REKLAMA

Wola

różne »

 

Biedna Chłodna. Pawilony zostaną na zawsze

  8 lutego 2018

alt='Biedna Chłodna. Pawilony zostaną na zawsze'

Biurowce i apartamentowce wysokiej klasy, a obok zaniedbane pawilony z sex-shopami, barami i sklepami motoryzacyjnymi. Tak za kilka lat będzie wyglądać Chłodna.

REKLAMA

Mówiąc "Chłodna" zazwyczaj myślimy o wyremontowanym w 2011 roku fragmencie ulicy przy kościele św. Karola Boromeusza, będącym jednym z najładniejszych zakątków dzielnicy. Chłodna ma jednak także drugie oblicze. Ja, dziecko Woli. Wspomnienia z ubiegłego tysiąclecia Ja, dziecko Woli. Wspomnienia z ubiegłego tysiąclecia
Urodziłem się na Chłodnej. To znaczy: urodziłem się w szpitalu na Grochowie, ale moje związki z prawą stroną Wisły skończyły się zaraz po narodzinach.
Pomiędzy Wronią a Towarową straszą dziurawe chodniki i jezdnia z krzywo ułożonych kocich łbów oraz rzędy pawilonów, które najlepsze lata mają już dawno za sobą.

Ulicę można naprawić...

- Urząd Dzielnicy Wola ma projekt rewitalizacji, jednak musi on zostać zaktualizowany - informowała rok temu wiceprezydent Renata Kaznowska. - Przewidywany koszt realizacji ma wynieść 10 mln zł a zakres niezbędnych prac zawiera przełożenie nawierzchni jezdni z zabytkowego bruku, wykonanie oświetlenia ulicznego (latarnie typu pastorał 1923), chodników i odwodnienia.

Póki co wolski ratusz nie dostał od Rady Warszawy pieniędzy na dokończenie remontu Chłodnej. W budżecie miasta znalazło się jednak 25 mln zł na budowę publicznego parkingu podziemnego, który powstanie pod boiskiem Zespołu Szkół nr 7. Według wstępnych szacunków garaż zajmie dwie kondygnacje i pomieści 225 samochodów. Jeśli nie znajdą się dodatkowe pieniądze, kierowcy będą do niego wjeżdżać po krzywych kocich łbach.

Wstąp do księgarni

...ale co z pawilonami?

Problem z jezdnią i chodnikami można rozwiązać stosunkowo łatwo, znajdując oszczędności w miejskiej kasie. Znacznie większą przeszkodą w przywróceniu Chłodnej dawnej świetności są pawilony. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania teren, na którym się znajdują, może być przeznaczony pod usługi lub bloki mieszkalne. Gdyby pawilony zostały zastąpione nową zabudową, wpisana do rejestru zabytków ulica mogłaby odżyć.

- Mamy z tym problem - przyznaje Mariusz Gruza, rzecznik wolskiego ratusza. - Około połowa pawilonów jest w użytkowaniu wieczystym, natomiast część z pozostałych ma nieuregulowany status prawny. Uprawnienia właścicielskie w odniesieniu do użytkowników wieczystych pozwalają na podjęcie stosowanych działań np. w kwestii rozwiązania umowy użytkowania wieczystego, ale jest to uwarunkowane przez ustawodawcę określonymi przesłankami. W tym przypadku takie działanie mogłoby być trudne do uzasadnienia od strony prawnej.

REKLAMA

Nowy świat za rogiem

Podczas gdy na Chłodnej mocno trzyma się pokomunistyczny "Dziki Zachód", za pawilonami trwa budowa nowego kwartału miasta. Na terenie dawnego browaru Haberbuscha i Schielego powstanie docelowo siedem budynków mieszkalnych, trzy biurowce i cztery place. Zapytaliśmy inwestora, jak zapatruje się na bezpośrednio sąsiedztwo pawilonów.

- Ta zabudowa faktycznie ma niewiele wspólnego z estetyczną zabudową miejską - mówi Paweł Słupski z Echo Investment. - Analizujemy wszystkie scenariusze związane z sąsiedztwem Browarów Warszawskich. Jak na razie nie mamy konkretnych planów, którymi możemy się podzielić, jednak uważnie przyglądamy się wszelkim możliwościom.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024