Kora, Szewińska, Ścibor-Rylski. Warszawa wspomina zmarłych
31 października 2018
Przed nami cztery dni, podczas których mieszkańcy stolicy będą odwiedzać groby nie tylko swoich bliskich, ale też znanych osób związanych z naszym miastem.
Janusz Wójcik (1953-2017)
Tej postaci nie trzeba przedstawiać żadnemu kibicowi. Janusz Wójcik debiutował jako piłkarz jeszcze w latach 60. w barwach Agrykoli, występował także w Gwardii, Ursusie i Hutniku. Po ukończeniu studiów na bielańskiej Akademii Wychowania Fizycznego trenował juniorów Hutnika, zaś w latach 90. wszedł do ścisłej czołówki najlepszych polskich trenerów. Z Legią wywalczył mistrzostwo i Puchar Polski, z reprezentacją Polski - srebrny medal olimpijski. Ciekawostką w jego życiorysie jest dwuletni epizod w Sejmie, do którego wszedł z listy... Samoobrony. Zmarł w listopadzie ubiegłego roku, został pochowany na Służewie.
Antoni Krauze (1940-2018)
W wieku 78 lat był jednym z najstarszych stażem reżyserów filmowych w Polsce. Pochodził z Warszawy. Jego największym sukcesem był dramat psychologiczny "Palec Boży" (1973), za który otrzymał kilka nagród na krajowych festiwalach i został zauważony w Locarno. W sumie miał na koncie prawie 40 filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego filmografię zamykają "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" (2011) i "Smoleńsk" (2016). Spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu w Aleksandrowie.
Richard Pipes (1923-2018)
Jeden z najwybitniejszych amerykańskich historyków XX wieku, doradca prezydenta Ronalda Reagana, autor tłumaczonych także na polski książek "Rosja carów" (1974), "Własność a wolność" (2000) i "Komunizm" (2008"). Jego śmierć odbiła się szerokim echem na świecie, ale zaskakująco mało mówiono o niej w Warszawie, gdzie spędził młodość.
Roman Kłosowski (1929-2018)
Szerokiej publiczności aktor znany był z kultowej roli Romana Maliniaka w "Czterdziestolatku", ale związany był także z warszawskimi teatrami Dramatycznym, Nowym i Syrena. Zmarł w Łodzi, ale spoczął na cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej.
Irena Szewińska (1946-2018)
Na tej samej nekropolii znajdziemy grób jednej z najwybitniejszych lekkoatletek ubiegłego stulecia. Irena Szewińska była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (trzy medale złote, dwa srebrne, dwa brązowe) oraz dziesięciokrotną mistrzostw Europy.
Grzegorz Grzyb (1971-2018)
Jako perkusista współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim i Tomaszem Szukalskim. Przez ostatnich 10 lat grał w krakowskim zespole jazz-rockowym Laboratorium. Zginął podczas treningu kolarskiego na Modlińskiej po potrąceniu przez samochód.
Kora (1951-2018)
Olga Sipowicz pochodziła z Krakowa, prawie całe życie mieszkała w Warszawie, ostatnie lata spędziła na Roztoczu. Dzięki współpracy z zespołem Maanam w latach 80. stała się jedną z najbardziej cenionych wokalistek w Polsce. Jej grobu należy szukać - a jakże - na cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej...
Tomasz Stańko (1942-2018)
...podobnie jak miejsca ostatniego spoczynku zmarłego zaledwie dzień po Korze jazzmana. Tomasz Stańko był równie ceniony nad Wisłą, jak i w ojczyźnie jazzu, Stanach Zjednoczonych. Choć pochodził z Rzeszowa, podczas swojej artystycznej podróży stał się warszawiakiem i nowojorczykiem.
Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018)
W wieku 101 lat zmarł prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich i jeden z najbardziej znanych weteranów powstania z 1944 roku, podczas którego dowodził kompanią "Motyl" w batalionie "Czata 49" Zgrupowania "Radosław". Miejscem jego pochówku jest oczywiście cmentarz Wojskowy.
(dg)