REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie »

 

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w Warszawie

  4 marca 2022

alt='Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w Warszawie'
źródło: UM Warszawa

Warszawski samorząd finansuje z budżetu szczepienia na wirusa brodawczaka ludzkiego, powodującego m.in. raka szyjki macicy lub odbytu. Program obejmuje młodzież między 12. a 13. rokiem życia mieszkającą w Warszawie.

REKLAMA

Rak szyjki macicy oraz inne choroby powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus - HPV) to problem znany na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia rak szyjki macicy jest drugą po raku piersi przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet.

Czym jest HPV?

- W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u ponad trzech tysięcy kobiet rocznie, połowa z nich umiera na tę chorobę - mówi wiceprezydent miasta Renata Kaznowska. - Złośliwemu nowotworowi można skutecznie zapobiegać dzięki profilaktyce, dlatego Warszawa przeznaczyła blisko 13 mln zł na kolejną edycję szczepień młodzieży przeciw HPV. Szacujemy, że przez najbliższe trzy lata trwania tej edycji programu ze szczepień może skorzystać łącznie ponad 45 tysięcy dziewczynek i chłopców mieszkających w Warszawie.

Zakażenie HPV odpowiada za wszystkie przypadki raka szyjki macicy, a także za 87% przypadków raka odbytu i 70% przypadków raka pochwy. Wirus brodawczaka ludzkiego może przyczyniać się również do powstawania innych, rzadszych nowotworów, takich jak rak prącia i rak odbytu, dlatego szczepienia są ważne również dla chłopców. Zakażenie HPV jest także w 90% przyczyną brodawek narządów płciowych oraz powoduje brodawczakowatość dróg oddechowych.

Wstąp do księgarni

Jak skorzystać z programu?

Szczepionka przeciw HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Z programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 roku życia, a przed ukończeniem 13 r. ż.). Szczepienie przeciw HPV składa się z dwóch dawek. Samorząd finansuje obie. Obecna edycja programu rozpoczęła się w styczniu i potrwa do końca 2024 roku.

Do szczepień będą kwalifikowane osoby będące mieszkańcami Warszawy. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziecko zostanie zakwalifikowane do szczepienia. Lista podmiotów leczniczych, które w ramach miejskiego programu wykonują szczepienia młodzieży przeciw HPV znajduje się na stronie zdrowie.um.warszawa.pl. Warszawski ratusz zaznacza jednak, że badanie przed szczepieniem nie jest finansowane z budżetu miasta.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Waldek

06.03.2022 10:44

W kilku krajach wycofali te szczepienia ze względu na silne uszkodzenia zdrowia np. Japonia a u nas będą kaleczyć dzieci. Jest nawet film na ten temat.

# _DominikGadomski_

06.03.2022 15:13

#Waldek napisał(a) 06.03.2022 10:44
W kilku krajach wycofali te szczepienia ze względu na silne uszkodzenia zdrowia np. Japonia
Nie ze względu na silne uszkodzenia zdrowia, ale ze względu na doniesienia o zdarzeniach niepożądanych. Po wycofaniu szczepionek na HPV liczba zgonów na raka szyjki macicy wzrosła o 10% i szczepionki wróciły do użytku. Japonia właśnie rusza z programem bezpłatnych szczepionek dla kobiet w wieku 17-25 lat.

# eree

06.03.2022 19:09

Wszystkie niezależne badania nt szczepionek (tzn nie finansowane przez big pharma i fundacje gatesa, sorosa i rockefellera) pokazują szkodliwość szczepionek, że już nie wspomnę o tej na katar-19.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA