REKLAMA

Białołęka

historia »

 

25 lat Białołęki. Aż trudno uwierzyć

  15 lipca 2019

alt='25 lat Białołęki. Aż trudno uwierzyć'
Tarchomin, lata 80. Byliśmy wtedy częścią Pragi Północ.
źródło: Bartłomiej Włodkowski

W ciągu zaledwie jednego pokolenia dawna gmina urosła prawie czterokrotnie. Gdzie znajdował się oryginalnie jej ratusz? Aż trudno uwierzyć.

REKLAMA

Jeszcze 18 czerwca 1994 roku Warszawa składała się z ośmiu samodzielnych dzielnic: Śródmieścia, Żoliborza, Woli, Ochoty, Mokotowa, Pragi Południe, Pragi Północ i Ursusa. Choć z perspektywy czasu coraz trudniej w to uwierzyć, 17-tysięczny Tarchomin był częścią Pragi Północ - podobnie jak tereny przemysłowe na Żeraniu, rolnicze rejony Białołęki czy też lasy Choszczówki. Wszystko zmieniło się dzień później.

Przyszło nowe

19 czerwca 1994 roku, na mocy reformy administracyjnej, osiem dzielnic zostało przekształconych w 11 gmin. Na północy podział był bardzo prosty: wszystko, co znajdowało się na północ od Trasy Toruńskiej, utworzyło nową gminę o nazwie Warszawa-Białołęka. W ten sposób średniowieczna nazwa, kojarzona wówczas przede wszystkim z więzieniem przy Ciupagi, została rozciągnięta aż na Tarchomin, z drugiej strony sięgając do granicy z Markami.

Tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe, w wyniku których burmistrzem gminy został Jerzy Smoczyński. Co ciekawe, oryginalnie ratusz miał dwie siedziby: przy Kłopotowskiego na Pradze i Marywilskiej 58, w wynajmowanych pomieszczeniach fabryki tworzyw sztucznych. Nowoczesny - jak na tamte czasy - ratusz przy Modlińskiej otwarto dopiero w 1997 roku.

Wstąp do księgarni

264% planu

Jak podsumowuje białołęcki samorząd, 25 lat temu na terenie gminy działało osiem podstawówek. Do dziś każda z nich została rozbudowana lub przeniesiona a liczba szkół podstawowych urosła aż dwukrotnie, do szesnastu. Powstało także pierwsze na terenie Białołęki liceum, znajdujące się przy Van Gogha na Tarchominie.

- Odkąd Białołęka stała się odrębnym bytem samorządowym, powstały dwa ośrodki kultury i kilka obiektów ośrodka sportu, zbudowano pływalnię, linię tramwajową na Tarchomin, most na Wiśle - wyliczają urzędnicy. - W tym czasie powstały niemal wszystkie istniejące parki i tereny sportowo-rekreacyjne i kilkaset dróg.

Najbardziej zmieniła się jednak liczba ludności. Jeśli nie liczyć domów jednorodzinnych, 25 lat temu zabudowany był tylko Tarchomin i południowy skrawek Nowodworów. Od tego czasu na Grodzisku, Lewandowie i Żeraniu przybyło tyle bloków, że dziś Białołęka liczy sobie 120 tysięcy mieszkańców. Oznacza to wzrost liczby ludności o... 264%.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Z Szamocina

26.08.2019 23:16

Dziękuję za przypomnienie historii, którą przeżyłam,bowiem miałam zaszczyt pracować w nowopowstałej wówczas gminie Warszawa-Bialoleka.Cieszy mnie, że wśród naszych mieszkańców są pasjonaci, którzy pielęgnują i szerzą wiedzę o naszej Dzielnicy.Skladam ukłon Panu Bartłomiejowi Włodkowskiemu ,bo to On od wielu lat , nieustannie,jest szperaczem i poszukiwaczem naszych białołęckich korzeni.Pragne podkreślić, że pierwszą instytucją powstałą w nowopowstałej Gminie był Ośrodek Pomocy Społecznej mający wówczas swoją siedzibę przy ul. Antalla 4.

# Klara1985

20.09.2019 13:15

A ja dziękuję za ten artykuł ponieważ będzie doskonałym tematem do rozmów z moimi znajomymi, którzy są zdziwieni, że z rodzinnego domu na Ursynowie przeprowadziłam się na Białołękę. Jako dziecko dorastałam i obserwowałam jak zmienia się Ursynów, a obecnie mieszkając na nowym osiedlu Viva Garden będę tworzyć jako mieszkaniec historię dzielnicy Białołęka. Młode osiedle, młodzi mieszkańcy, więc dużo czasu i pracy przed nami, aby pokazać, że ta dzielnica ma swoje uroki i daje wiele możliwości.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe