Bezpieczna szkoła
26 września 2003
Od początku września trwa akcja "Bezpieczna szkoła". Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zarówno w szkole, jak i w drodze do i ze szkoły, na podwórku, a także w domu.
Po wakacjach zwiększa się ryzyko wypadków na drogach związane głównie ze wzmożonym ruchem na ulicach. Działania prewencyjne prowadzone przez policję obejmują ochronę uczestników ruchu drogowego - kierowców, rowerzystów, pieszych, a więc także tych najmłodszych. Policja współpracuje zarówno ze Strażą Miejską, jak i Żandarmerią Wojskową, a nawet z sokistami. Pomoc ta jest uzależniona od potrzeb policji i fizycznych możliwości jej udzielających. Pozwala to na zwiększenie liczby patroli na ulicach, podnosząc jednocześnie skuteczność działań prewencyjnych.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej pilnują pięciu przejść dla pieszych w okolicach szkół i miejsc szczególnie kolizyjnych, a więc na ul. Sowińskiego, w pobliżu Centrum Szkolenia Policji, w okolicach Szkoły Nr 1 i Nr 4, a także na ul. Sobieskiego.
Patrole mieszane mają za zadanie kontrolować ruch na drogach i przejściach dla pieszych, które są najbardziej niebezpieczne, kolizyjne, bez oznaczenia świetlnego. Skuteczność tych działań potwierdzają fakty. - Od 1 września br. nie było żadnego wypadku ani kolizji z udziałem dzieci - podkreśla rzecznik policji nadkom. Anna Galant.
Od maja tego roku istnieją także patrole szkolne, które mają na celu patrolowanie okolic szkoły w czasie przerw, kiedy uczniowie wychodzą ze szkoły. Istnieje wtedy ryzyko podchodzenia pod szkołę dealerów narkotyków, absolwentów, którzy mają ochotę narozrabiać, złodziei poszukujących dzieci dobrze ubranych, wyposażonych w drogie telefony komórkowe.
Od października br. organizowane będą spotkania funkcjonariuszy z dziećmi i młodzieżą. Nie jest to nowa sprawa, gdyż takie spotkania miały miejsce już w poprzednich latach. Poruszane będą tematy związane z bezpieczeństwem w szerokim pojęciu tego słowa. Starsza młodzież będzie miała pogadanki na temat narkotyków. Jak poinformowała "Echo" rzecznik prasowy policji, te tematy spotykają się z zainteresowaniem nie tylko ze strony młodzieży, ale także rodziców. Policjanci szczegółowo będą informować ich jak wyglądają najbardziej popularne narkotyki. Funkcjonariusze wskażą rodzicom jak mają postępować w sytuacji, kiedy podejrzewają dziecko o branie narkotyków. Policjanci zamierzają także uczulić rodziców na fakt manifestowania przez dzieci i młodzież drogich rzeczy, chwalenia się nimi, przez co są one narażone na kradzieże, pobicia, które - jak się niekiedy zdarza - mogą skończyć się nawet kalectwem. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.
Anna Mytko