Będzie bezpłatny internet
16 grudnia 2011
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku mieszkańcy Wawra będą mogli korzystać z bezpłatnego internetu.
Zyskają głównie szkoły
Instalacja punktów dostępu do internetu w placówkach oświatowych dzielnicy rozpocznie się w drugim kwartale 2012 roku. PIAPy pojawią się też w obiektach sportowych, które podlegają pod wawerski Ośrodek Sportu i Rekreacji.- Lokalizacja publicznych punktów dostępu i zakres prac w poszczególnych obiektach wynikają z oceny możliwości zastosowania łączy radiowych na terenie dzielnicy.
Punkty dostępowe będą się znajdowały w Zespole Szkół nr 111, szkołach podstawowych nr 102, 109, 124, 128, 138, 140, 195, 204, 218, a także w gimnazjach nr 104, 105, 106 i liceach XXV i XXVI. Ośrodki sportowe, w których pojawią się PIAPy to: hala widowiskowo-sportowa przy ul. Poezji 5, dzielnicowy basen - ul. V Poprzeczna 22, boisko Syrenka - ul. Starego Doktora 1 i boisko wielofunkcyjne/wrotkowisko - ul. Włókiennicza 54.
Mieszkańcy domów znajdujących się w promieniu 150 m od punktu nadawczego będą mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu, na takich samych warunkach, jak osoby korzystające bezpośrednio z punktu dostępowego.
- Projekt będzie wdrożony po instalacji wszystkich punktów dostępowych, podłączenie do internetu będzie się odbywało na takich samych zasadach, jakie obowiązują w punkcie w urzędzie dzielnicy (niezbędne będzie zapoznanie się z regulaminem korzystania z internetu, stosowane będzie filtrowanie treści niepożądanych), na jednego użytkownika przeznaczone będzie ok. 512 kb/s - mówi Głażewska.
Tylko pół godziny
Obecnie publiczny punkt dostępu do internetu funkcjonuje tylko w urzędzie dzielnicy.Według szacunków urzędu marszałkowskiego, po zrealizowaniu projektu około 8 tys. osób dziennie (jest to przewidywana liczba osób, które będą przebywały w danych lokalizacjach) będzie korzystać z dostępu do internetu, jest jednak mały "haczyk" - sesje będą ograniczone do pół godziny.
Koszty informatycznej rewolucji w Wawrze aż w 85% pokryje Unia Europejska. Resztę zapłaci dzielnica.
Koszty niewspółmierne do efektów
- Całość będzie kosztowała 15,1 mln zł - mówi Andrzej Murat, rzecznik urzędu dzielnicy.Jak na ograniczone możliwości, limitowanie czasu użytkownikom, a przede wszystkim bardzo mały zasięg - wawerski internet kosztuje bardzo drogo. No, ale cóż poradzić? Dziś liczy się przede wszystkim wysoki wskaźnik wykorzystania pieniędzy unijnych. Czy to mądre?
Anna Sadowska