REKLAMA

Wola

komunikacja »

 

Autobusy wjadą na Odolany w przyszłym roku

  19 marca 2015

alt='Autobusy wjadą na Odolany w przyszłym roku'

Jeden z najdynamiczniej rozbudowujących się rejonów Warszawy wreszcie doczeka się komunikacji miejskiej. W 2016 r. ulicą Jana Kazimierza pojadą pierwsze autobusy.

REKLAMA

Mieszkańcom innych osiedli, którzy po dłuższej przerwie odwiedzają Odolany, ciężko jest uwierzyć, że to wciąż ta sama ul. Jana Kazimierza. Liczba nowych bloków już teraz jest przytłaczająca a w budowie między Studzienną a Ordona jest obecnie dwanaście (!) różnej wielkości inwestycji mieszkaniowych. Pojawiają się także pierwsze biurowce, a to oznacza, że już w przyszłym roku potrzeba uruchomienia na Odolanach komunikacji miejskiej będzie paląca. O ile już nie jest.

- Na przystanku przy Forcie Wola w godzinach szczytu nie da się wsiąść do 105 - mówił na spotkaniu z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego jeden z mieszkańców, apelując o dodatkowe autobusy na Wolskiej. Sprawdźmy, jak wygląda dojazd mieszkańców nowych osiedli do głównych skupisk miejsc pracy w Warszawie.

Paradoksalnie "dalekie Odolany" mają lepiej, niż bliskie. Poprzemysłowe tereny między Wolską a bocznicami kolejowymi są w tym miejscu węższe, więc spacer na przystanek jest krótszy. Jest stąd także znacznie bliżej do tramwajów, które są lepszym wyborem od 105, jeśli chcemy dostać się do pracy przy rondzie Daszyńskiego lub chcemy się tam przesiąść. Jazda tramwajem jest dłuższa o zaledwie 3 minuty, ale zdecydowanie bardziej komfortowa, niż autobusem zapełnionym do granic możliwości mieszkańcami Jelonek. W drodze do centrum zdecydowanie najlepszym połączeniem jest tramwaj z przesiadką do metra na stacji Ratusz Arsenał. Z przystanku na żądanie przy Ordona do ronda Daszyńskiego jedzie się tylko 8 minut, ale sporą sztuką jest wsiąść tam w godzinach szczytu do 105 lub 155. Popularna "stopiątka" jest tam niezbędna także w dojeździe do ścisłego centrum Warszawy - można nią dojechać na Królewską.

A jak dostać się na Służewiec, na którym pracują tysiące mieszkańców Woli? Odolany leżą blisko Dworca Zachodniego, z którego odjeżdżają SKM-ki i pociągi Kolei Mazowieckich. Tylko że Odolany nie mają z dworcem żadnego połączenia! Teoretycznie najszybciej (28 minut przy braku korków) jest więc przez Włochy autobusami 716 i 189. Rozważany buspas na Trasie Prymasa Tysiąclecia i linia autobusowa z okolic Fortu Wola (154 skręca w Redutową) na Dworzec Zachodni dałyby Odolanom lepszą alternatywę od przepełnionego i stojącego w korku 189.

W jeszcze gorszej sytuacji są bliskie Odolany. Z przystanku na żądanie przy Ordona do ronda Daszyńskiego jedzie się tylko 8 minut, ale sporą sztuką jest wsiąść tam w godzinach szczytu do 105 lub 155. Popularna "stopiątka" jest tam niezbędna także w dojeździe do ścisłego centrum Warszawy - można nią dojechać na Królewską.

Co się zmieni?

We wrześniu ubiegłego roku pisałem o planach przywrócenia do 2018 roku linii tramwajowej na Kasprzaka. W najciekawszym i najpoważniej rozważanym wariancie powstałby tunel dla tramwajów pod skrzyżowaniem z Redutową a któraś linia (najrozsądniej: 11) mogłaby jechać prosto ciągiem Wolska-Kasprzaka. To jednak pieśń przyszłości. Wcześniej Odolany dostaną linię autobusową.

- Wstępnie planujemy uruchomienie linii obsługującej jednokierunkowo trasę Rondo Daszyńskiego - Kasprzaka - Ordona - Jana Kazimierza - Studzienna - Wolska - Kasprzaka - Rondo Daszyńskiego - mówi Magdalena Potocka, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego. - Istniejący układ drogowy uniemożliwia skręt ze Studziennej w lewo w Połczyńską.

Lokalizacja przystanków na Jana Kazimierza nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że w jednym kierunku powstaną trzy lub cztery. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ZTM uruchomi nową linię w 2016 roku.

Dominik Gadomski

 

Komentarze (8)

# bemowianka

20.03.2015 11:52

wszyscy widzą i zgodnie twierdzą, że 189 jest przepełnione do granic możliwości. Wszyscy tylko nie ZTM. Niedawno pisałam do nich skargę w tej sprawie i niestety odpowiedź jest żenująca. Piszą o wzmacnianiu linii 401, która nie ma wpływu na odciążenie linii 189 na odcinku Łopuszańska - Jelonki :(

# terto

20.03.2015 12:54

a po cholerkę autobusy na JK? Przeciez jest Kasprzaka i Wolska o krok z masą połączeń.

# Gutek

20.03.2015 14:21

Bez sensu, z JK na Wolską jest raptem 200 metrów w linii prostej, więc po co autobusy na JK, która jeszcze przez długo będzie placem budowy. Wolę z JK przejść się te 200 metrów, chyba aż tak leniwy naród nie jest ;) Za to mieć spokojniejszą ulicę. Optymalnym rozwiązaniem problemu wydaje się dodatkowa linia (zwłaszcza po zabraniu nam 159) lub zwiększenie częstotliwości kursów obecnych linii.

REKLAMA

# bem

20.03.2015 19:26

bemowianka, na spotkaniu ZTM wyjaśniał, że dobrze o tym wie, ale nie weźmie autobusów z powietrza przecież.

# adej

20.03.2015 21:14

Buduja budują jak szaleni. Szkoda tylko ze miasto nie pomyslalo o drogach dojazdowych. Będzie druga Bialoleka. Brawo brawo - kasa najważniejsza.

# mgd

22.03.2015 20:38

Autobus na Jana Kazimierza jest jak najbardziej potrzebny! Wracając o 21.:00 z pracy nie czuję się bezpiecznie idąc z Ordona przez 1/3 ulicy do domu. Niech zostanie uruchomiony choć 1 autobus jak najszybciej.

REKLAMA

# gordon

28.03.2015 13:01

Gwoli wyjaśnienia. Tramwaj na Kasprzaka nie będzie miał zbudowanego nowego tunelu. On zajmie obecny tunel drogowy przy Redutowej. Władze nie tłumaczą, jak zamierzają rozwiązać problem popołudniowych megakorków spowodowanych tym rozwiązaniem.

# adik

06.11.2015 08:57

Cóż z tego, że z Wolskiej odjeżdżają autobusy, skoro marne są szanse żeby do któregokolwiek wsiąść. Fakt, są też tramwaje, ale tam sprawa wygląda podobnie. A JK i tak do spokojnych ulic nie należy, chociażby przez bliskie sąsiedztwo betoniarni i to że non stop jeżdżą tak gruszki, albo autobusy PKS które mają swoją stację paliw przy JK. Czy faktycznie linia miejska zaburzy tą jakże spokojną okolicę? Bo moim zdaniem dużo pomoże!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe