REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Autobus lub szynowóz do Sochaczewa - mrzonka przedwyborcza?

  14 października 2013

alt='Autobus lub szynowóz do Sochaczewa - mrzonka przedwyborcza?'

Do roku 2020 ekologiczny autobus albo pojazd jadący po torach miałby połączyć Warszawę z miastami ościennymi. Trasa z Bemowa do Sochaczewa to niemal 50 km.

REKLAMA

Porozumienie podpisało 10 samorządów. Każdy zadeklarował 50 tys. zł na projekt tej inwestycji.

- Jesteśmy zdecydowani, żeby zmniejszyć potok samochodów zmierzających do Warszawy. Autobus, względnie szynowóz - w zależności od tego, jaki wariant zostanie wybrany - połączy powiaty warszawski zachodni i sochaczewski - mówi wiceburmistrz Bemowa Bohdan Szułczyński. - To innowacyjny program w skali kraju. Chcemy skorzystać z funduszy dla nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Najpierw musi zostać rozpisany przetarg na wykonawcę studium wykonalności. Pod uwagę bierzemy pięć wariantów. Mnie najbliższy jest ekologiczny autobus, dla którego utworzony by został specjalny pas jezdni, wydzielony z obecnej drogi, niedostępny dla samochodów, dzięki czemu pojazd przemieszczałby się szybko i sprawnie. Z czasem można by poprowadzić też ścieżkę rowerową, co rozbudowałoby system wypożyczania poza Warszawę.

Pośród wariantów brany jest pod uwagę także szynowóz, zarówno poprowadzony po jednym torze, z "mijanką", jak i wariant dwutorowy. To byłby jednak wariant najdroższy. Natomiast autobus jadący aż do Chrzanowa, który ciągle się rozwija i niedługo będzie przypominać Kabaty, może już w mieście zjechać z wydzielonego pasa i normalnie włączyć się do ruchu. Zakładamy takie rozwiązanie jako wskazane - zwłaszcza na czas kiedy będziemy mieli stację metra obok bemowskiego ratusza, a druga linia nie osiągnie jeszcze Chrzanowa - snuje wizję wiceburmistrz. Jeżeli gminy chcą wyłożyć po 50 tys. zł na studium wykonalności, to chwała im za to. Studium wykaże, czy pomysł jest rzeczywiście wart tego, by go realizować - kwituje Tumasz. - Takie rozwiązanie pozwoli na szybkie przemieszczanie się do Kampinoskiego Parku Narodowego i Żelazowej Woli. Ma więc także walory turystyczne - dodaje.

Oprócz przedstawicieli miasta stołecznego i samego Bemowa oraz powiatu sochaczewskiego i miasta Sochaczew w porozumieniu uczestniczą gminy: Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Leszno, Błonie i Kampinos. Ideą jest, by szynowóz-autobus zabierał mieszkańców i wiózł do Warszawy.

- Znamy rynek pracy i wiemy, że przede wszystkim mieszkańcy tych miejscowości będą jeździć do Warszawy, rzadziej odwrotnie. Ale czy nie przyjemnie będzie przemieścić się w weekend do Kampinosu i na przykład zjeść tam śniadanie? - pyta wiceburmistrz Szułczyński.

- Tego rodzaju rozwiązania komunikacyjne znane są w Europie. U nas nie, więc Bemowo będzie prekursorem. Choć z innych stron Warszawy takie rozwiązania nie są konieczne (np. z Piaseczna można dojechać koleją). Jeżeli jednak chodzi o stronę zachodnią, to taki pomysł jest jak najbardziej wskazany. Sprawa na pewno ruszy. Gminy ościenne mają już 40 procent rezerwy terenów - mówi wiceburmistrz Bemowa.

Kiełbasa przedwyborcza?

- Pomarzyć zawsze można. Obawiam się, że w okresie przedwyborczym takich projektów będzie coraz więcej. Pomysł szynowozu - a de facto tramwaju, bo miejscowości są położone jedna przy drugiej i dochodzi do sytuacji, że sąsiedzi mieszkają w dwóch różnych miasteczkach - jest mało realny. Autobus mógłby się przydać, bo do kolei mieszkańcy z reguły mają po dwa do trzech kilometrów od przystanku, a tak mieliby komunikację pod domem. Z wyłączeniem Sochaczewa i okolic - tam mają w zasięgu kolej - komentuje Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.

Jego zdaniem, jedynym realnym rozwiązaniem byłoby wytyczenie oddzielnego pasa, o ile szerokość jezdni na to pozwala. - Niemniej, nie przewiduję, aby inwestycja mogła zaistnieć wcześniej niż za jakieś pięć lat. Jeżeli gminy chcą wyłożyć po 50 tys. zł na studium wykonalności, to chwała im za to. Studium wykaże, czy pomysł jest rzeczywiście wart tego, by go realizować - kwituje Tumasz.

mac

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# MożeBlondynka

14.10.2013 19:17

A kiedy tramwaj połączy Bemowo z Jelonkami?

# rowerzysta z Chomiczówki

14.10.2013 20:59

Pomysł bardzo dobry ale w obecnych realiach - nie do wykonania.

# rowerzysta z Chomiczówki

14.10.2013 21:01

Od lat mówi się o podobnym przedsięwzięciu - odnodze WKD do Mszczonowa. No właśnie... tylko się MÓWI.

REKLAMA

# zjelonek

15.10.2013 14:05

Wbrew pozorom taka linia mogłaby powstać szybciej niż metro dotrze na Jelonki, ale żeby miła sens musiałaby byc normalnotorowa i zelektryfikowana aby pociag nie kończył biegu nagranicy Warszawy tylko dojeżdzał do Gdańskiego albo średnicy. Wjazd na stacji Jelonki jest bocznicą do Huty ( przy komputerowym sterowaniu ruchem jeden tor wystarczy na wiele lat , oczywiscie jesłi mijanki beda w równych odstępach , a moze nawet odcinki dwutorowe zeby pociagi mogły sie mijac w biegu ) natomiast budowa S8 i projekty trasy N-S skutecznie blokuja stworzenie nowych łącznic kolejowych , czy to w kierunku Gdańskiego ( ktos pamieta koncepcje BKD ? ) czy to w kierunku linii srednicowej. Chociaż , przy dzisiejszych metodach drążenia tuneli tarczą wszystko jest możliwe, aczkolwiek kosztowne. Tania byłaby wąskotorówka ( pod Sztokholmem jeździ 120km/h ) albo WKD czyli lekka kolej albo podmiejski tramwaj - Górczewską Lesznem i Solidarności do Bankowego. A budowa metra równolegle do istniejacej siatki komunikacyjnej to głupota - metro powinno iść skośnie do istniejacych ulic.

# zdegustowany obywatel Warszawy

16.10.2013 10:48

O czym my w ogóle mówimy... Nikt nie wierzy w realizację tego przedsięwzięcia, choć byłoby ono niewyobrażalnie dobrym rozwiązaniem. Nie wiedzieć czemu, połączenia komunikacyjne (nie licząc prywatnych) z zachodnimi i zachodnio-północnymi podwarszawskimi miejscowościami są najgorsze! Z Lesznem, Łomną, Czosnowem, Kazuniem itd. Nikt niczego nie zrobi!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA