rekrutacji. W ten sposób wiedza zdobywana prze kilka lat jest stawiana na równi z 60-minutowym testem, do którego stopień przygotowani jest zależny od zaangażowania szkoły/nauczycieli a nie wynika z programu edukacji. Po prostu żenada i obraza podatników. A nich ktoś mądry mi powie jakie rodzice maja narzędzia aby takich fachowców rozliczyć za ich pracę? Póki co wyborów samorządowych na stanowiska urzędników nie ma.
Zajrzałem na strony kuratoriów w Poznaniu i Krakowie, gdzie zasady są inne , bardziej promujące wyniki ze świadectwa (też wg mnie za mało) i np w Poznaniu ocena z polskiego i matematyki jest przeliczona przez mnożnik =2 a reszta przedmiotów jak w stolicy, natomiast w Krakowie oceny powyżej 3 z wszystkich 5 przedmiotów mają punktację wyższa o 1-2 pkt niż w Warszawie.
Paweł R - rodzic 6-kaasisty który za późno się zorientował

REKLAMA

# Sprawiedliwy

26.05.2015 11:48

Co za bełkot pani Wandy Szczepańskiej, niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Przeciez ona tylko potrafi siedzieć za swoim biurkiem, popijać herbatkę i moralizowac nieustannie dzieci, nauczycieli, rodziców i pozostałych pracowników szkoły! Despotka, która nie wie, co to znaczy komunikacja, potrafi tylko wygłaszać monologi. Tej pani juz dziekujemy!

 kasik2

02.06.2015 11:22

Inspiracja Niepubliczna Szkoła Podstawowa ul.Mehoffera 90
(średnia 37,21) !!!!:-)))))
Po raz pierwszy w tej szkole dzieciaki pisały sprawdzian szóstoklasistów
i okazały się the best :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy