REKLAMA

Puls Warszawy

obyczaje »

 

"A jednak Ameryka". Halloween przyjął się w Warszawie

  1 listopada 2018

alt='"A jednak Ameryka". Halloween przyjął się w Warszawie'

Coraz więcej dzieci bawi się 31 października tak, jak ich rówieśnicy w USA. Budzi to duże emocje wśród konserwatywnie nastawionych mieszkańców.

REKLAMA

Jako pierwsze sprowadziły Halloween do Warszawy prawdopodobnie kina, które organizowały specjalne pokazy horrorów jeszcze w latach 90. Później przyszła kolej na kawiarnie, ozdabiane wycinanymi dyniami, a wreszcie obyczaje zza Oceanu przyjęły dzieci. W tym roku małych przebierańców było widać rekordowo dużo. Na niektórych osiedlach dzieci ograniczały się do zabaw w przebraniu, na innych zaczepiały przechodniów i dzwoniły do mieszkań.

- A jednak Ameryka - donosi nasza czytelniczka z Bemowa. - Dzieciaki dzwoniły do drzwi, ale nie otworzyłam im, bo nie byłam przygotowana. Żadnego "psikusa" nie było.

Warszawiacy podzieleni

Od kilku dni o Halloween rozmawiano na facebookowych grupach lokalnych. Można tam znaleźć skrajnie różne opinie.

- Sąsiedzi, uczulcie swoje dzieci, że jak ktoś nie otwiera drzwi to nie znaczy, że ma mieć drzwi w paście do zębów czy w jajkach - pisze pani Aneta w grupie "Białołęka - Platforma Sąsiedzka". - Jedni nie obchodzą tego święta, inni znów mogą być w tym czasie poza mieszkaniem. Oczywiście niech chodzą w przebraniach, zbierają słodycze, ale niech nie niszczą mienia innych.

- Fajnie jest rozwiązane w okolicach Skarbka z Gór - donoszą mieszkańcy Białołęki. - Osoby, które chcą przyłączyć się do zabawy, mają przykleić specjalnie przygotowaną przez administrację naklejkę na drzwi.

- Nie obchodzimy Halloween, nie promujemy kultury śmierci - piszą inni, wklejając fragmenty z Nowego Testamentu. Opór wobec importowanego święta jest najsilniejszy w środowiskach katolickich, które widzą w nim konkurencję dla Wszystkich Świętych i pogańskie, albo nawet satanistyczne zwyczaje. Pada także prosty argument, że Halloween nie należy obchodzić, bo nie jest polskim świętem, ale gdyby kierować się tą logiką, trzeba byłoby odrzucić także Wszystkich Świętych i świętować Dziady.

Kup bilet

Skąd to się wzięło?

Halloween wywodzi się prawdopodobnie bezpośrednio ze święta Samhain, czyli celtyckiego odpowiednika słowiańskich Dziadów, które - mimo tępienia przez Kościół katolicki - przetrwało na irlandzkiej prowincji aż do XIX wieku. W tym samym stuleciu tradycje zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez imigrantów.

Dzisiejsze święto, którego znakami rozpoznawczymi są dynie i nietoperze, to wynik zderzenia obyczajów Irlandczyków z amerykańską popkulturą. Obecnie Halloween jest najhuczniej obchodzony w Nowym Jorku, gdzie odbywają się wielotysięczne parady.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# gregg21

01.11.2018 22:49

Znajdź Nagi Kobiet twojej okolicy tutaj : Huit.Re/Kobiet

# Spadaj greggu

02.11.2018 16:35

Odpowiednikiem Nagiego Kobieta jest Naga Mężczyzn?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni