Będzie nowe liceum. Na początek spór o dyrektora
25 czerwca 2018
Kilkanaście osób było gotowych zostać na noc w ratuszu, by zaprotestować przeciwko wynikom konkursu na dyrektora tworzonego na Muranowie CLXI Liceum Ogólnokształcącego.
Powstanie ono przy Smoczej 19, w budynku z lat 60., do tej pory służącym tylko młodszym uczniom. Do niedawna istniało tam gimnazjum, a obecnie - podstawówka.
- Stanowczo dementujemy pojawiające się plotki, jakoby szkoła przy Smoczej 19 miała zostać zlikwidowana - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski. - Zapewniam, że od roku szkolnego 2018/2019 w tym miejscu będzie funkcjonował zespół szkół, w skład którego wchodzć będzie funkcjonująca obecnie podstawówka oraz liceum ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi
Jest dyrektor...
W grudniu odbył się konkurs na stanowisko dyrektora nowego liceum, ale nie został on rozstrzygnięty. Na tym etapie burmistrz mógł wskazać kandydata "w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny", ale nie skorzystał z tego rozwiązania. Konkurs powtórzono 5 czerwca.
- Osoba, która wygrała, ma doświadczenie w pracy nauczyciela (20 lat) oraz dyrektora placówki oświatowej (12 lat) - informuje wolski ratusz. - W skład 8-osobowej komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele kuratorium oświaty, związków zawodowych, Biura Edukacji m.st. Warszawy oraz pracownik wolskiego Wydziału Oświaty i Wychowania.
...ale ma przeciwników
Wyniki konkursu nie spodobały się części rodziców, która stawiała na jedną ze znanych już przy Smoczej nauczycielek. Pojawiły się nawet opinie, że wynik był z góry jasny, zaś 13 czerwca w wolskim ratuszu pojawiło się kilkanaście osób, gotowych do protestu. Przynieśli ze sobą nawet śpiwory i grozili okupacją urzędu, jeśli burmistrz Strzałkowski odmówi spotkania.
- Spotkanie się odbyło i trwało około trzech godzin - informuje Mariusz Gruza, rzecznik wolskiego ratuszu. - Po jego zakończeniu rodzice opuścili budynek.
Jeszcze przed spotkaniem urząd rozesłał stanowisko, w którym burmistrz Strzałkowski przypomniał, że w komisji konkursowej nie zasiadał ani on, ani żaden z jego zastępców, zaś protest nazwał "próbą wpływu na decyzję podjętą przez niezależną komisję konkursową". Poinformował też, że uczestnicy konkursu mogą odwołać się teraz do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Stawiają na hiszpański
- Nasz kapitał to 20 lat potwierdzonych sukcesami uczniów - czytamy na stronie powstającej szkoły. - Zamierzamy kontynuować skuteczną edukację dwujęzyczną. Naszą ofertę edukacyjną kierujemy zarówno do uczniów o uzdolnieniach humanistycznych, jak i ścisłych. Naszym atutem będzie możliwość kontynuowania nauki w systemie dwujęzycznym od klasy VII szkoły podstawowej do klasy IV liceum ogólnokształcącego. Daje to możliwość gruntownego przygotowania uczniów do sprawnego posługiwania się językiem hiszpańskim na poziomie C1/C2 oraz zdanie matury dwujęzycznej honorowanej przez Królestwo Hiszpanii.
(dg)