REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

różne

 

Bemowska perełka pójdzie w zapomnienie? "Świetne, klimatyczne miejsce"

  14 czerwca 2019

Bemowska perełka pójdzie w zapomnienie? "Świetne, klimatyczne miejsce"

Przeprowadzona w 2017 r. przez architektów i urbanistów analiza wykazała, że na Jelonkach są dwa miejsca, mające potencjał, aby stać się centrami lokalnymi, w których toczyć się będzie życie osiedla: skrzyżowanie obok Hali Wola oraz rejon przed Karuzelą.

REKLAMA

Jak czytamy w raporcie, największymi zaletami rejonu Karuzeli są: niespotykana drewniana architektura, bujna zieleń i - co być może najważniejsze - "bardzo przyjemna w odbiorze ludzka skala". Rzeczywiście, plac przed dawnym klubem jest na tyle kameralny, że można się tam poczuć, jak na wycieczce do małego miasteczka. To prawdziwy unikat w skali Warszawy. Osiedle Przyjaźń powstało w latach 50. jako zaplanowana całość, z wyraźnie wyodrębnionym centrum, w którym znalazły się budynki mieszczące łaźnię, pralnię, stołówkę, kuchnię, dom kultury i kino. Wszystko działało, dopóki gospodarka była sterowana centralnie - po zderzeniu z kapitalizmem Karuzela powoli przestawała się kręcić, aż pod koniec lat 90. zaczęła popadać w ruinę. Od czasów jej świetności sporo się zmieniło. Wzdłuż Powstańców Śląskich powstały nowe bloki, których mieszkańcy chętnie odpoczęliby wśród drewnianej zabudowy Osiedla Przyjaźń od zgiełku wielkiego miasta. Pod warunkiem, że byłoby tam dla nich coś ciekawszego, niż warsztaty samochodowe i prywatne domy.

REKLAMA

Nieznana przyszłość Karuzeli

Karuzela była na tapecie w poprzedniej kadencji. Zdawało się, że ma wielkie szanse wrócić do "żywych". Niestety z szumnych zapowiedzi póki co nic nie wyszło. - W tej chwili Karuzela wygląda na lekko zapuszczoną, ale to jest świetne, klimatyczne miejsce. Zresztą jak całe Osiedle Przyjaźń, i powinno być pod opieką konserwatora zabytków jako "bemowska starówka". Co do klubu - potrzeba kogoś z głową, kto by wiedział, jak wykorzystać taki świetny klimat i historię oraz urok okolicy - uważa pan Andrzej.

Wygląda na to, że dla władz dzielnicy i miasta Karuzela to tylko problem. Od 2006 r. (!) miasto konsultuje sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. - Z informacji uzyskanych z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego wynika, że Biuro wystąpi o nowe wytyczne konserwatorskie i poprawiony projekt będzie ponownie wykładany. Właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. Część terenu Osiedla Przyjaźń jest jednak objęta roszczeniami - informuje Małgorzata Kink, rzeczniczka bemowskiego ratusza.

REKLAMA

W Karuzeli nic nowego

Po osiedlu krąży jednak plotka, że klub studencki Karuzela już wkrótce przejmie nowy najemca, który stworzy w tym miejscu klimatyczny pub lub restaurację. - Proszę nie wierzyć w te plotki. Póki co wynajmujemy budynek kilku najemcom, którzy prowadzą tu swoją działalność, czasami wynajmujemy też salę spółdzielni w celu zorganizowania walnego zebrania. Czasem odbywają się tu kameralne koncerty. To wszystko. Nie mamy w planach stworzenia restauracji - usłyszeliśmy w administracji Karuzeli.

(DB)

 

Komentarze (7)

# zBemowa

14.06.2019 15:33

A może właśnie na terenie Osiedla Przyjaźń postawić tężnię solankową ? Taki bemowski Konstancin wśród drewnianych domów.

# Kornick

14.06.2019 22:25

"Bemowska perełka". Mocno spróchniała już ta perełka...

# Matejko

14.06.2019 22:32

To "rondo" z zagajnikiem przed wejściem do Karuzeli byłoby idealnym miejscem na taka tężnie :)

REKLAMA

# leśniczy

17.06.2019 09:56

#Kornick napisał(a) 14.06.2019 22:25
"Bemowska perełka". Mocno spróchniała już ta perełka...
Jak ci nie smakuje to nie jedz, uszanuj zabytek.
Te domki są podobno z fińskich sosen, w mroźnym klimacie setki lat wytrzymają , no ale teraz ocieplenie klimatu to mróz korników nie wybije...

# Yurek

17.06.2019 21:33

W karuzeli nic nowego a na skrzyzowaniu obok Hali Wola co nowego?????

# Hejoziomek

18.06.2019 08:37

Osiedle Przyjaźń ma swój klimat. Jest to jak osobne miasteczko ma swój sklep nawet swój komis samochodowy "Komis Tysiak", gdzie można kupić tanie auto. Jeden z komentujących dobrze napisał- dobrze by było zrobić tam tężnie.

REKLAMA

# ccc

23.06.2019 14:50

#Yurek napisał(a) 17.06.2019 21:33
W karuzeli nic nowego a na skrzyzowaniu obok Hali Wola co nowego?????
Rozbiórka HW i budowa bloków z miejscem na bazarek oraz sporym placem dla mieszkańców.
Gdzieś przewijały się plany i wizualizacje.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA