REKLAMA

Legionowo

różne »

 

45 lat Jeziora Zegrzyńskiego

  20 czerwca 2008

W Dębem obchodzono dwa tygodnie temu 45-lecie Jeziora Zegrzyńskiego, popularnie nazywanego Zalewem.

REKLAMA

Ten największy w pobliżu Warszawy zbiornik wodny zaprojektowany był jako zbior-nik retencyjny - obecnie jest ulubionym miejscem rekreacji warszawiaków i nie tyl-ko. Podczas obchodów jubileuszowych można było zobaczyć fotogramy z budowy progu wodnego w Dębem, która to budowla stała się zaczynkiem powstania zbior-nika. Na zaporze zbudowano elektrownię wodną, która zajmuje ósme miejsce w kraju pod względem wytwarzanej energii.

Historię Zalewu i elektrowni przybliżył Zenon Chęć, dyrektor Regionalnego Za-rządu Gospodarki Wodnej. - Stopień wodny w Dębem zbudowany został w latach 1958-63. Inwestorem był Zarząd Inwestycji Wodnej w Warszawie. Dokumentację techniczną opracowało Centralne Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego "Hydroprojekt" w Warszawie. Generalnymi wykonawcami robót były przedsiębior-stwa: Warszawskie Przedsiębiorstwo Wodno-Inżynieryjne "Hydrobudowa 1" (sto-pień wodny) i Warszawskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Lądowo-Inżynieryjnego "Hydrobudowa 6" (obiekty na zbiorniku). Według pierwotnej koncepcji stopień w Dębem stanowić miał ostatni stopień kaskady rzeki Bug, przewidzianej jako droga wodna "wschód - zachód". Droga wodna Bug - Wisła prowadzić miała przez (zreali-zowany w tym samym okresie) kanał Żerań - Zegrze ze śluzą na Żeraniu. W związ-ku z tym budowę śluzy w Dębem, jako bezpośredniego połączenia Bug - Narew - Wisła (przez Modlin), odłożono na lata późniejsze i do realizacji w rezultacie nie doszło - mówił dyrektor Chęć.

O samej elektrowni, dla której w zasadzie powstał zalew, mówił jej dyrektor Mieczysław Sakowicz. - Elektrownia została oddana do użytku w 1963 roku, stanowi część stopnia wodnego Dębe. Pomysł wybudowania stopnia, spiętrzenia wody i stworzenia jeziora narodził się w Centralnym Urzędzie Gospodarki Wodnej. Elekt-rownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV. W czasie przyborów w Narwi nadmiar wody jest upusz-czany przez znajdujące się tuż obok cztery jazy. Elektrownia Wodna Dębe spełnia trzy funkcje: elektrowni, zapory wodnej oraz mostu. Produkujemy czystą, ekolo-giczną energię, jesteśmy ósmą elektrownią w kraju, wciąż się modernizujemy.

Po spotkaniu zaproszeni goście mogli zwiedzić elektrownię oraz udali się w rekreacyjny rejs po Zalewie Zegrzyńskim.

(wt)



 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024