Alkohol na bulwarach jest legalny. To ostateczna decyzja
25 stycznia 2023
Naczelny Sąd Administracyjny przyznał dzisiaj rację prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu i dopuścił spożywanie alkoholu na bulwarach na lewym brzegu Wisły. Uchwała Rady Warszawy w tej sprawie została wcześniej zaskarżona i Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jej nieważność. NSA uznał skargę kasacyjną wniesioną przez prezydenta miasta.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że uchwała Rady Warszawy nie naruszyła ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ocenił też, że akta sprawy dały możliwość poznania motywów decyzji rady.
Alkohol na bulwarach legalny
- Bulwary wiślane mają służyć mieszkankom i mieszkańcom do relaksu i wypoczynku.
Ratusz wyrzuci stare auta ze Śródmieścia, Woli i Pragi
Warszawski ratusz zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, po której będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Strefa obejmie nie tylko centrum miasta, ale także Muranów, Powiśle, Pragę, Saską Kępę i Kamionek oraz znaczną część Woli i Ochoty.
W Warszawie jest... za jasno? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że w Warszawie występuje zanieczyszczenie "świetlne". Innymi słowy: jego zdaniem w mieście jest wieczorami i nocami zbyt jasno, co rzekomo szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt. Rzecznik pyta między innymi o nowe ledowe latarnie, które masowo montuje Zarząd Dróg Miejskich.
Rada Warszawy dopuściła wyjątkowo w tym miejscu piwo pod chmurką i nie przeciwstawiamy się kulturalnemu spożywaniu alkoholu. Porządku na tym obszarze, jak i w całym mieście pilnują i będą pilnować odpowiednie służby. Ufam, że będzie się udawało pogodzić potrzeby gości spędzających czas nad Wisłą z potrzebami mieszkańców i mieszkanek okolicy - mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu Karolina Zdrodowska.
Przypomnijmy: w 2018 roku Rada Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła bulwarów na lewym brzegu, druga - plaży Poniatówka na brzegu praskim. W ubiegłym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargi na uchwałę rady dotyczącą właśnie bulwarów. Uznał uchwałę Rady Warszawy dopuszczającą spożywanie alkoholu za nieważną. Z tym wyrokiem nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i w kwietniu wniósł skargę kasacyjną do NSA.
Spór o bulwary wiślane
Sprawa sądowa była skutkiem skargi mieszkańców apartamentowca The Tides, który powstał na Solcu między Wioślarską ą istniejącym już wcześniej bulwarem. Osoby, które wprowadziły się nad Wisłę, już po zakupie mieszkania "odkryły", że zdarzają się tam awantury między pijanymi warszawiakami.
Alkohol był także tymczasowo nielegalny z powodu epidemii covid-19. Zdaniem radnych zabronienie warszawiakom wypicia nad Wisłą wspólnego piwa miało przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Początkowo zakaz miał obowiązywać przez trzy miesiące, ale trwał ponad dwa lata. Poskutkował głównie tym, że strażnicy miejscy i policjanci regularnie spisywali nad Wisłą osoby, które spokojnie piły piwo.
(jok)
.