REKLAMA

Wawer

różne »

 

Azbestowi nie!

  11 września 2009

Azbest jako minerał odporny na ścieranie i właściwości izolacyjne był jednym z najpopularniejszych materiałów na pokrycia dachowe. Od kilkunastu lat jednak, ze względu na jego rakotwórczość, jest wycofywany z użytku, a dachy kryte azbestowym eternitem muszą mieć wymienioną powłokę.

REKLAMA

Najczęściej samorządy współpracują z mieszkańcami przy wymianie ich dachów na "zdrowe" - można liczyć na dofinansowanie bądź nawet zwrot kosztów przy zamia-nie azbestowych pokryć na inne. Sprawdziliśmy, jak wygląda wymiana pokryć da-chowych w Wawrze.

Na terenie dzielnicy jest ponad 500 budynków krytych azbestem. W tym roku do biura ochrony środowiska, które zajmuje się organizacją dofinansowania wy-miany dachów na zdrowsze i ekologiczne, wpłynęło piętnaście wniosków od osób prywatnych i instytucji. - Dofinansowano 13 wniosków osób fizycznych, jeden wspólnoty mieszkaniowej oraz wymianę dachu na Centrum Zdrowia Dziecka, łącz-na kwota dofinansowania wyniosła ok. 104 tys. złotych - informuje nas Janina Dembińska z biura ochrony środowiska

Wymiana azbestowego dachu na zdrowszy to wcześniej czy później koniecz-ność. Gminy, dzielnice i miasta pomagają w pozbyciu się rakotwórczych dachówek, często też uczestniczą w kosztach wymiany pokrycia dachowego. Nie każdy wie jednak o takiej możliwości.

Dofinansowanie dotyczyć może demontażu pokrycia dachowego, jego tran-sportu i utylizacji, a wnioski trzeba składać do biura ochrony środowiska m.st. War-szawy, gdzie są rozpatrywane. - Wystąpić z wnioskiem może właściciel lub współ-właściciel za zgodą współwłaścicieli - mówi Jan Korytkowski z biura ochrony środo-wiska. - Do wniosku należy dołączyć ocenę stanu posiadanego azbestu, czego naj-częściej we wnioskach brakuje, bo mieszkańcy o tym nie wiedzą, jednak pomaga-my uzupełniać brakujące załączniki, tak by wnioski były kompletne.

Informacja o konieczności wykonania oceny stanu azbestu była przekazywana mieszkańcom przez urzędy dzielnicowe od 2005 roku - z różnym skutkiem. - W 2007 do urzędów dzielnicowych trafiły broszury informacyjne, które udostępniano mieszkańcom, ale to też nie zdało egzaminu, dlatego w tym roku rozpoczęto akcję inwentaryzacji takich budynków - mówi Jan Korytkowski.

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy