Wawer z problemami
5 listopada 2010
Zakres problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy i władze Wawra jest duży. Chyba każdy mieszkaniec mógłby wskazać przynajmniej kilka problemów do mniej lub bardziej naglącego rozwiązania.
Praca w samorządzie to nieustanna aktywność, która nie może ograniczać się jedynie do okresu kampanii wyborczej i mieć znamion politycznej walki. Choć przy-znać trzeba, że nierealne jest zrealizowanie wszystkich postulatów wszystkich mieszkańców, to jednak radny winien wsłuchiwać się w głos tych, których jest re-prezentantem. Musi zatem umieć poruszać się w często zawiłej samorządowej rze-czywistości oraz trafnie oceniać racjonalność i celowość podejmowanych przez sie-bie działań, tak by były one z ogólną korzyścią dla społeczności, której jest przed-stawicielem. Serwowanie obietnic winno być zastąpione pytaniem o to, czego ocze-kują mieszkańcy. Założenie, że "radny zawsze wie lepiej" jest nieporozumieniem i nie służy rozwojowi dzielnicy.
Próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców jest oddanie do Państwa dyspozycji adresu internetowego (wis2010@go2.pl), na który mogą Państwo prze-syłać swoje spostrzeżenia, uwagi oraz indywidualne problemy związane z funk-cjonowaniem Wawra. Wpisy dokonane przez Państwa dadzą pełen obraz wawer-skiej problematyki, wykraczający poza "sztandarowe" zagadnienia, które choć waż-ne, nie dają jednak całościowego obrazu funkcjonowania dzielnicy z perspektywy jej mieszkańców. Uzyskaną w ten sposób wiedzę można będzie wykorzystać do działań na rzecz rozwoju Wawra oraz poprawy jakości życia jego mieszkańców. Na-leży mieć nadzieję, że samorządowa rzeczywistość pozwoli na zrealizowanie jak największej liczby Państwa postulatów, przyczyniając się tym samym do zwiększe-nia poczucia społecznej odpowiedzialności za najbliższe otoczenie.
dr Bartłomiej Wesołowski