Akademia Młodego Europejczyka - warsztaty na Bródnie!
4 kwietnia 2014
Akademia Młodego Europejczyka to warsztaty międzykulturowe prowadzone przez Ewę Charzewską, psychologa stosunków międzykulturowych. W co drugą sobotę dzieci udają się w wirtualną podróż do innego europejskiego kraju.
Podczas spotkania dzieci oglądają prezentację na temat Irlandii, słuchają ciekawostek związanych z historią, geografią i kulturą kraju. Rozwiązują rebusy, uczą się podstawowych zwrotów w języku ojczystym danego kraju, kolorują obrazki, grają w gry związane z tematem zajęć. - Zapewne słyszałeś niejednokrotnie o niezwykłej księdze, w której zapisywane są różnorodne rekordy. Czy wiesz, że jej pomysłodawcą i twórcą był pewien Irlandczyk? Otocz pętlą litery znajdujące się pod liczbami parzystymi i odczytaj jego nazwisko - to przykład jednego z zadań, jakie rozwiązują uczestnicy.
Święty Patryk znany na całym świecie
Dzisiaj w wielu krajach Dzień Świętego Patryka obchodzony jest hucznie, przede wszystkim poprzez zabawę, jedzenie tradycyjnych irlandzkich żelek i picie zielonych napojów, np. coca-coli (Irish Coke) i piwa, najczęściej zielonego. Świętujący zakładają zielone stroje, słuchają charakterystycznej irlandzkiej muzyki i tańczą. A sam święty jest postacią ciekawą. Podobno nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się pod koniec IV wieku prawdopodobnie na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, z której po kilku latach uciekł. Legenda mówi jednak, że usłyszał głos, który wezwał go, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Rozpoczął więc działalność misyjną, która doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej Irlandii i rozwoju zorganizowanej formy działalności kościelnej.
Obalić stereotypy
Okazuje się, że Irlandia to nie tylko koniczyna, Dublin i piwo. - Irlandia to piękny kraj, zwany inaczej Zieloną Wyspą. Jest tu bowiem wiele zielonych klifów i wzgórz. Są też piękne klasztory i opactwa, a także słynne kamienne kręgi. Wśród mieszkańców krąży wiele legend o chochlikach, czarownicach i druidach - opowiada Ewa Charzewska, pokazując kolorowe slajdy. Dzieci dowiadują się, że z Irlandii pochodzi wiele sławnych postaci. James Joyce, Oscar Wilde i bardziej współcześni - Pierce Brosnan, Enya, Bono.
- Zawsze staram się przełamać stereotypy i pokazać bogactwo kraju, o którym rozmawiamy - tłumaczy prowadząca. - To nie jest tak, że Francuzi jedzą tylko żaby, bo tak samo można by powiedzieć, że Polacy jedzą tylko bigos i flaki. Poza tym pomagam zrozumieć obcą kulturę, pokazać, że jest to system logiczny i wewnętrznie spójny. Dlaczego w Hiszpanii dzieci nie dostają prezentów 24 grudnia? Bo tam utrwaliła się tradycja, że to Trzej Królowie przychodzą z podarunkami. Dlatego dzieci czekają z utęsknieniem na 6 stycznia.
A co w najbliższym czasie? - Myślę, że wkrótce porozmawiamy o Belgii i Holandii, o Wielkiej Brytanii i może o Niemczech... - zapowiada Ewa Charzewska.
Zajęcia odbywają się o godzinie 12.00 w co drugą sobotę i przeznaczone są dla dzieci w wieku od ośmiu lat.
Koszt 30 zł.
Kontakt: Dom Kultury "Świt", ul. Wysockiego 11, tel. 22 811-01-05, www.dkswit.com.pl.
kz