REKLAMA

Targówek

Targówek. To lubię!

 

Akademia Młodego Europejczyka - warsztaty na Bródnie!

  4 kwietnia 2014

alt='Akademia Młodego Europejczyka - warsztaty na Bródnie!'

Akademia Młodego Europejczyka to warsztaty międzykulturowe prowadzone przez Ewę Charzewską, psychologa stosunków międzykulturowych. W co drugą sobotę dzieci udają się w wirtualną podróż do innego europejskiego kraju.

REKLAMA

W sobotę 22 marca uczestnicy zajęć "zwiedzali" Irlandię. - Wiecie jakie święto obchodziliśmy 17 marca? Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii - rozpoczyna spotkanie Ewa Charzewska. - Z czym kojarzy wam się to państwo?

Podczas spotkania dzieci oglądają prezentację na temat Irlandii, słuchają ciekawostek związanych z historią, geografią i kulturą kraju. Rozwiązują rebusy, uczą się podstawowych zwrotów w języku ojczystym danego kraju, kolorują obrazki, grają w gry związane z tematem zajęć. - Zapewne słyszałeś niejednokrotnie o niezwykłej księdze, w której zapisywane są różnorodne rekordy. Czy wiesz, że jej pomysłodawcą i twórcą był pewien Irlandczyk? Otocz pętlą litery znajdujące się pod liczbami parzystymi i odczytaj jego nazwisko - to przykład jednego z zadań, jakie rozwiązują uczestnicy.

Święty Patryk znany na całym świecie

Dzisiaj w wielu krajach Dzień Świętego Patryka obchodzony jest hucznie, przede wszystkim poprzez zabawę, jedzenie tradycyjnych irlandzkich żelek i picie zielonych napojów, np. coca-coli (Irish Coke) i piwa, najczęściej zielonego. Świętujący zakładają zielone stroje, słuchają charakterystycznej irlandzkiej muzyki i tańczą. A sam święty jest postacią ciekawą. Podobno nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się pod koniec IV wieku prawdopodobnie na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, z której po kilku latach uciekł. Legenda mówi jednak, że usłyszał głos, który wezwał go, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Rozpoczął więc działalność misyjną, która doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej Irlandii i rozwoju zorganizowanej formy działalności kościelnej.

Kup bilet

Obalić stereotypy

Okazuje się, że Irlandia to nie tylko koniczyna, Dublin i piwo. - Irlandia to piękny kraj, zwany inaczej Zieloną Wyspą. Jest tu bowiem wiele zielonych klifów i wzgórz. Są też piękne klasztory i opactwa, a także słynne kamienne kręgi. Wśród mieszkańców krąży wiele legend o chochlikach, czarownicach i druidach - opowiada Ewa Charzewska, pokazując kolorowe slajdy. Dzieci dowiadują się, że z Irlandii pochodzi wiele sławnych postaci. James Joyce, Oscar Wilde i bardziej współcześni - Pierce Brosnan, Enya, Bono.

- Zawsze staram się przełamać stereotypy i pokazać bogactwo kraju, o którym rozmawiamy - tłumaczy prowadząca. - To nie jest tak, że Francuzi jedzą tylko żaby, bo tak samo można by powiedzieć, że Polacy jedzą tylko bigos i flaki. Poza tym pomagam zrozumieć obcą kulturę, pokazać, że jest to system logiczny i wewnętrznie spójny. Dlaczego w Hiszpanii dzieci nie dostają prezentów 24 grudnia? Bo tam utrwaliła się tradycja, że to Trzej Królowie przychodzą z podarunkami. Dlatego dzieci czekają z utęsknieniem na 6 stycznia.

A co w najbliższym czasie? - Myślę, że wkrótce porozmawiamy o Belgii i Holandii, o Wielkiej Brytanii i może o Niemczech... - zapowiada Ewa Charzewska.

Zajęcia odbywają się o godzinie 12.00 w co drugą sobotę i przeznaczone są dla dzieci w wieku od ośmiu lat.

Koszt 30 zł.

Kontakt: Dom Kultury "Świt", ul. Wysockiego 11, tel. 22 811-01-05, www.dkswit.com.pl.

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni