REKLAMA

Wawer

historia »

 

Żywe pomniki

  5 listopada 2010

Kapliczki stoją wokół nas. Czy je dostrzegamy? Zwykle zrosły się one nierozerwalnie z otoczeniem. Ale kapliczki są czymś więcej. Są wyrazem wdzięczności, prośby i nadziei.

REKLAMA

Każda kapliczka jest inna w swoim wyrazie, bo zawiera osobiste doświadczenie twórcy lub potrzebę zaznaczenia obecności Boga w codzienności. Stawiając kap-liczki dziękowano Bogu za odwrócenie nieszczęścia, za uzdrowienie, za zachowanie od zarazy lub epidemii. Stawiano je za wszelką pomyślność jednostkową i wspólną.

Mój projekt fotogramów kapliczek wawerskich zaczął się przed dwoma laty, gdy znalazłem piękną kapliczkę na ulicy Chryzantemy i jako pierwszą sfotografo-wałem. Była świeżo odmalowana, ukwiecona, z piękną figurką. Zdałem sobie wtedy sprawę, że mamy w Wawrze ich bardzo wiele i warto je wszystkie pokazać.

Geneza powstawania kapliczek jest bardzo różna, w większości trudno ją po-znać. Opieka nad nimi przechodzi z pokolenia na pokolenie i zatarła się już wiedza o fundatorach. Czasem jednak jest ślad, który wyjaśnia powody budowy kapliczki. Tak jest z kapliczką - pomnikiem stojącym przy ul. Wał Miedzeszyński. Postawili ją mieszkańcy Julianowa, jako dziękczynienie po szczęśliwym powrocie z pierwszej wojny światowej. Być może z tego samego powodu postawiono w 1917 roku kap-liczkę przy ulicy Bysławskiej, dziś na wysokości pętli autobusowej. Obie te kapliczki maja podobny wygląd i czas ufundowania.

Ta duża liczba kapliczek związana jest z typowo osadniczym charakterem na-szych terenów. Kapliczki budowano na rozstajach dróg lub na skraju wsi i przy nich odprawiano nabożeństwa, głównie w maju i czerwcu. Sporą grupę stanowią kap-liczki prywatne, domowe lub małe drewniane, umieszczone wśród konarów drzew.

Wystawa "Żywe pomniki - kapliczki wawerskie" została po raz pierwszy za-prezentowana w czasie Dni Miedzeszyna w kwietniu tego roku. Wystawa zawiera 20 fotogramów wawerskich kapliczek. Obecnie wystawa odwiedza wawerskie osiedla i ustawiana jest na placach przykościelnych, najczęściej w niedzielę. Jest to pierwsza część ekspozycji, w przygotowaniu jest druga.

Autorzy ekspozycji: Włodzimierz Zalewski oraz Mirosław Wodziński (współpraca techniczna).

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni