REKLAMA

Białołęka

Kultura

 

60 muzyków wykona "Treny" pro memoria

  4 października 2018

alt='60 muzyków wykona "Treny" pro memoria'
Fot. Maciej Zawistowski

Koncert dedykowany pamięci ofiar tzw. "Sierpniowego Dramatu Płud" odbędzie się 7 października o godz. 19 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21. W 1944 roku kilkunastu mieszkańców Płud, Dąbrówki Szlacheckiej oraz Choszczówki zostało zamordowanych przez hitlerowców w odwecie za ucieczkę ks. Albina Tomasza Kołakowskiego, który prowadził działalność konspiracyjną.

REKLAMA

W ub.r. Fundacja Ave doprowadziła do materialnego upamiętnienia tego wydarzenia. Na przydrożnej kapliczce przy ul. Strzybnickiej, stojącej niegdyś przy domu ks. Kołakowskiego, zawisły pamiątkowe tablice. - Wydarzenia z 30 i 31 sierpnia 1944 roku są jednymi z najbardziej dramatycznych z okresu II wojny światowej na Białołęce - mówi Bartłomiej Włodkowski,prezes Fundacji Ave. - Ksiądz miał w Płudach gospodarstwo rolne, a jednocześnie prowadził działalność konspiracyjną, stworzył siatkę harcerzy, którzy przekazywali wiadomości partyzantom z lasów Choszczówki i Jabłonny. O jego aktywności Niemcy dowiedzieli się od narzeczonej jednego z partyzantów. Ksiądz nie chciał się zgodzić na udział dziewczyny w przerzucie wojsk przez Wisłę. Kiedy hitlerowcy przyjechali na Strzybnicką, ksiądz uciekł, ci jednak w odwecie aresztowali kilkunastu młodych chłopców z okolicznych domów, pracowników gospodarstwa księdza oraz jego dwie siostry. Wszyscy zostali wywiezieni następnego dnia w kierunku Jabłonny i ślad po nich zaginął.

W ramach tegorocznych obchodów tej rocznicy odbędzie się wyjątkowy koncert 60 muzyków. Sopranistka Magdalena Schabowska, solistka największych festiwali w Polsce i za granicą, Krzysztof Bednarczyk, trębacz - solista Filharmonii Narodowej, chóry - białołęcki Ave oraz ursynowski Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego oraz zespół instrumentalny Con Passione wykonają autorską kompozycję Jerzego Cembrzyńskiego "Treny" do słów Aldony Kraus. Cykl poetycki powstał kilkanaście lat temu po śmierci męża autorki. Prowadzi - na wzór słynnych "Trenów" Kochanowskiego - przez rozpacz, żałobę, dramat aż do nadziei.

- "Treny" zawsze przyjmowane były entuzjastyczne i przez publiczność, i przez krytyków - dodaje Włodkowski. - To niezwykle sugestywny utwór, z bardzo bogatym instrumentarium, ciekawą harmonią i przepiękną melodyką, która zapada w ucho. Warto dodać, że niedawno mieszkańcy Białołęki mieli okazję usłyszeć "Oratorium Jakubowe" autorstwa duetu Kraus - Cembrzyński.

Wstęp wolny.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni