Azbestowi "nie!"
25 września 2009
Azbest jako minerał odporny na ścieranie i właściwości izolacyjne był jednym z najpopularniejszych materiałów na pokrycia dachowe. Od kilkunastu lat jednak, ze względu na jego rakotwórczość, jest wycofywany z użytku, a dachy kryte azbestowym eternitem muszą mieć wymienioną powłokę.
Właścicieli budynków posiadających azbest i ubiegających się o dotację na jego usunięcie jest niewielu. Usunięcie azbestu wiąże się z kosztami np. wymianą da-chów na nowe - mówi rzecznik dzielnicy Targówek Rafał Lasota.
Z kolei jeden z mieszkańców, który mieszka pod eternitowym dachem, powie-dział dziennikarzowi "Echa", że nic nie wie o możliwości skorzystania z publicznych pieniędzy przy wymianie pokrycia dachu.
Dofinansowanie może dotyczyć demontażu pokrycia dachowego, jego trans-portu i utylizacji, a wnioski trzeba składać do biura ochrony środowiska m.st. War-szawy, gdzie są rozpatrywane. - Wystąpić z wnioskiem może właściciel lub współ-właściciel za zgodą pozostałych współwłaścicieli - mówi Jan Korytkowski z biura ochrony środowiska. - Należy dołączyć ocenę stanu posiadanego azbestu, czego najczęściej we wnioskach brakuje, bo mieszkańcy o tym nie wiedzą, jednak poma-gamy uzupełniać brakujące załączniki, tak by dokumenty były kompletne - dodaje.
Informacja o konieczności wykonania oceny stanu azbestu była przekazywana mieszkańcom przez urzędy dzielnicowe od 2005 roku, z różnym skutkiem. - W 2007 do urzędów dzielnicowych trafiły broszury informacyjne, które udostępniano mieszkańcom, ale to też nie zdało egzaminu, dlatego w tym roku rozpoczęto akcję inwentaryzacji takich budynków - mówi Jan Korytkowski. Inwentaryzacja azbestu na Targówku już trwa i zakończy się za kilka dni.
APC, wt