60 lat po...
19 marca 2004
Rok 2004 dla historii warszawiaków jest rokiem szczególnym. Sześćdziesiąt lat temu mieszkańcy stolicy dokonali najbardziej desperackiego, a jednocześnie bohaterskiego czynu. Powstanie Warszawskie na długie lata zmieniło życie stolicy. Za kilkanaście dni na Białołęce odbędzie się "Spotkanie pokoleń".
Równolegle, zespół nauczycieli Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, we współpracy z Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie realizuje autorski program "Romantyzm i romantyczność, czyli wybrane zagadnienia z historii i kultury cywilizacji europejskiej", w którym hasła romantycznej miłości Ojczyzny związane są z walkami Polaków o niepodległość. Powstanie Warszawskie - co oczywiste - zajmuje w programie poczesne miejsce.
W efekcie programu, a także mając na uwadze obchody rocznicowe, uczestnicy postanowili już 3 kwietnia zorganizować w Gimnazjum nr 3 "Spotkanie pokoleń". Poza prezentacją efektów całorocznej pracy nad programem, uczniowie będą mieli okazję wysłuchać wspomnień uczestników powstania, byłych żołnierzy Armii Krajowej, a także nawiązać z byłymi powstańcami dialog, dotyczący ważnych historycznych zagadnień. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z przyjemnością przyjął zaproszenie do współorganizacji projektu. Jak mówią organizatorzy - jedną z najważniejszych rzeczy, nie tylko w nauczaniu historii, ale w budowaniu zdrowego życia społecznego jest umiejętność prowadzenia żywego dialogu, nieskrępowanego barierami wieku czy różnicy poglądów. Dlatego spotkania, takie jak to przygotowywane w Gimnazjum nr 3, powinny budzić zainteresowanie nie tylko najmłodszych, ale również, a może przede wszystkim, pokolenia rodziców dzisiejszych gimnazjalistów. Toteż, wspólnie z organizatorami zapraszamy, już 3 kwietnia o godzinie 10 do Gimnazjum nr 3.
Magdalena Łuczak
Uwaga! Nastąpiła zmiana terminu: spotkanie odbędzie się 2 kwietnia o godz. 14.00.